Recepty

Jak zavařovat okurky?

Léto s sebou přináší i sezónu zavařování, díky které si postupně plníte celou spíž na celý rok. Zavařování okurek je jednou z populárních činností v našich domácnostech, jelikož dobře nakládané okurky můžete použít do různých druhů jídel či jako přílohu k hlavnímu chodu a to během celého roku až do nejbližší sezóny. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili článek, kde se dozvíte jak zavařovat okurky, co všechno k tomu budete potřebovat spolu s tím, jak a kde byste je měli skladovat. Pojďme se tedy pustit do zavařování!


Jak zavařovat okurky

Co je zapotřebí k zavařování okurek

Zavařování okurek vyžaduje v podstatě jen několik věcí:

  • Okurky (velké i malé)
  • Voda
  • Ocet
  • Kuchyňská sůl
  • Cukr
  • Cibule
  • Mrkev
  • Koření
  • Zavařovací sklenice (nejlépe 7dcl)
  • Zavařovací hrnec (případně si vystačíte is klasickým)

Kromě toho však můžete v případě potřeby (nebo k experimentování) použít také:

  • Různé druhy listů
  • Speciální koření
  • Rajčata, česnek a pod.

nakládané okurky ve sklenici

Krok 1 – Příprava na zavařování

Příprava před zavařováním okurek je v podstatě ten nejdůležitější krok, který musíte udělat. Kvalitní výběr a zpracování okurek, spolu s přípravou nálevu a zavařovacích lahví ovlivní celkový výsledek vašeho zavařování.

Proto se nejprve podíváme na to, jak zpracovat a vyčistit okurky spolu s sklenicemi na zavařování, ale také jak si připravit nálev na okurky.

Příprava a zpracování okurek

výběr okurek na zavařováníPři zavařování okurek je důležité mít přiměřené množství jak velkých, tak malých okurek.

Během vkládání okurek do sklenic totiž využijete na základ velké okurky a malými vyplníte zbývající prostor.

Z tohoto důvodu si vybírejte okurky o velikosti od 5 přes 10 až do 15 centimetrů.

Následně začněte s mytím okurek. Všechny okurky nejprve vložte do jedné velké nádoby s čistou vodou a nechte je tam „vymočit“ tak, aby se z nich uvolnila veškerá špína, hlína a pod. a zároveň jste je zbavili jejich broušení.

Následne ich prepláchnite pod prúdom studenej vody a vhadzujte ich do druhej nádoby s čistou vodou.

Nyní se pusťte do reálného čištění okurek ať už pomocí houbičky nebo jemného zubního kartáčku. Dejte si záležet na tom, abyste z nich odstranili veškerou přebytečnou hlínu a jiné usazeniny.

Na závěr je ještě jednou propláchněte pod proudem studené vody a roztřiďte si je do čistých nádob podle jejich velikosti, díky čemuž si usnadníte práci při jejich nakládání.

Příprava zavařovacích sklenic

okurky ve sklenicích na zavařováníPři zavařování okurek se tradičně využívají sklenice o velikosti 7 dcl, ovšem pokud máte příliš mnoho malých nebo naopak velkých okurek, určitě si odložte pár sklenic s odlišnými velikostmi stranou.

Dejte si záležet hlavně na tom, aby byly sklenice dokonale vyčištěné a funkční (resp. aby víčka dobře těsnily a nebyly poškozeny).

K čištění použijte klasické jaro s horkou vodou, každou sklenici důkladně vydrhněte a opláchněte (aby v nich nezůstaly zbytky jara) a nechte okapat.

Příprava nálevu na okurky

Vyrobení nálevu na okurky je poměrně jednoduchý proces, podstatné však je, abyste jej připravili před samotným nakládáním okurek (nálev musí do té doby vychladnout). Na okurkový nálev budete potřebovat:

  • okurky v lahvíchVodu
  • 8% ocet
  • Cukr
  • Kuchyňskou sůl

Množství nálevu je poměrně obtížné odhadnout, nakolik při něm záleží hlavně na počtu sklenic, které plánujete zavařovat i na těsnosti okurek v sklenicích.

Na 1 litr vody v nádobě budete potřebovat cca 3 dcl octa, 100 gramů krystalového cukru a 30 gramů soli (poměr si můžete trochu obměnit podle toho, jak chcete, aby vaše okurky chutnaly).

Po vytvoření dostatečného množství nálevu začněte nádobu s roztokem vařit přibližně 5 až 8 minut tak, aby se ingredience ve vodě dobře rozpustily – přiveďte vodu do bodu varu.

Po smíchání hrnec s nálevem odstavte stranou a nechte dobře vychladnout.

V tomto bodě byste měli mít připravené a zpracované okurky, sklenice, nálev spolu se zbylými ingrediencemi a můžete se pustit do nakládání okurek.

mytí okurek na zavařování

Nakládání okurek do sklenic

Samotné ukládání okurek je další velmi důležitý krok, který může ovlivnit celkovou kvalitu zavařovaných okurek.

V první řadě si na dno každé sklenice naskládejte několik koleček mrkve (2 – 4 kolečka), cibule (2 – 3) a 1 kousek kopru.

V případě potřeby můžete pro chuť přidat také do sklenic celý pepř (stačí pár kousků).

ingredience pro zavařování okurekZačněte s ukládáním velkých okurek do sklenic. Okurky pokládejte na stojato a snažte se jich tam vtěsnat co nejvíce.

Když máte první vrstvu pokládanou, můžete přidat na okurky další kolečka mrkve, cibule či jiných ingrediencí jako je např. česnek, paprika apod. Následně doplňte sklenici těsně po okraj malými okurkami – nyní je však pokládejte naležato.

Dejte si rovněž záležet na tom, abyste jich do sklenice vtěsnali co nejvíce. Na vrchu sklenice nechte cca 1 – 0,5 centimetrovou mezeru, díky čemuž se vám bude lépe sklenici uzavírat víčkem.

Malý tip: během nakládání můžete využít kousky mrkve a cibule k vyplnění drobných mezer – cílem je, aby vám vaše okurky po zalití nálevem v sklenici neplavaly.

Po naplnění všech zavařovacích sklenic už jen stačí jednoduše každou sklenici zalít vychladlým nálevem.

Věnujte pozornost tomu, aby byly všechny okurky doslova „utopeny“ v nálevu a zároveň abyste měli 1 cm mezeru mezi nálevem a okrajem sklenice.

Nakonec už jen stačí každou sklenici pořádně zavřít. Zde si dejte opravdu velký pozor, aby vám víčka dobře „sedla“, v opačném případě se vám sterilizace okurek nepovede.

Malý tip: Při nakládání okurek si můžete trochu s ingrediencemi pohrát a přidat i různé jiné doplňky pro zlepšení chuti jako například:

  • Hroznový list
  • 1 – 2 malá rajčata (zelená)
  • Kousek křenu
  • Feferonky
  • Bobkový list
  • Stroužek česneku
  • Libeček
  • Tymián
  • Máta
  • Fenykl
  • Vinné listy

okurky v zavařovací sklenici

Krok 2 – Sterilizace okurek

Pomalu se blížíme k finálnímu produktu. Ke sterilizaci okurek můžete použít buď zavařovací hrnec, případně použijte i obyčejný (v takovém případě vám však může zavařování trvat o něco déle).

Do hrnce postupně vkládejte zavařovací sklenice s okurkami o stejné velikosti a zalijte je cca do ¾ studenou vodou.

Okurky zavařujte při teplotě 85 až 100°C po dobu 10 – 20 minut. Při zavařování v obyčejném hrnci můžete zavařovat okurky jen cca 5 – 6 minut (do bodu varu).

Následně okurky velmi opatrně vyjměte (k ochraně použijte rukavice), položte je dnem vzhůru na dřevěnou desku s handrem (okurky přikryjte utěrkou nebo jiným hadrem) a můžete se pustit do další várky.

Poznámka: U každé nové várky se doporučuje z hrnce odlít polovinu vody a dolít do něj novou studenou vodu – díky tomu snížíte riziko toho, že by vám sklenice mohly v hrnci prasknout.

Po sterilizaci už jen stačí okurky nechat dobře vychladnout a můžete se pustit do jejich uskladnění.

zavařované okurky

Krok 3 – Kontrola a skladování zavařených okurek

Každou sklenici zkontrolujte důkladně pouhým okem, zda z ní nevytéká nálev – v takovém případě se něco pokazilo a budete muset takovou sklenici odstavit stranou (resp. do chladničky – do měsíce byste ji měli zkonzumovat).

Pokud se zdá být všechno v pořádku, můžete začít s jejich ukládáním.

Zavařované okurky odkládejte na suché, tmavé a relativně chladné místo – nejlépe do spíže nebo do komory.

Poznámka: Nevystavujte takové okurky přímému slunci ani příliš vysokým či nízkým teplotám.

Zavařované okurky se doporučuje konzumovat až cca po 30 dnech od jejich sterilizace – během této doby se jednotlivé chutě dobře promíchají, díky čemuž budou nakládané okurky mít úplně jinou chuť než dříve.

Zavařování okurek se může zdát jako poměrně zdlouhavá a náročná práce, ovšem pokud si na nich dáte záležet, budete mít takto k dispozici připravené sklenice okurek na jakékoli jídlo a to během celého roku!

Pokud se vám tento článek líbil, případně byste se chtěli podělit o vaše zkušenosti se zavařováním okurek, napište nám v komentářích pod tímto článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button