Pyžama a pyžamo je v dnešní době nejen kusem oblečení, které si lidé berou na sebe, když se ukládají do postele, ale také určitým stylovým doplňkem, kterým si můžete obohatit svůj šatník.

Moderní střihy pyžama nabízejí lidem nové možnosti nošení outfitu ať už na párty, večírky nebo do formální společnosti. Existuje mnoho typů pyžam, které se napříč časem výrazně změnily a které se dostaly do moderní podoby, jak je známe nyní. Díky tomu si můžete na současném trhu vybrat z nespočtu různých typů pyžam, pyžamových outfitů, či jednotlivých kousků, případně si můžete pyžamo vyrobit i sami doma.

Pyžama JAKK.cz

Definice a vznik pyžama

Pyžamo může být definováno jako jakýkoli druh jemného a příjemného oděvu, který si lidé oblékají před spaním do postele. Pyžamo jako takové z historického pohledu se dostalo do Evropy z východy, resp. z bývalé Osmanské říše a napříč časem se vyvinulo do moderní podoby jak jej známe nyní.

Skutečný rozmach v oblasti módy zaznamenalo pyžamo až v 19. – 20. století, kdy se začalo považovat za luxusní kus oděvu. V současné době má pyžamo mnoho podob a jeho účel se poněkud vychýlil od tradičního pohledu.
 • Pro více informací o historii pyžama si přečtěte článek: Vznik pyžama

Typy a druhy pyžam

Nejkrásnější pyžama na internetuNeexistuje žádné konkrétní a přímočaré rozdělení pyžama na kategorie a pod kategorie. Standardně se pyžamo považuje za kus oděvu (ať jen spodní nebo jen svrchní část, případně kompletní pyžamové sety), který může mít více podob podle stylu, preferencí, využití a pod.

Pyžamo však můžete, kromě dámských a pánských pyžam, rozdělit na několik druhů a typů:

Standardně můžete v obchodech nalézt kompletní sady pyžama, to znamená jak spodek tak i vršek. Nejčastější pyžamové sady se prodávají pro děti, nicméně klidně si můžete najít i pánské či dámské pyžamové sety.

Pyžamové kalhoty a šortky

Během horkého léta oceníte krátké a jemné pyžamové šortky, ve kterých můžete zažít pohodlný spánek. V případě pyžamových kalhot lze takové pyžamko obléknout i jako oblečení na doma či jako kus outfitu na ven.

Pyžamo s dlouhým rukávem

Jeden z nejklasičtějších druhů pyžama, které můžete nalézt s rozličnými vzory a barvami. V případě chladnějšího počasí se jistě doporučuje nosit dlouhé bavlněné pyžamo, které člověka zahřeje.

Pyžamo s krátkým rukávem

Vhodné do letního počasí, ve kterém se nebudete během noci potit.

Pyžamo s V-čkovým výstřihem

V tomto případě se jedná tak trochu o určitý druh erotického spodního prádla, avšak dá se výborně zkombinovat s jinými druhy oblečení jak je například. minisukně.

Pyžamo s kulatým výstřihem

Klasický druh pyžama, které se hodí jak do postele, tak i pro běžné nošení po domě či do neformálnější společnosti.

Pyžamo s úzkými ramínky

Pokud preferujete lehčí oblečení během noci, případně chcete potěšit svého přítele, určitě je pyžamo s úzkými ramínky tou správnou volbou.

Pyžamo bez kostic/s kosticemi

Pyžamo může mít také formu korzetu, který se spíše hodí v případě, že si chcete vyformovat své tělo, nebo jako provokativní kus oděvu ve vašem šatníku.

Pyžamo se však nemusí dělit jen podle jeho střihu či účelu, existují i jiné pohledy, než se dá dělit pyžamo, jako například. podle nových technologií (inteligentní pyžama) či podle jeho materiálu z jakého se vyrábí. Také není třeba zapomínat ani na jeho vzor (pásky, potisky a jiné druhy vzorů) i na barvy (nejklasičtější pyžamo na spánek mívá barvu šedé, bleděmodré apod. avšak v případě pyžama do společnosti určitě můžete vyzkoušet černé, červené či modré pyžamo).

 • Pro více informací ohledně dělení pyžama si přečtěte článek: Typy pyžam

Pyžama a jejich různé druhy a typy

Nejlepší materiály na pyžamo

Existuje několik druhů materiálů, ze kterých se vyrábějí pyžama a každé má své výhody ale i zápory. Pyžama se mohou vyrábět v podání jako například:

 • Flanelové pyžamo – poměrně pevná látka, která dobře izoluje.
 • Bavlněné pyžamo – nejčastější materiál, který můžete na pyžamu nalézt, jde o velmi hřejivé pyžamo, které se výborně hodí na zimu.
 • Hedvábné pyžamo – poměrně luxusnější typ, který je velice prodyšný.
 • Kašmírové pyžamo – velmi jemný druh materiálu, který má poměrně elastické vlastnosti.
 • Lněné pyžamo – velmi lehká a odolná látka, avšak je poměrně obtížné takové pyžamo nalézt.
 • Modal pyžamo – moderní druh materiálu, který splňuje všechny pozitivní vlastnosti bavlny, ale je zároveň jemnější a jednodušší na praní.
  Krajkové pyžamo – velmi prodyšný a lehký typ pyžamka, které se skvěle hodí pro horké noci.

Kromě výše zmíněných materiálů můžete najít pyžamo vyrobené dokonce z bambusu, vlny či materiálů jako je například supplex.

Výběr pyžama

Výběr pyžama je složitější záležitostí, jak se na první pohled může zdát.V první řadě je nutné si stanovit, k čemu budete pyžamo potřebovat, jelikož v současnosti se pyžamo používá nejen jako kus oděvu na spaní, ale také jako módní kus oblečení do společnosti.

Kromě toho je vhodné si vybírat pyžamo také podle kvality a ceny, nakolik často cena odráží i to, jaké kvalitní pyžamo budete mít. Někdy je ovšem možné si najít kvalitní pyžamo za rozumnou cenu. Z toho důvodu je vhodné, abyste věnovali trochu času při výběru toho správného pyžama a nesáhli po první variantě, která vám padne do oka.

Pyžamo pro maminky

Při výběru pyžama pro maminky nebo pro budoucí maminky platí trošku odlišná pravidla výběru, jelikož těhotenské pyžamo jako takové musí být velmi pohodlné, praktické a zároveň musí splňovat určitá kritéria, která maminky těsně před porodem určitě na pyžamu ocení.

Nákup pyžama online

Tipy a rady pro pyžama

Spát či nespát v pyžamu?

To jaký máte postoj k nošení pyžama záleží na tom, do jaké skupiny lidí se řadíte. Někteří lidé preferují spánek bez pyžama či bez jakéhokoli jiného kusu oblečení a to s sebou může přinášet určité výhody.

Druhá skupina naopak by nemohla usnout, aniž by měli něco na sobě. Existují výhody a nevýhody pro obě skupiny lidí a je opravdu obtížné určit, kde je pravda. Avšak pokud odhlédneme od spánku v pyžamu, pyžamo jako takové se dá nosit i při jiných příležitostech než jen do postele. V moderní době můžeme na veřejnosti vidět jak běžné lidi, kteří mají na sobě stylové pyžamo jako součást svého denního outfitu, tak celebrity.

Pohodlná bavlněná pyžama na spánek

Pyžamo a hygiena

V případě nošení pyžama na noc se doporučuje měnit vaše pyžamo minimálně jednou týdně, jelikož se tak vyhnete různým bakteriálním rizikům, nemluvě o dodržování normální hygieny. Rizika a problémy z nošení nečistého pyžama mohou být například:

 • Bakterie
 • Infekce
 • Vyrážky a cysty
 • Blokáda pórů
 • Roztoči a pod.
 • Proto si dejte záležet na tom, abyste spávali v čistém pyžamu. Pro více informací si přečtěte náš článek: Jak často měnit pyžamo?

Praní pyžama

Pokud chcete, aby vám vaše pyžamko vydrželo co nejdéle, měli byste dodržovat určité zásady ohledně praní pyžama. Kromě materiálu a barvy, z jakého je pyžamo vyrobeno, a podle kterého si určíte, jaký způsob praní zvolíte, byste měli také vzít v úvahu také:

 • Výběr pracího prášku (aby vám vaše pyžamo nevybledlo nebo naopak neztmavlo)
 • Odstranění větších nečistot na pyžamu
 • Zavěšení pyžama
 • Frekvence praní pyžama
 • Pokud si pyžamo správně a pravidelně perete, mělo by vám vydržet opravdu dlouhou dobu.Pro více informací ohledně praní pyžama si přečtěte náš článek: Jak správně prát pyžamo?

Návod jak prát pyžama

Výroba pyžama

Ušití pyžama vyžaduje určitou dávku dovednosti, prostředků ale i trochu praxe nakolik jde o oděv, který si budete brát s sebou do postele na spaní a tím pádem je potřeba, aby bylo ušito přesně na míru a hlavně aby bylo pohodlné. Kromě samotné látky, vzorů a nástrojů pro stříhání a šití budete potřebovat také šicí stroj, křídu či dokonce knoflíky.

Nejčastější dotazy o pyžamách

Pyžamo a současnost

Pyžamo se stalo komplexním tématem, které zahrnuje jak materiály ze kterých se vyrábí pyžamo, tak i různé typy a druhy a samozřejmě také výběr v rámci kvality a ceny pyžama.

Není vždy jednoduché se orientovat v tom, jaké pyžamo si vybrat ovšem pokud se budete řídit podle výše zmíněných parametrů, určitě si budete umět vybrat to správné pyžamko, ve kterém můžete jak zazářit ve společnosti, tak se i pohodlně vyspat.

Mimo výrobu a kvalitu určitě vezměte v úvahu i jeho využití (resp. proč ak čemu přesně vaše pyžamo budete využívat), jeho praktičnost (jak se vám nosí a jak moc se o něj musíte starat) a v neposlední řadě i styl a charakter (Líbí se vám pyžamko? Budete ho vůbec nosívat?).

Back to top button