Recepty

Jak zavařovat jahody?

Recept a postup jak zavařit jahody

I vám začala sezóna jahod, které potřebujete sterilizovat? Zavařování jahod je pravidelnou činností, která se během léta v mnoha domácnostech provádí. Kdo by neměl rád jahodové kompoty, které můžete využít ať už do koláčů, sladkostí nebo jako jednoduchou pochutinu v rámci celého roku? Z toho důvodu jsme si pro vás připravili jednoduchý návod/recept, podle kterého můžete zavařovat jahody ve vaší domácnosti. Řekneme si jak samotné jahody zpracovat a připravit na zavařování, jak se dají zavařit i kde a jak je přesně po zavařování uskladnit. Pojďme se tedy pustit do zavařování jahod!

Jak zavařovat jahody?

Co budete k zavařování jahod potřebovat:

příprava jahod na zavařováníK zavařování jahod budete potřebovat jen několik přísad (v případě potřeby pár doplňků navíc):

  • Jahody (kvalitní, čisté a bez chyb)
  • Cukr (krystalový, práškový či dokonce třtinový)
  • Kyselinu citrónovou (pouze v případě potřeby)
  • Lahve na zavařování (bez chyb)
  • Sůl (pouze v případě potřeby)
  • Sirup (jako alternativa k cukru)
  • Nádobu na zavařování (zavařovací hrnec či plech do trouby)

Krok 1

Příprava

Než se pustíte do samotného zavařování či do přípravy nálevu je v první řadě důležité očištění a zpracování samotných jahod, stejně jako příprava lahví, ve kterých plánujete vaše jahody zavařovat.

Kvalitní příprava totiž ovlivní celkový proces zavařování a dokáže ho buď velmi vylepšit nebo naopak dokáže celé zavařování pokazit.

zavařování jahod

Příprava jahod na zavařování

Samotné jahody, které se chystáte zavařovat, budou tvořit pravděpodobně největší část úspěšného (nebo neúspěšného) výsledku.

Výběr jahod ovlivní nejen chuť vašeho kompotu, ale také to, jak dlouho vám vydrží (resp. zda se nezkazí).

sklizně jahod na sterilizaciZ toho důvodu byste měli vybírat jen zdravé a dokonale zralé jahody na zavařování (žádné nezralé, přezrálé či zkažené jahody).

Obecně se doporučuje používat jahody, o kterých víte, odkud pocházejí (resp. které jste si buď sami natrhali nebo je máte od známých).

Kupované jahody ze supermarketů vás jednak vyjdou draze a jednak výsledek zavařování vás může zklamat.

Obvykle se doporučuje zavařovat jahody v den jejich odtržení, případně o 1 – 2 dny později – platí pravidlo – čím dříve, tím lépe.

Při vybírání, třídění, resp. přeředění jahod každou jahodu zbavte stonky a lístků – během tohoto procesu se snažte očistit jahody, aniž byste je poškodili, jelikož každá nehoda bude negativně ovlivňovat výsledek zavařování.

Máte-li všechny jahody očištěny a vyjmuty, důkladně je opláchněte pod proudem studené vody.

Příprava zavařovacích lahví

Láhve na zavařování můžete zakoupit buď v obchodě s kuchyňským příslušenstvím, případně můžete použít láhve z předešlé sezóny (či dokonce využít skleněné láhve z jiných potravinových výrobků – v takovém případě je však budete potřebovat více nakolik láhve z Tatarky apod. mají jen velmi malý objem ).

láhve na jahodový kompotTak jako jahody, i láhve, ve kterých plánujete vaše jahody zavařovat, musí být dokonale čisté. Tj. důkladně zbavené nečistot a bez bakterií.

Každá špatně umytá láhev může znehodnotit vaše jahody a v konečném důsledku si pokazíte vaši úrodu.

K čištění můžete použít různé čistící prostředky od klasického jara přes ocet apod. Důležité je, abyste zachovali potřebné hygienické standardy a aby při čištění kompotových lahví byly výsledkem perfektně vyčištěné láhve.

V tomto bodě byste měli mít vše připraveno k tomu, abyste se mohli pustit do přípravy nálevu a do následné sterilizace.

Krok 2

Příprava nálevu

Tradičně se zvyknou jahody sterilizovat spolu s nálevem, jelikož nálev obsahuje cukr, který vám poslouží jako perfektní konzervant na jahody, díky čemuž vám vydrží opravdu dlouhou dobu.

Ne vždy je to však nutné a kvůli tomu jsme si pro vás mimo jednoduchý recept na nálev připravili i pár „bez-nálevkových“ postupů, podle kterých se můžete řídit při zavařování jahod.

Nálev s křišťálovým cukrem

Nejtradičnějším způsobem zavařování jahod je využití nálevu, který obsahuje krystalový cukr.

závaraniny a jahodyDíky cukru bude tak možné jahody zakonzervovat a vydrží vám velmi dlouhou dobu. Množství cukru, resp. poměr cukru a vody je poměrně subjektivní záležitost, jelikož každý má rád jahody jinak – někdo víc a jiný méně sladké.

Obecně se doporučuje použít přibližně 500g krystalového cukru na 1 litr vody (avšak v případě potřeby se můžete pohybovat i někde mezi 300g až 600g cukru na litr vody – záleží na vašich preferencích).

V závislosti na množství, resp. od objemu lahví, které k zavařování použijete, si sečtěte množství vody a cukru, které budete potřebovat.

Obě složky si smíchejte v jedné nádobě a během vaření je neustále promíchávejte tak, aby se vám cukr kompletně rozpustil.

Připravené a očištěné jahody nasypte do velké nádoby nebo hrnce a zalijte je tímto nálevem a nechte je v něm minimálně 12 hodin (nejlépe jeden celý den).

Poznámka: Nálev s jahodami se doporučuje nechat odstát kvůli tomu, aby do něj pustily jahody svou šťávu, díky čemuž bude o něco chutnější, avšak není to podmínka.

Pokud se vám nechce čekat (případně na to nemáte čas), můžete jahody spolu s nálevem nalít přímo do lahví a pustit se do samotné sterilizace.

Jahody bez nálevu

Druhou alternativou je příprava a zpracování jahod bez použití nálevu. V takovém případě se vám nabízí hned několik možností, jak můžete jahody v sklenicích připravit.

První možností je jednoduše doslova natlačit jahody do sklenic až po okraj a velmi důkladně je uzavřít víkem. Jako konzervant v tomto případě poslouží samotná šťáva z jahod, která se bude během sterilizace uvolňovat.

Poznámka: Tato metoda je vhodná zejména pro diabetiky, případně pro lidi, kteří nepreferují přeslazené jahodové kompoty.

Druhou možností je přidání pár lžiček cukru (v tomto případě můžete využít nejen krystalový cukr – můžete zaexperimentovat is moučkovým či dokonce třtinovým cukrem). Postup je velmi jednoduchý:

  1. Na dno každé láhve nasypte cca 1 – 2 lžičky cukru, přidejte zhruba do poloviny sklenice jahody, znovu přidejte 1 – 2 lžičky cukru a doplňte jahody až po okraj.
  2. Okraj posypte poslední lžičkou cukru (případně můžete přidat i trochu sirupu) a každou láhev důkladně uzavřete.
  3. V tomto případě bude výsledkem o něco sladší kompot, při kterém budete mít jistotu, že cukr poslouží jako dobrý konzervant na jahody.

Třetí možností je přidání do lahví s jahodami 1 lžičku soli na každou láhev. Přestože se to může zdát překvapivé, sůl vám v tomto případě poslouží jako prostředek, který doslova přinutí jahody aby ze sebe vymačkaly svůj vlastní cukr, díky čemuž bude kompot chutnat podstatně přirozeněji.

Malý tip: Pokud se neumíte rozhodnout, případně nemáte zkušenosti s tím, jak se dají jahody zpracovat na zavařování, vyzkoušejte různé kombinace, resp. začněte experimentovat.

Každý člověk má své vlastní preference, podle kterých má rád jahodové zavařeniny. Vyzkoušejte proto do některých lahví přidat cukrový nálev, do jiných jen cukr, případně nechte některé láhve s jahodami zcela bez cukru a díky tomu zjistíte, který typ zavařování vám bude v budoucnu nejvíce vyhovovat.

zavařeninové láhve na jahody

Krok 3

Sterilizování jahod

V tomto bodě byste měli mít všechny sklenice s jahodami připravené a pečlivě uzavřené. Ujistěte se, zda je každá láhev naplněna až po hrdlo (resp. zda nemáte v lahvích příliš mnoho prostoru – to by mohlo ovlivnit trvanlivost jahod).

Malý tip: pokud se obáváte toho, že jste to s cukrem přehnali, můžete přidat do lahví špetku kyseliny citrónové, která sladkost kompotů dokáže podstatně zmírnit.

Zavařování jahod v hrnci

cukr na zavařování jahodZavařování jahod v hrnci je jedním z tradičnějších způsobů, jak lze zavařovat jahody.

Do hrnce jednoduše začněte ukládat láhve jednu vedle druhé (nechte však mezi nimi cca 1cm mezeru) a zalijte láhve čistou vodou až po hrdlo).

Následně zahřejte zavařovací hrnec na teplotu 85 – 90 °C a nechte v něm jahody sterilizovat cca 10 -15 minut.

Poznámka: To, jak dlouho byste měli ve skutečnosti zavařovat jahody záleží především na velikosti, resp. objemu lahví – větší sklenice (které mají objem cca 1 litr) se mohou zavařovat i déle a naopak menší zavařeninové sklenice byste měli vařit méně.

Zavařování jahod v troubě

jahody a jejich zavařováníDruhou osvědčenou alternativou je zavařování jahod v troubě na hlubokém plechu.

Plech si nejprve vystelte hadrem nebo utěrkou zalijte jej cca 2 až 3 centimetry vody a pokládejte nakonec (resp. až po vložení do trouby) do něj jednotlivé láhve (dejte si záležet na tom, aby mezi nimi byla dostatečná mezera – cca 1 – 1, 5 centimetru. Vysoká teplota v troubě by mohla při kontaktu lahví mezi sebou rozbít sklo na lahvích).

Nastavte si troubu na cca 160 až 180 °C a nechte v ní vaše jahody zavařit po dobu cca 30 – 50 minut.

Jakmile zpozorujete, že se vaše láhve vaří, resp. tvoří se v nich bublinky, troubu vypněte a vyjměte z ní zavařeninové láhve.

U jahod, které nemají zálivku poznáte zda se zavařují podle toho, zda pouštějí svou šťávu nebo ne.

Takové jahody zavařujte, dokud šťávu nepustí.

Poznámka: Při zavařování jahod v troubě je poměrně obtížné určit přesnou dobu a teplotu, při kterých byste je měli zavařovat. Každá trouba v jednotlivých domácnostech je poněkud odlišná, důsledkem čehož nemáte jinou možnost než si odpozorovat přesnou a vhodnou teplotu a čas vy sami.

Ať už se rozhodnete pro zavařování jahod v hrnci nebo v troubě, výsledkem by měly být sterilizované kompoty, které z nádoby vyberete a převrátíte dnem vzhůru na desku s handrou.

V tomto bodě přichází na řadu konečná kontrola a uskladnění zavařených jahod.

Krok 4

Kontrola jahod a jejich uskladnění

Po vyjmutí a převrácení sklenic ihned každý jeden kompot zkontrolujte, zda neteče – v takovém případě danou láhev odstavte, nakolik je k uskladnění nepoužitelná.

Ostatní zavařené láhve nechte převrácené a zakryté pod hadrem, resp. utěrkou na cca 4 – 6 hodin (dokud vám dokonale nevychladnou).

Čas od času se doporučuje s každou lahví potřást tak, aby se jednotlivé jahody od sebe uvolnily a nelepily se.

Po kontrole a vychladnutí přichází na řadu jejich uskladnění. Jahodové kompoty skladujte na tmavém, suchém a relativně chladném místě.

Za žádných okolností je nevystavujte přímému slunečnímu záření, stejně jako by neměly být uloženy při příliš vysokých (zkazí se) nebo nízkých teplotách.

Nejlepším místem je jednoduše vaše spíž/komora, kde odkládáte i ostatní druhy kompotů, zeleniny a ovoce.

zavařené jahody

Stejně jako jiné druhy zavařenin, i zavařené jahody vyžadují kromě znalostí určitou dávku zkušeností a dovedností.

Pokud jste v zavařování jahod nováčkem – nezoufejte. Postupem času si vypracujete svou vlastní metodu a způsoby, podle kterých budete moci efektivně zavařovat jahody. V konečném důsledku záleží při tomto procesu hlavně na vás a vašich preferencích.

Někteří lidé mohou mít jiné postupy, případně používat jiné ingredience než vy – každý má rád jednoduše své kompoty jinak.

Pokud již máte své osvědčené metody a postupy, podle kterých zvyknete jahody zavařovat, neváhejte a podělte se s námi v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button