Recepty

Jak na zavařování meruněk?

Přečtěte si, jak si připravit lahodný meruňkový kompot!

Meruňky se považují za jedno z nejběžnějších ovocí, které můžete v domácnostech nalézt. Stejně to platí i při výrobě kompotů, jelikož meruňky jako ovocné plody, lze využít při nespočtu kulinářských příležitostí. Ať už mluvíme o koláčích, zákuscích, k obědu, jako dezert a pod. V tomto článku jsme si proto pro vás připravili komplexní návod na zavařování meruněk, spolu s tím co všechno budete k tomu potřebovat, jak je připravit, ale i jak meruňkové kompoty uskladnit. Pustíme se tedy do zavařování!

Jak na zavařování meruněk

Co je zapotřebí k zavařování meruněk

příprava meruněk na zavařováníK klasickému zavařování budete v podstatě potřebovat jen:

 • Meruňky (zralé ovoce bez chyb)
 • Čistou vodu
 • Kyselinu citrónovou (případně citrónovou šťávu)
 • Krystalový cukr
 • Konzervační/protiplísňový přípravek (pouze v případě potřeby)
 • Zavařovací hrnec/troubu
 • Sklenice na zavařování

Stejně však můžete použít k zavařování kompotů i:

 • Hřebíček
 • Hnědý cukr
 • Meduňku
 • Rum
 • Skořici

Krok 1 – příprava na zavařování meruněk

Příprava před zavařováním je nejdůležitější krok celého postupu na zavařování meruněk. Příprava a zpracování ovoce, sklenic i nálevu ovlivní celkovou kvalitu vašich kompotů (případně dokáže celou vaši námahu pokazit).

Dejte si proto záležet na výběru a zpracovanou meruněk a stejně věnujte zvýšenou pozornost sklenicím a výrobě nálevu.

Příprava meruněk

odpeckování meruněk na zavařováníSamotné meruňky ovlivní výslednou chuť vašeho kompotu. Obecně se doporučuje vybírat zralé, avšak ne příliš sladké ani měkké meruňky, protože vám budou po zavařování s postupem času sládnout (a měnit barvu).

Pokud máte meruňky na vlastní zahrádce, případně máte možnost si odnést bedničku meruněk od souseda, určitě je upřednostněte před meruňkami ze supermarketu (nakolik nikdy přesně nebudete vědět, odkud a jaké takové meruňky jsou).

Po vyselektování správných meruněk veškeré ovoce důkladně omývejte v čisté vodě a můžete se pustit do jejich krájení.

Meruňky jednoduše krájejte na poloviny, odstraňte z nich pecky, zkontrolujte vnitřek (zda nemá nějaké chyby nebo není napaden škůdci) a pokud se zdá být vše v pořádku, vhoďte pokrájené půlky meruněk do nádoby s vodou a kyselinou citrónovou. Doporučuje se – 3 gramy kyseliny citrónové na 1 litr čisté vody, případně můžete místo kyseliny citrónové použít obyčejnou citrónovou šťávu.

Díky tomuto roztoku zabráníte tomu, aby vám vaše meruňky po rozkrojení zhnědly. Pokud máte meruňky zpracované a připravené, můžete se pustit do přípravy sklenic na zavařování.

Příprava zavařovacích sklenic

Obvykle se na meruňkové kompoty používají 7 decové skleničky, avšak nic nezkazíte, použijete-li větší či menší velikosti.

Důležité je hlavně to, abyste jich měli dostatek a aby byly dokonale vyčištěny a připraveny.

Zavařovací sklenice důkladně vydrhněte jarovou vodou tak, abyste z nich odstranili zbytkové nečistoty, dobře je propláchněte a v případě potřeby je nezapomeňte vyvařit v horké vodě (díky čemuž se zbavíte zbytkového zápachu, pokud jste je v minutě již použili).

Pokud se vám nechce věnovat mnoho času mytím sklenic (případně jich máte prostě příliš mnoho), klidně je můžete umýt v myčce nádobí.

Nakonec ještě jednou sklenice dobře propláchněte, nechte odtéct a můžete (případně nemusíte) se pustit do přípravy nálevu na meruňkový kompot.

zpracování zavařených meruněk

Příprava nálevu na meruňky

Samotná příprava meruňkového nálevu je velmi jednoduchá, problém nastává v poměru cukru k vodě.

Množství cukru záleží hlavně na vaší odrůdě meruněk a na vašich preferencích, nakolik kyselejší meruňky budou vyžadovat o něco více cukru a naopak sladší odrůdy zase o něco méně.

Standardně se doporučuje smíchat do 1 litru vody cca 500 gramů krystalového cukru. Pokud chcete o něco sladší meruňkové kompoty, můžete zvýšit množství cukru na 600 – 800 gramů a naopak při méně sladkých použijte cca 300 – 400 gramů krystalového cukru.

Vodu s cukrem si smíchejte ve větší nádobě (ve velkém hrnci), přiveďte roztok do bodu varu a vařte, dokud se veškerý cukr důkladně nerozpustí.

Na závěr nádobu/hrnec odložte stranou a nechte dobře vychladnout.

Malý tip: V případě potřeby můžete do nálevu přidat přípravek proti plísni, případně přípravek ke konzervování (není to však třeba). Množství určíte podle návodu na obalu samotného přípravku.

V tomto bodě byste měli mít připravené: jak meruňky a sklenice na zavařování, tak i vychladlý nálev, čili se můžete pustit do naplňování sklenic.

Sklenice plňte ukládáním meruňkových polék tak, aby byly lícní, resp. odkrojenou stranou směrem dolů, díky čemuž je dokážete uložit do sklenic v podstatně větším množství.

Sklenice naplňujte až do výšky cca 1 – 1,5 cm od okraje sklenice (nechte jednoduše na vrchu určitou mezeru).

Následně zalijte meruňky vaším nálevem tak, aby bylo ovoce dokonale „utopeno“ v nálevu a zároveň zůstala na vrchu také 1 centimetrová mezera.

Nakonec už jen sklenice důkladně a pevně uzavřete a můžete se pustit do sterilizace meruněk.

Příprava meruněk bez nálevu

meruňkový kompotDruhou alternativou je příprava a naplnění zavařovacích sklenic meruňkami, bez použití jakéhokoli nálevu.

Výhodou tohoto postupu je hlavně jednodušší příprava a zpracování a stejně vám mohou meruňky chutnat o něco přirozenějšího. Postup je velmi jednoduchý:

Na dno každé sklenice dejte za jednu lžičku krystalového cukru a začněte pokládat meruňky do poloviny sklenice.

V polovině sklenice přidejte další lžičku cukru a doplňte sklenici až na vrch (s malou mezerou na vrchu).

Na závěr přidejte na vrch meruněk ještě 1 – 2 lžičky cukru a v případě potřeby můžete přidat i přípravek proti plísni.

Nakonec meruňky spolu s cukrem zalijte čistou studenou vodou a dobře uzavřete (ujistěte se však, že na okrajích sklenice nezůstaly zbytky přilepeného cukru – v takovém případě hrdlo sklenic dobře otřete, v opačném případě by vám víčky nemuseli dobře těsnit).

Malý tip: Pokud máte náladu na experimentování, případně si chcete udělat pár sklenic speciálním způsobem, můžete k cukru a k vodě přidat i některé jiné ingredience:

 • 1 hřebíček do každé sklenice
 • Lžička rumu (na to však pozor, budou-li kompoty konzumovat děti)
 • Meduňku (pár lístků na každou sklenici)
 • Skořici
 • Hnědý cukr (namísto klasického krystalového)

Díky nim můžete dosáhnout unikátní a zajímavé chutě v meruňkových kompotech.

zavařovaný meruňkový kompot

Krok 2 – sterilizace meruňkových kompotů

Zavařování meruněk lze obecně provést 2 způsoby: v zavařovacím hrnci nebo v kuchyňské troubě.

Pokud jste zvládli přípravu na zavařování, nejhorší část máte již za sebou.

To jaký postup si zvolíte je jen na vás (i když zavařování v hrnci se považuje za bezpečnější a jednodušší způsob, jak můžete meruňky zavařovat).

Zavařování meruněk v hrnci

meruňky v kompotěSamotné zavařování meruněk v hrnci je v podstatě velmi jednoduché. Pevně uzavřené sklenice s meruňkami začněte ukládat do hrnce s vodou tak, aby mezi nimi byla malá mezera.

Po uložení dolijte vodu tak, aby byly sklenice až po okraj zatopené.

Následně začněte hrnec vařit při teplotě zhruba 80 – 90 stupňů Celsia po dobu 15 – 30 minut.

Po uplynutí této doby meruňky hned z hrnce vyjměte (opatrně) a odložte je na dřevěnou podložku s handrou tak, aby byly převrácené dnem vzhůru a nechte je důkladně vychladnout.

Poznámka: Délka zavařování i samotná teplota se může lišit v závislosti na typu a kvalitě meruněk, jakož i na velikosti sklenic.

Klasické 7 decové sklenice s meruňkami můžete zavařit přibližně při teplotě 80°C za 20 minut, větší litrové sklenice se mohou zavařovat i půl hodiny.

Zavařování meruněk v troubě

výběr meruněk na zavařováníDruhou alternativou, jak můžete meruňky zavařovat, je s použitím kuchyňské trouby. V první řadě si připravte hluboký plech, do kterého nalijete 1 – 2 centimetry vody, vložíte jej do otevřené trouby a začnete na něj pokládat meruňky.

Poznámka: Dejte si záležet na tom, aby mezi jednotlivými skleničkami byly cca 1 – 2 centimetrové mezery. V opačném případě hrozí prasknutí sklenic!

Po uložení meruňkových kompotů dolijte vodu do plechu, resp. centimetr po okraj a troubu zapněte.

Nastavte si teplotu trouby na 160 – 180 stupňů Celsia a nechte sklenice s meruňkami zavařovat po dobu cca 30 – 40 minut.

Malý tip: To, kdy se začnou meruňkové sklenice zavařovat poznáte podle toho, že se v sklenicích začnou tvořit malé bublinky.

V tomto bodě snižte teplotu trouby na 90 – 100°C a pokračujte ve sterilizaci po dobu 15 minut.

Nakonec troubu úplně vypněte, velmi opatrně vyjměte jednotlivé láhve z trouby a uložte je na dřevěnou podložku s handrou (nezapomeňte na ochranné rukavice nebo jiné ochranné pomůcky).

Meruňkové zavařované sklenice ukládejte na podložku naopak dnem vzhůru a nechte je důkladně vychladnout.

V tomto bodě byste měli mít již meruňky zavařené a můžete se pustit do jejich kontroly a uskladnění.

Krok 3 – kontrola a uskladnění meruněk

zavařované meruňkyVšechny obrácené sklenice hned po vyjmutí zkontrolujte, zda vám nezatékají – v takovém případě je budete muset odstavit stranou (jinak by se vám meruňky logicky zkazily).

Pokud se zdají být všechny meruňkové kompoty v pořádku, pěkně je otřete suchým hadrem, abyste se zbavili vody a můžete si je označit štítkem s datem zavařování (pro lepší orientaci v budoucnosti).

Zavařované meruňky byste měli skladovat na suchém, tmavém, teplém a dobře větraném místě. Nejlépe ve spíži nebo v komorě (zkrátka tam, kde zvyknete své kompoty skladovat).

Meruňkové kompoty byste neměli odkládat na příliš chladná ale ani příliš teplá místa a už vůbec ne na přímé sluneční slunce. Po dobrém uskladnění by vám měly vaše meruňky vydržet velmi dlouhou dobu.

Zavařování meruněk jako kompot se může na první pohled zdát jako docela pěkná makačka, ovšem pokud se vám to povede, budete mít k dispozici meruňky během celého roku i mimo sezónu.

Díky tomu je budete moci použít prakticky kdykoli a kdekoli, ať už do koláčů, zákusků, k obědu nebo jako individuální pochutinu odpoledne.

Pokud se vám náš článek líbil, případně máte své vlastní osvědčené metody a postupy, podle kterých zvyknete meruňky zavařovat, napište nám o vašich názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button