Recepty

Jak zavařit borůvky?

Plánujete letos zavařovat borůvky? Zavařování borůvek je tradiční proces během letních období, kdy pomalu každá domácnost chce mít uskladněné borůvky na pozdější a chladnější období. Kdo by přece nechtěl mít skvělé borůvky i během zimy? V následujících řádcích si tedy projdeme celkový postup, podle kterého můžete zavařit borůvky přímo u vás doma. Pojďme tedy na to!

Jak zavařit borůvky

Co je zapotřebí k zavařování borůvek:

  • Borůvky (kvalitní odrůda bez chyb či shnilých kousků)
  • Cukr (můžete použít krystalový ale i práškový)
  • Voda
  • Zavařovací hrnec nebo troubu
  • Zavařovací sklenice
  • Kyselinu citrónovou (pouze v případě potřeby)

Krok 1 – příprava

Než se pustíte do samotného zavařování, příprava borůvek a jejich zpracování, spolu s přípravou a čištěním zavařeninových lahví budou vaše priority.

Kvalita zavařování koneckonců stojí a padá právě na těchto dvou aspektech.

Příprava borůvek

borůvky v kompotěV první řadě byste si měli dobře před připravit borůvky na jejich zavařování. Kvalita borůvek totiž dokáže ovlivnit celkový výsledek vaší snahy.

Borůvky byste si měli pořídit od známého dovozce, obchodním řetězcům se raději vyhýbejte.

Než začnete vaše nasbírané borůvky sypat do sklenic, měli byste je dobře umýt v nádobě s čistou vodou a následně scedit pod proudem studené vody (ne však pod příliš prudkým proudem, nechcete je přece stlačit).

Během čištění nezapomeňte odstranit jakékoli lístečky či větvičky, které by na nich mohly zůstat přilepené. Takto umyté a připravené borůvky dejte chvíli stranou a pusťte se do přípravy sklenic na zavařování.

Příprava zavařovacích sklenic na borůvky

zavařování borůvekTak jako borůvky, i zavařovací sklenice dokážou ovlivnit kvalitu vašeho borůvkového kompotu.

Z tohoto důvodu byste měli velmi důsledně zkontrolovat každou sklenici/láhev a ujistit se, že mají dostatečně dobré těsnění (v opačném případě by se vám borůvky po čase pokazily).

Sklenice na zavařování můžete použít z předešlé zavařovací sezóny, případně si je můžete zakoupit v obchodě s kuchyňským náčiním.

Následně byste se měli pustit do důkladného čištění sklenic ale i jejich uzávěrů. Hygiena a odstranění jakékoli špíny či bakterií je v tomto případě velmi důležitá.

K čištění lahví můžete použít jar nebo přírodní čističe (jako například ocet či kyselinu citrónovou). Po vyčištění a propláchnutí sklenic je nechte okapat a můžete se pustit do přípravy nálevu.

Příprava nálevu na borůvky

Nálev na borůvkový kompot je velmi jednoduchý. Smíchejte si ve větší nádobě přibližně půl kila cukru na 1 litr vody (poměr si můžete obměnit podle toho, jak moc chcete vaše borůvkové kompoty sladké).

Množství nálevu budete muset odhadnout od oka podle množství borůvek, jakož i od celkového objemu lahví.

Po smíchání můžete (avšak není to podmínka) váš nálev zavařit tak, aby se v něm cukr dokonale rozpustil.

Malý tip: Pokud se bojíte toho, že jste to s cukrem přehnali, můžete do lahví s borůvkami přidat trochu kyseliny citrónové, která sladkost dokáže zmírnit.

Borůvky bez nálevu recept

zavařované borůvkyPokud preferujete borůvky ve vlastní šťávě bez nálevu, můžete vyzkoušet takovou druhou alternativu.

Na dno každé sklenice nasypte cca 1 – 2 lžičky cukru, následně nasypte do sklenic do poloviny borůvky, znovu je posypte 1 – 2 lžičkami cukru, dosypte borůvky až po okraj a na závěr posypte znovu vrch lžičkou cukru.

Takto sypané borůvky zůstanou dobře zakonzervované a vlivem zavařování pustí vlastní šťávu.

Malý tip: Pokud máte chuť zaexperimentovat, můžete k borůvkám přidat cca půl lžičky soli, díky které pustí podstatně více vlastní šťávy a cukru po zakonzervování.

Výsledkem by měly být připraveny borůvky s nebo bez nálevu, které už jen stačí velmi dobře uzavřít. Nyní se můžete pustit do samotného zavařování.

borůvkový kompot

Krok 2 – zavařování borůvek

Zavařování borůvek lze provést jak v hrnci (na zavařování) tak iv troubě. V této sekcí se tedy podíváme na oba postupy, podle kterých můžete zavařit borůvky.

Sterilizace borůvek v hrnci

Zavařování borůvek v hrnci je poměrně tradiční metoda sterilizace, která se využívá v mnoha domácnostech.

borůvky a jejich kompotové zavařováníDo zavařovacího hrnce nalijte několik centimetrů vody a začněte do něj pokládat jednotlivé sklenice s borůvkami (nechte mezi jednotlivými skleničkami cca 1 – 2 centimetrovou mezeru).

Po naplnění hrnce dolejte vodu až po hrdlo sklenic tak, aby byly doslova v něm „utopeny.

Zavařování borůvek byste měli provádět při teplotě cca 90 – 100°C po dobu 20 – 30 minut (v závislosti na velikosti sklenic – velké 1 litrové sklenice se zavařují déle než např. malé 4 decové pohárky).

Po uplynutí dané doby vyjměte opatrně všechny sklenice ven z hrnce a položte je na dřevěnou desku s handrou dnem vzhůru (nezapomeňte použít na to rukavice).

Sterilizace borůvek v troubě

Zavařování borůvek v troubě je druhou nejčastější metodou sterilizace.

V první řadě si vyložte dno hlubokého plechu hadrem nebo novinami, nalijte do něj cca 1 – 2 centimetru vody a začněte do něj pokládat jednotlivé sklenice s borůvkami (nechte však mezi jednotlivými skleničkami zhruba 2 centimetrové mezery, aby vám nepopraskalo sklo).

Plech s poháry mějte v troubě a troubu zapněte.

čištění a zavařování borůvekTroubu vyhřejte přibližně na 180 – 190°C, jakmile této teploty dosáhnete, stáhněte ji na 80 – 90 stupňů a nechte ji takto po dobu zhruba 15 – 20 minut.

Po uplynutí této doby troubu vypněte a opatrně (s rukavicemi) začněte odkládat sklenice na desku, obráceně vzhůru nohama a nechte je velmi dobře vychladnout.

Ať už se rozhodnete pro jednu nebo druhou metodu, výsledkem by měly být dobře zavařené borůvky, které už jen stačí zkontrolovat a uskladnit na vhodné místo.

Krok 3 – kontrola a uskladnění

Každou sklenici s borůvkami nejprve dobře zkontrolujte, zda přes uzávěr neprotéká – v takovém případě budete muset takovou sklenici odložit stranou, nakolik by se vám po čase borůvky v ní zkazily.

Pokud se zdá být vše v pořádku a zavařené borůvky jsou vychladlé, odložte je na suché, tmavé a poměrně chladné místo bez slunečního záření (nejlépe spíž nebo komora – zkrátka tam, kde zvyknete své kompoty odkládat).

Z času na čas nezapomeňte borůvkové zavařeniny zkontrolovat, zda se nekazí, popř. zda nemají nějakou chybu.

borůvky ve sklenicích

Zavařit borůvky ve srovnání s jiným ovocem nemusí být až taková věda, jak se na první pohled může zdát. S postupem času a přibývající praxí vám půjde zavařování borůvek mnohem lépe a rychleji.

Pokud máte již své vlastní metody a postupy, podle kterých zvyknete zavařit borůvky, nezapomeňte se o ně podělit s námi v komentářích pod článkem! Jak zavařit borůvky?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button