Recepty

Jak na zavařování broskví?

Chystáte se i tuto sezónu zavařovat broskve? Broskvové kompoty jsou jedním z nejoblíbenějších druhů zpracovaného ovoce, nakolik jej můžete využít prakticky kdekoli a kdykoliv – ať už do ovocných sklenic, na dort, do koláčů či dokonce jako přílohu k polednímu masu. V následujících řádcích si proto řekneme a vysvětlíme, jak na zavařování broskví, co všechno k tomu budete potřebovat, jak se na zavařování připravit i sterilizovat a uskladnit broskvové kompoty. Pojďme tedy na to!

Jak na zavařování broskví

Co je zapotřebí k zavařování broskví

K zavařování broskví budete potřebovat:

  • Broskve (dobrá odrůda s ne příliš přezrálými nebo nezralými kousky)
  • Čistou vodu
  • Krystalový cukr (případně můžete cukr nahradit sladidly, sirupem či dia-cukrem)
  • Kyselinu citrónovou (případně můžete použít klasickou citrónovou šťávu)
  • Sklenice na zavařování (nejlépe 7 dcl, ale můžete použít i jiné velikostí)
  • Zavařovací hrnec

Krok 1 – Příprava na zavařování broskví

Vhodná příprava ovoce, sklenic i nálevu jsou prvním a prioritním krokem v procesu zavařování broskví.

U všech tří složek může nesprávná příprava znehodnotit vaše broskvové kompoty.

Proto si v první řadě dejte záležet na vhodném výběru broskví a jejich dobrému zpracování, rovněž věnujte zvýšenou pozornost sklenicím i přípravě nálevu na zavařování.

Příprava broskví na zavařování

výběr broskví na zavařováníVýběr a zpracování broskví, které plánujete zavařovat, je snad nejdůležitějším krokem, který byste měli udělat jako první.

V první řadě začněte s vhodným výběrem broskví. Pokud máte k dispozici vlastní zahradu s broskvemi, případně znáte někoho, kdo má vlastní domácí broskve, vybírejte vždy raději ty.

U broskví z obchodů zkrátka nemůžete vědět, zda půjde o kvalitní odrůdu.

Pokud máte již broskve po ruce, začněte s jejich zpracováním. Nejprve přetřiďte pevně a zralé broskve od nezralých či přezrálých kousků.

Správná a vhodná broskev na zavařování by neměla být měkká, odřená a měla by být bez chyb. Vadné broskve zpracujte raději jiným způsobem (na džem, do koláče apod.).

Po přetřídění následuje zpracování broskví. Broskve nejprve dobře propláchněte v čisté vodě. Následně se vám nabízí možnost zavařovat broskve se slupkou nebo bez slupky (výběr je čistě na vašich preferencích).

Pokud chcete zavařovat broskve se slupkou, měly by být dobře umyté a okapané.

broskve a jejich zavařováníU broskví bez slupky si připravte nejprve větší nádobu s vodou, do které nasypete kyselinu citrónovou – cca 10 – 30 gramů na 1 litr vody (případně použijte citrónovou šťávu – cca 3 lžíce/1 litr).

Následně nádobu postavte na sporák a přiveďte vodu do bodu varu. Pomocí sítka povařte broskve na cca 15 – 30 sekund ve vroucí vodě, ihned je vyndejte a vložte do druhé nádoby s čistou (a hlavně studenou) vodou as kyselinou citrónovou (stejně cca 10 – 30 gramů).

Díky této metodě se vám bude z broskví odstraňovat slupka podstatně snáze. Po oloupání (nebo neoloupání) broskví přichází na řadu krájení.

Každou broskev jednoduše překrojte na polovinu, odstraňte pecku (zkontrolujte zda v jádru každé broskve nezůstaly zbytky pecky případně nemají nějakou chybu). Každou půlku překrojte znovu na čtvrtiny a takhle pokrájené kousky ihned vhoďte do nádoby se studenou vodou spolu s citronovou šťávou).

Kyselina citrónová ve vodě zabrání tomu, aby vám kousky broskví zhnědly. V tomto bodě jsou vaše broskve připraveny ke vkládání do sklenic na zavařování.

Příprava zavařovacích sklenic

Stejně jako broskve i sklenice dokážou ovlivnit celkovou chuť kompotu. Standardní velikost, která se k zavařování broskví využívá, je 7 dcl láhev/sklenice, do které se vejde přibližně 3 – 6 broskví, avšak pokud takové nemáte (případně jich nemáte dostatek) můžete použít i menší/větší.

zavařované broskveČistota a hygiena sklenic je kritickým bodem, kterému musíte věnovat velkou pozornost. Každou sklenici dobře vydrhněte jarem, propláchněte a vyvařte v nádobě s horkou vodou.

Díky tomu zbavíte každou sklenici hrubých nečistot, potenciálních bakterií a hlavně zápachu s předešlé várky (pokud jste sklenici již někdy předtím použili).

Tak jako sklenice, tak i víčka by měla být dokonale vydrhnutá.

Rovněž věnujte pozornost uzavírání a těsnění každé sklenice na broskve (resp. zda víčky se dobře uzavírají, případně zda nemají nějaké poškození).

Po vyčištění sklenic přichází na řadu příprava nálevu na zavařování broskví.

Příprava nálevu

zpracování broskví na zavařovaný kompotPřipravit nálev na broskve je velmi jednoduché, nicméně odhadnout vhodný poměr cukru je spíše na vás.

Standardně se doporučuje použít cca 400 – 600 gramů cukru na 1 litr vody, ovšem to, do jaké míry chcete mít broskve sladké, záleží na vašich osobních preferencích.

Množství vody s cukrem si připravte v závislosti na množství broskví, které se chystáte zavařit.

Cukrový roztok dobře promíchejte a nechte jej rozpustit během vaření. Když se všechen cukr ve vodě rozpustí, roztok nechte dokonale vychladnout.

Malý tip: Pokud se obáváte toho, že jste to s cukrem trochu přehnali, můžete přidat do nálevu trošku kyseliny citrónové, která sladkost dokáže zmírnit.

V tomto bodě byste měli mít připravené a zpracované broskve, sklenice a i nálev na zavařování.

Začněte ukládat pokrájené broskve lícní/krájenou stranou směrem dolů, resp. na dno sklenic, díky čemuž jich vejde do 1 sklenice podstatně více.

Broskve ukládejte až po hrdlo sklenice, avšak nechte si na vrchu malou cca 1 centimetrovou mezeru.

Po uložení pokrájených broskví každou sklenici zalijte sladkým nálevem tak, aby byly všechny kousky dokonale zality a zároveň aby vám zůstala na vrchu sklenice (na hrdle) malá mezera.

Nakonec každou sklenici důkladně uzavřete a můžete se pustit do sterilizace broskví.

broskvový kompot

Krok 2 – Sterilizace broskví

Sterilizace, resp. zavařování broskví, je velmi jednoduchá:

Sklenice s broskvemi začněte ukládat do hrnce na zavařování (nechte mezi nimi cca 1 cm mezeru) a zalijte všechny sklenice až po víčka čistou vodou (resp. po okraj tak, aby byly doslova ve vodě utopené).

Sterilizační hrnec s kompoty vařte při teplotě cca 80 – 90°C po dobu přibližně 20 až 30 minut.

Poznámka: Teplota a délka zavařování se může lišit v závislosti na velikosti sklenic, zralosti broskví a pod.

Pokud máte větší sklenice (1 litrové), zavařování může trvat někdy i 35 minut a naopak, u menších sklenic byste neměli zavařovat broskve více než 20 minut.

Stejně to platí i při zralosti broskví – tužší broskve zavařujte o něco déle oproti měkčím broskvím.

Po uplynutí dané doby každou sklenici opatrně (pomocí rukavic nebo jiné ochranné pomůcky) ze zavařovacího hrnce vyjměte a položte na dřevěnou desku s kuchyňskou utěrkou obráceně dnem vzhůru.

Nakonec už jen stačí sklenice nechat dokonale vychladnout a můžete se pustit do jejich uskladnění a kontroly.

jak připravit broskvový kompot

Krok 3 – Kontrola a uskladnění broskvových kompotů

Převrácením sklenic po zavařování zjistíte, zda nejsou některé sklenice vadné, resp. zda vám zpod víka nevytékají.

Pokud se taková sklenice vyskytne, musíte ji odstavit stranou, jinak by se vám broskve v ni zkazily.

Vychladlé broskvové kompoty otřete od zbytku vodu, případně si je můžete označit štítkem s datem zavařování, abyste neztratili přehled.

příprava kompotu z broskvíPokud se zdá být vše v pořádku, můžete se pustit do uskladňování broskvových kompotů.

Kompoty byste měli skladovat na suchém, tmavém a chladném místě s dobrým větráním (jinak by se vám mohli pokazit).

Kompoty nikdy neodkládejte na přímé slunce, ani při příliš vysokých či nízkých teplotách.

Takto uskladněné broskvové kompoty vám vydrží opravdu dlouhou dobu.

Přestože se zavařování broskví může zdát jako poměrně namáhavá a zdlouhavá činnost, výsledek stojí opravdu za to.

Dobře zavařené kompoty s broskvemi můžete využít prakticky do čehokoli, ať už do koláčů, na dorty nebo jako přílohu k obědu.

Kromě toho zavařované broskvové kompoty můžete využívat prakticky po celý rok až do nejbližší sezóny.

Pokud máte své vlastní osvědčené metody nebo způsoby, podle kterých zvyknete zavařovat broskve, napište nám o nich v sekci komentářů po tomto článku!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button