Kolo

Jak se stravovat při cyklistice?

V následujících řádcích se dozvíte, jak se stravovat při cyklistice. Správná strava je velmi důležitou součástí dobrého výkonu v každém sportu, a určitě vás spolu s tréninkem povede k dlouhodobému zlepšení výkonu. Proto vám dnes popíšeme, které složky jídla jsou nejvodnější před, během jízdy a po jízdě. Rovněž vám nabídneme konkrétní návrhy na jídla a nápoje, které s vaším výkonem udělají zázraky. Stejně jako obsah toho, co jíme, je důležité načasování každého jídla. Nemusíte se bát složitých termínů, vše se vám pokusíme vysvětlit jasně a jednoduše.

Jak se stravovat při cyklistice

Co jíst před jízdou na kole?

V první řadě bychom se před jízdou na kole neměli moc přejíst. Postačí vám klasická velká porce jídla, abyste se cítili najedení, ale ne přeplnění. Ideální je takové jídlo sníst přibližně hodinu a půl před jízdou.

Základní složkou potravy před ačkoli jakou fyzickou aktivitou jsou sacharidy. Sacharidy vám dodají potřebný zdroj energie, a dostanete tak ze svého těla maximální výkon.

Měli byste se zaměřit na takové sacharidy, které vaše tělo bude spalovat pomalu a plynule. Odborně řečeno jsou to takové sacharidy, které mají nízký glykemický index. Nemusíte se tohoto těžkého názvu obávat, jednoduše vám v tomto článku níže dáme nápady na to, co konkrétně před jízdou jíst.

Jídla před jízdou na kole

Ultimátním jídlem mezi cyklisty je červená řepa. Navzdory střednímu glykemickému indexu má nespočet výhod, které zlepší váš výkon, jako například zlepšený krevní oběh, posílení svalů a lepší výkon plic. V obchodech lze koupit červenou řepu, případně si doma otevřete kompot z červené řepy. (Přečtěte si také článek Jak zavařit červenou řepu)

strava pro cyklisty

Je ale mnoho způsobů, jak se stravovat při cyklistice. Existuje mnoho běžných každodenních potravin, díky kterým vám vaši kamarádi nebudou stíhat.

Skvělé potraviny, které podpoří váš výkon jsou například vločky, mléko, sójové mléko, bílý jogurt, celozrnný chléb, těstoviny nebo rýže.

Mezi zeleninu, která vás požene vpřed patří například mrkev, fazole, čočka nebo hrách, paprika nebo brokolice. V případě, že chcete jíst ovoce, zkuste například třešně nebo grapefruit.

Zkombinujte tato jídla s trochou bílkovin tím, že do jídla přidáte trochu masa. Ideální je použít rybí maso, protože v tom je i další složka, kterou je dobré tělu dodat – zdravé tuky.

K doplnění zdravých tuků také můžete zkonzumovat ořechy nebo semínka. Snídaně cyklistů také často sestávají z vajec, samozřejmě s celozrnným chlebem a zeleninou.

jídlo před cyklistikou

Co nejíst před jízdou na kole?

Celkově byste se měli vyhnout velmi těžkým jídlům na žaludek, protože ta vás velmi zpomalí. Nepřehánějte to s velmi mastnými jídly as velkými porcemi masa.

Také není dobré konzumovat sacharidy s vysokým glykemickým indexem, případně přeslazená jídla s nezdravými cukry. Díky těmto jídlům dostanete rychlý nával energie, ale také jej rychle spálíte, a tím budete velmi brzy unaveni.

Príkladmi takýchto jedál sú napríklad čokoládové tyčinky a sladkosti bez pridaných zdravých potravín spomenutých v predošlej časti tohto článku.

Totéž se týká slazených nápojů, jako například kola. Netřeba vzpomínat, že jsou nezdravé pro vaše tělo, a poskytnou vám jen krátké návaly energie. Také dostanou do vašeho žaludku příliš mnoho vzduchu. Před jízdou je nejlepší pít jen čistou vodu, případně čaj. Co se týče kávy, je to úplně na vás a jestli pití kávy při sportech sedí vašemu tělu.

Překvapivě jsou také zdravá jídla, kterým byste se měli vyhnout, pokud se chcete dobře stravovat na kole. Jsou to zdravá jídla, která však neobsahují dostatek sacharidů, a tím pádem vám neposkytnou dost energie. Typickým příkladem je hlávkový salát.

Co jíst během jízdy na kole?

Doplňování energie během jízdy na kole není povinností. Pokud se chystáte jen na hodinku dvě, postačí vám jídlo před jízdou a láhev vody na cestu. V případě horkého počasí byste také měli zvážit rozpustné tablety s elektrolyty, které si dáte do láhve s vodou.

Během pocení a jízdy na kole v letních horkých podmínkách naše tělo ztrácí vodu as ní i minerály, které umožňují tělu vstřebávat tekutiny. Právě k tomu slouží zmíněné elektrolyty.

Během delší jízdy vaše tělo ztratí sacharidy, které jste tělu dodali před jízdou. Měli byste tím pádem vědět, jak se správně stravovat při cyklistice. Je dobré dát si chvilku odpočinek na doplnění energie a příjem sacharidů. Dobrá jídla, která lze snadno vzít s sebou na kolo jsou například müsli tyčinky, případně si připravte celozrnný sendvič.

Co sníst před sjezdem na kole?

V případě, že jste trail, enduro nebo downhill jezdec, je šance že vaše jízda většinou vypadá následovně. Strávíte v sedle při náročném stoupání na kopec přibližně hodinu nebo dvě. Potom si chcete užít rychlou a krátkou jízdu dolů, která vám zabere 10 – 20 minut.

Před a během stoupání budou platit pravidla jako dosud. Potřebujete dostatečný zdroj sacharidů, abyste si jízdu užili bez velké únavy. Co se ale týče přípravy před sjezdem, z osobních zkušeností se v tomto momentu sejdou i sacharidy s rychlým glykemickým indexem. Osobně upřednostňuji banán a malou sladkost, která obsahuje oříšky. Rovněž je skvělou potravou před jízdou například čokoládové mléko, hrozny, kiwi, pomeranč nebo müsli tyčinka.

Úplně ideální je odpočinout si před sjezdem na přibližně 10 – 15 minut, během odpočinku doplnit tekutiny, a sníst pomalé i rychlé sacharidy. Někteří lidé také pijí energetické drinky, ale to my nedoporučujeme, protože dříve zmiňované způsoby jsou mnohem zdravější. Pokud určitě potřebujete kofein, raději upřednostněte kávu. Není vůbec složité se zdravě stravovat při cyklistice, proto se nevyplatí přijímat do těla nezdravé látky, které se v energetických drincích nacházejí.

Co jíst po jízdě na kole

Po jízdě na kole je třeba myslet na to, že už nepotřebujete zásobu energie. Po náročném výkonu bychom se měli zaměřit na regeneraci těla. Tím pádem je třeba přijmout co nejvíce bílkovin, které nám rychle zregenerují svaly, a stejně jim přidají na síle a objemu.

Dobrou zprávou je, že budete-li se při cyklistice stravovat správně, dostanete tak do formy mnoho různých svalů na těle. Existuje mnoho jídel bohatých na bílkoviny, hlavními jsou maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny nebo ořechy.

jídlo po cyklistice

Stejně tak je třeba myslet i na doplnění vitamínů a minerálů, aby se vám zregenerovaly i ostatní části těla kromě svalů, hlavně kosti a klouby. Také je velmi dobré se stravovat při cyklistice tak, abychom tělu dodali vitamíny, protože kombinace pohybu a zdravé stravy vám velmi zlepší imunitu. Tím pádem k jídlu po jízdě určitě přidejte zeleninu, případně ovoce na zpestření stravy.

Po velmi namáhavých výkonech je také velmi dobré doplnit tělu energií ze sacharidů. Strava po jízdě na kole by tedy také měla obsahovat zdravé sacharidy, tentokrát s rychlým glykemickým indexem.

Toho dosáhnete jedením ovoce jako například banán, kiwi, hrozny, meloun nebo ananas, případně klasickou bílou rýží.

Doplňky stravy pro cyklisty

Stejně jako pro každou fyzicky náročnou aktivitu, existují i doplňky stravy pro cyklisty. V první řadě byste se měli stravovat při cyklistice zdravě, a získat co nejvíce živin mimo doplňky stravy.

Doplňky by měly sloužit jen jako nástavba pro ještě lepší výkon a regeneraci.

Proteiny pro cyklisty

Proteiny pro cyklisty se většinou absolutně neliší od jiných proteinových nápojů, proto si můžete klidně pořídit obyčejný typ. Ať je to proteinový nápoj nebo tyčinka, určitě ji zkonzumujte po cyklistice na regeneraci a růst svalů.

Proteiny jsou pro cyklisty velmi důležité, a pomohou vám zlepšovat se mnohem rychleji. Zkuste se také zaměřit na zdravé verze těchto drinků, ale nemusíte se bát – proteiny, ani žádné popsané doplňky stravy popsané v tomto článku nejsou nebezpečné a nepatří mezi nepovolené látky. Všechny doplňky jsou jen více koncentrované složky každodenní potravy.

Kloubní výživa pro cyklisty

Kloubní výživa je také z osobní zkušenosti důležitá.

Namáhané klouby někdy potřebují látky, které se vyskytují v běžné stravě jen v malých množstvích. Proto je dobré klouby posílit dodatečně, zvláště pokud cítíte, že vás po jízdách bolí.

Elektrolytické nápoje pro cyklisty

Elektrolytické nápoje, také nazývané také jako iontové nápoje jsou v cyklistice zažité po dlouhá léta.

Konzumují se k doplnění látek, které vám pomohou lépe vstřebávat tekutiny v těle. Dají se buď koupit jako hotové, případně jako tablety, které necháte rozpustit ve vaší cyklistické láhvi s vodou.

Energetické gely pro cyklisty

Energetické gely pro cyklisty jsou dalším velmi zažitým doplňkem stravy v cyklistice, který si také můžete všimnout na velkých soutěžích jako Tour de France.

V podsátí jsou to koncentrované sacharidy pro doplnění energie během jízdy. Nejsou to ale nejlevnější záležitosti, a pokud nejste profesionál pravděpodobně pro vás budou zbytečné. Raději doplňte sacharidy klasickým způsobem, zmíněným výše v tomto článku.

jídlo během cyklistiky a energetické gely

Energetické tyčinky pro cyklisty

Energetické tyčinky pro cyklisty jsou v podstatě totéž co gely, ale ve více přirozené formě.

Většina specializovaných energetických tyčinek pro cyklisty jsou v podstatě odrůdy müsli tyčinek, s tím rozdílem, že jsou dražší.

Přečtěte si také články:

Jakým způsobem si vzít jídlo a vodu na cyklistiku?

Existuje mnoho způsobů, jak nosit jídlo a pití na cyklistiku. Vše záleží na osobních preferencích, ale také na jaké dlouhé výlety chodíte. Je třeba zvážit, zda si budete na cyklistiku brát nářadí a náhradní oblečení.

Batoh na kolo

Pokud jezdíte na delší trasy, a tím pádem se musíte dostatečně stravovat při cyklistice, nejlepším řešením na nošení jídla a vody je samozřejmě batoh. Do něj si můžete dát veškeré jídlo a vodu, případně i teplé oblečení a nářadí.

Speciální batohy na kolo jsou velmi dobrým řešením. Spousta z nich obsahuje vak na vodu s hadičkou, která jde podél řemenů na ramena až k ústům, a tím pádem se napijete kdykoliv během jízdy úplně jednoduše.

Do těchto batohů dokážete schovat vše co potřebujete, včetně jídla, oblečení i nářadí. Některé mají dokonce speciální výplň na zadní straně, která je navržena tak aby chránila vaše záda při pádech. Díky tomu, že jsou tyto batohy velmi lehké, nosí je jezdci například i do bike parků čistě kvůli zvýšené ochraně zad.

Úchyty na kolo

Nejpoužívanějším úchytem, který můžeme vidět na většině kol je úchyt na láhev. V dnešní době existuje mnoho typů a pevností úchytu, takže se nemusíte bát, že vám láhev na kolo vypadne i při nejdrsnějších tratích.

Také existují gumové pásy, se kterými si můžete uchytit veškeré jídlo nebo nářadí na rám kola. Toto je populární hlavně pro enduro jezdce, kde můžete vidět například banán přichycený na rámu kola při jízdě nahoře kopcem.

Tašky na kolo

Tašky na kolo lze sehnat od nejmenších velikostí, které můžete připnout pod sedlo, až po největší, které lze připnout po stranách zadního kola. Největší tašky ale určitě potřebovat nebudete, pokud nechcete cestovat na kole na velmi dlouhé vzdálenosti.

Pokud preferujete nošení jídla v tašce na kolo, postačí vám menší velikost, do které schováte ovoce nebo jiné jídlo.

Jaké jídlo preferujete vy před, během a po jízdě na kole?

Máte jiné tipy na to, jak se stravovat při cyklistice?

Poraďte i ostatním v komentářích níže pod článkem…

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button