Kolo

Jak koupit dětské kolo?

Podrobný návod podľa čoho a ako kupovať bicykel pre dieťa

Tento článek vám přinese návod na to, jak koupit dětské kolo. Výběr správného kola pro dítě je velmi důležitý, protože dobré zkušenosti s cyklistikou v dětství se zaryjí do paměti, a tak je více pravděpodobné, že vaše dítě bude zdravější, bude mít lepší kondici, koordinaci těla nebo i doma vychováte vášnivého cyklistu.

Jak koupit dětské koloPodle jakých kritérií kupovat dětské kolo

Při kupování jízdního kola pro dítě je třeba zvážit několik základních kritérií například, jakou velikost kola vybrat, jaký typ kola, kde chcete dětské kolo koupit, ale zejména i to, aby bylo takové kolo bezpečné.

Bezpečnost dětských kol

Každý rodič se shodne na tom, že bezpečnost vaší ratolesti je prvořadá. Proto vám nabízíme tipy na výběr kola, díky kterým se o své dítě nemusíte tak obávat.

V první řadě se ujistěte, že dítě dosáhne prsty na brzdy, a je schopno je i stlačit. Určitě mu řekněte, ať zkusí pár krát zabrzdit, střídavě jednou s přední a jednou se zadní brzdou, nejdříve z pomalé a potom vyšší rychlosti. Také přední brzdu nastavte tak aby brzdila, ale ne moc protože dítě by mohlo přeletět přes přední kolo.

Celkově platí pro všechny komponenty, včetně brzd, že by měly být určeny pro děti. Nedoporučuje se používat komponenty pro dospělé.

V každém okamžiku by mělo dítě nosit na kole přilbu. Ujistěte se, že přilba na kolo je pro dítě vhodně velká a nespadne při pádu z hlavy.

Chrániče, přilba a bezpečnost dětí na kolech

Když se dítě začíná učit jezdit na kole, určitě mu nasaďte chrániče kolen, loktů a rukavice. Dítě určitě pár krát z kola spadne na zem, a ušetříte tím zbytečně rozbitá kolena a oděrky.

Také se ujistěte, že jsou malí cyklisté dobře viditelní. Proto na kolo přidejte světla, reflexní prvky a celkem jasné barvy. Dobrým přídavkem je také klakson nebo zvonek.

Chránič na řetěz je velmi důležitým komponentem, který by měl zdobit každé dětské kolo. Zvědavost v mladém věku bývá velká, a dítě se může poranit ckáním prstů do řetězu a převodů. V první řadě ale tento chránič poslouží k tomu, aby se kalhoty nezachytily do řetězu, což může vést k nepříjemným pádům.

Děti většinou zbožňují jezdit po kalužích a blátě, proto jsou skvělým nápadem i blatníky.

Mnoha pádům zabráníte tím, že kolo nebude pro dítě příliš velké, a sedlo bude nastaveno tak, aby dítě dosáhlo při sezení nohou na zem.

Rovněž určitě zvažte měkký chránič na řídítka, čímž předejdete poraněním obličeje a zubů při nárazech.

Zábava na dětském kole

Další základní věcí na kterou je třeba myslet je, že vaše dítě chce mít na kole zábavu. Právě proto je třeba koupit kolo, které nebude těžké, a bude dítěti dobře sedět, aby se mohlo na kole zdokonalovat.

Proto je důležitou věcí koupit dětské kolo, které bude mít ergonomické komponenty určené pro děti.

dětská kola

Ergonomie dětského kola

V první řadě pořiďte takové dětské kolo, které bude lehké a krátké. Dlouhá kola jsou pro děti noční můrou, protože si kvůli nahnutí dopředu jízdu vůbec neužijí.

Velmi důležité jsou již zmiňované dětské brzdy. Kliky musí být rovněž menší velikosti a blíže u sebe, převody lehčí a řídítka užší.

Určitě na dětské kolo nepoužijte odříznutá řidítka pro dospělé, protože dětská ruka nebude pevně držet na velkém průměru řidítek pro dospělé.

Kde nekoupit dětské kolo

V první řadě musíte odolat koupi kola v supermarketech a v obchodech, které se v první řadě nespecializují na prodej kol. Většinou tam uvidíte barevná kola s namalovanými pohádkovými postavami, které by si dítě určitě oblíbilo.

Uděláte ale chybu, protože tato dětská kola bývají velmi nekvalitní, s hroznou geometrií, nekvalitními komponenty a mohou být tím pádem dokonce nezdravá pro dítě.

Chcete-li dítě potěšit pohádkovými postavami na kole, dokupte raději nálepky a dejte je na kvalitní kolo.

Správná místa ke koupi dětského kola

Vždy kupujte kola od autorizovaných prodejců a od známých značek. Dobrých značek je nespočet, ale každý cyklista vám velmi rád poradí.

Naše doporučení jsou například známé slovenské značky kol, jako například CTM nebo Kellys. Co se týmu zahraničních značek, zkuste se například podívat na Commencal, neboť mají velmi široký výběr velikostí kol pro každé dítě.

Obchody specializované na prodej jízdních kol

Toto místo bude pro vás nejlepší, protože vám prodavač poradí kompletně se vším, co potřebujete. Ve většině případů budou mít tato prodejna kvalitní kola od ověřených značek.

Koupí ověřené značky získáte nespočet výhod. V první řadě bude kolo mnohem kvalitnější, nezničí se a bude se snadno prodávat když z něj dítě vyroste. Tyto značky většinou vyvíjejí kola spolu s dětmi, které je testují. Tím opravdu dostanete přesnou geometrii pro dětské poměry těla.

Další výhodou, pokud jste vášnivý cyklista, je celková podpora cyklistického průmyslu. Čím více lidí koupí kolo pro dítě od ověřené značky, tím více peněz půjde do výzkumu a testování, čím půjde technologie kol celkově dopředu.

Je dobré koupit dětské kolo online?

Nevýhodou online obchodu je, že si nebudete moci promluvit s prodejcem a nechat si poradit.

Spousta obchodů to má ale vyřešeno tak, že většinou na každé stránce máte možnost online chatu s prodejcem, který vám poradí, ale osobnímu kontaktu se to nevyrovná.

Také si dítě kolo nevyzkouší, ale platí zde pravidlo, že dětské kolo budete moci do 14 dnů vrátit a dostanete zpět peníze. Jinak se ale nemusíte koupě kola online obávat, protože stránky vás přehledně provedou celým procesem výběru a nákupy velmi jednoduše, dokonce někdy koupíte kolo online levněji.

Dětská kola na bazaru

Chcete-li koupit levné dětské kolo, zkuste koupi na bazaru. Často se tam totiž objeví kola jen z důvodu, že dítě z něj vyrostlo a tím pádem dostanete plně funkční kolo za dobrou cenu.

Toto platí hlavně pro rodiče, jejichž děti rostou rychle. Musíte být připraveni, že nebude trvat dlouho než dítě z kola vyroste, a tak je prodej starého a koupě ojetého kola poměrně výhodná.

Jak vybrat velikost dětského kola?

Velikost dětského kola by měla odpovídat výši dítěte v momentě koupě. Toto pravidlo je základem při koupi kola pro kohokoli, i pro dospělého člověka.

Měli byste se držet dále od výrobců, kteří kategorizují kola podle věku, protože takové značky nemají dostatečné zkušenosti.

Jak správně změřit dítě na velikost kola

Před koupí kola doma změřte výšku dítěte bez bot, a ujistěte se, že to je co nejpřesnější číslo. Nejlépe toho dosáhnete tak, že změříte dítě opřené zády ke zdi, zaznačíte si jeho velikost a poté změříte výšku.

Velmi důležitým faktorem je i to, aby dítě dosáhlo nohama na zem. Buď nechte dítě ať si kolo vyzkouší, nebo mu změřte délku nohou podle tipů na stránce, ze které kolo objednáváte.

Spousta rodičů dítěti koupí příliš velké kolo, aby do něj dítě dorostlo. Není to však dobrý nápad, protože se bude těžší ovládat, a také bude kolo nebezpečné. Také tím dosáhnete toho, že se dítě na kole bude přirozeně bát jezdit, a nebude mít radost z jízdy.

Pokud vaše dítě roste rychle, kupte mu jen o jeden až dva centimetry větší kolo, aby mu netrvalo dlouho dokud mu kolo bude opravdu dobré. Případně kupte správnou velikost kola na bazaru, a poté jej prodáte, a koupíte nové – větší dětské kolo.

Tím dosáhnete toho, že stále zaplatíte přibližně stejně (nebo na tom dokonce vyděláte), a dítě bude mít stále nejvhodnější kolo na kterém si užije kopec legrace.

Proč dítěti koupit kolo?

Koupí kola dosáhnete v první řadě toho, že dítě bude mít zdravý pohyb, který je v době růstu velmi důležitý. Také s dítětem budete trávit společný čas v přírodě a určitě vám přibudou nové zážitky.

Pokud je moc energické, kolo z něho veškerou sílu dostane, a tím pádem bude večer brzy spát a vy budete moci odpočívat.

Cyklistika mu také dá základy motoriky a rovnováhy, které může později použít i v jiných sportech. Případně se z vašeho dítěte dokonce může stát profesionální cyklista, a v budoucnosti se tímto sportem živit.

Typy kol podle výšky

Čím bude vaše dítě růst, tím se bude měnit typ kola, jaký mu koupíte. Proto se nyní dočtete, na jaká kola je třeba dívat se podle výšky dítěte.

Postupně s vámi přejedeme od kol pro nejmenší, až po kola pro juniory.

Jízdní kola pro nejmenší

Kolo pro nejmenší byste měli kupovat až když umí dítě samo a spolehlivě chodit, a dobře držet rovnováhu.

Na výběr je zde buď tříkolka, kolo s pomocnými kolečky nebo odrážedlo. Každé má své výhody a nevýhody, ale dostanete také naše doporučení, která volba je nejlepší.

Tříkolka

Výhodou tříkolky je to, že u ní můžete porušit pravidlo, že dítě by mělo umět dobře chodit. Tříkolky jsou většinou velmi pomalé a stabilní, a jsou určitě nejbezpečnější volbou. Také si dítě zvykne na krouživý pohyb nohou na pedálech.

Nevýhodou ale je, když s dítětem někde chcete jít a necháte ho na tříkolce. Dítě vám určitě nebude stíhat, a skončí to tak, že ponesete dítě i tříkolku na rukou. Proto je tříkolka ideální pouze pro malé vození po dvoře nebo domě.

Také je nemožné na tříkolce získat zkušenosti s rovnováhou.

Pomocná kolečka

Kolo s pomocnými kolečky je pro děti které už umí dobře chodit. Výhodou je, že si dítě na toto kolo zvykne, a poté na něm bude jezdit bez pomocných koleček.

Toto kolo je rychlejší, takže pokud budete kráčet, dítě s vámi dokáže držet krok. Nevýhodou jsou ale samotná pomocná kolečka.

Dítě nedostane téměř žádné zkušenosti s tím, jaké je to držet rovnováhu. Také jsou kolečka velmi hlučná, hlavně pokud koupíte méně kvalitní.

Odrážedla pro děti

Největší výhodou odrážedel je to, že se dítě samo naučí držet rovnováhu. Postupně se začne automaticky méně a méně odrážet na nohou a začne samo balancovat. Tak se bezbolestně a beze strachu velmi dobře připraví na reálné kolo bez pomocných koleček.

Měli byste pořídit odrážedlo, které bude mít připravenou platformu, kde si dítě může nohy při jízdě vyložit.

Také určitě kupujte odrážedla s brzdou. Tato odrážedla jsou bezpečnější pro jízdu dolů kopcem, a dítě si také zvykne na brzdění rukou. Nevýhodou jsou chybějící pedály, na které je pak třeba zvyknout.

Naše doporučení

Určitě vám doporučujeme pořídit dítěti odrážedlo. Držení rovnováhy je nejtěžší a nejbolestivější schopností na naučení.

Nejideálnější je před odrážedlem, kdy je dítě velmi malé, pořídit tříkolku, na které se dítě bude pohybovat pomalu po dvoře nebo domě.

Dětská kola s pedály a bez pomocných koleček

Přechod na tato kola bývá pro dítě velkým krokem. Je to pro něj začátek opravdové cyklistiky. Tato kola jsou pro děti vysoká přibližně 95 až 120 centimetrů.

Na těchto kolech bývá většinou jen jeden převod, a bývají stále bezpečně pomalé. Kola bývají ve velikosti 14 až 16 palců.

Co se týče brzdy, nejlepší je když bude mít kolo brzdu na řídítkách, aby si dítě zvyklo na opravdové brzdy. Při brzdění pedálovou brzdou se také obtížněji drží rovnováha.

kolo pro dítě

Středně velká kola

Dětská kola střední velikosti by měla být kupována dětem, které jsou vysoké přibližně od 120 do 140 centimetrů.

Nemají sice všechny výhody kol pro dospělé, ale můžete najít kola s přední odpruženou vidlicí, přehazovačkou vzadu a koly velkými od 20 palců.

Někteří výrobci dokonce již v této kategorii vyrábějí celoodpružená kola.

Jízdní kola pro juniory

Kola pro juniory jsou v dnešní době na velmi vysoké úrovni. Naleznete na nich kvalitní komponenty od výrobců jako Shimano, SRAM, ROCK SHOX nebo FOX, které jsou běžnými značkami na kolech pro dospělé.

Jsou vhodné pro děti vyšší než 140 centimetrů, případně je někdy kupují i nízcí dospělí. Jsou totiž vzhledově velmi podobné velkým kolům, protože mají kola o velikosti 26, a někdy dokonce 27,5 palců.

Jakou kategorii kola koupit pro dítě?

Čím větší dítě bude, tím více kategorií budete mít na výběr. Záleží na vás, na jaký typ cyklistiky chcete dítě naučit.

Dětská horská kola

Co se týče menších dětí, doporučujeme koupit horské kolo pro děti.

Dětská horská kola zvládnou vše co městská, ale dítě na něm bude mít více zábavy a možností.

Elektrokola pro děti

V případě, že chcete dítě brát na dlouhé túry, v dnešní době existují elektrokola pro děti. Tím pádem s vámi vaše děti zvládnou držet krok, a můžete se pustit i na delší trasy.

Elektrokola pro děti ale nejsou vůbec levná záležitost.

juniorské kolo

Kategorie kol pro juniory

Jízdní kola pro juniory jsou specializovaná stejně jako kola pro dospělé. V tomto věku byste už vy i dítě měli vědět, jaký styl cyklistiky je pro něj nejvhodnější.

Existují zde všechny kategorie od silničních po sjezdová kola nebo bmx. Pokud si nejste jisti kategorií, kupte dítěti ideálně trail kolo, protože tato kategorie je zábavná a zvládne úplně všechno.

Máte více tipů na to, jak koupit dětské kolo? Podle čeho se rozhodujete při koupi kola pro děti? Chcete s něčím ohledně dětských kol poradit?

Napište nám v komentářích níže…

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button