Jak vyčistit kolo?
Vrátili jste se právě z cyklo-túry, případně se vám začala sezóna a váše kolo nevypadá právě nejpřitažlivější? V takovém případě je načase ho důkladně vymýt. Čištění kola je tak trochu otravná a zdlouhavá záležitost, která je však nutná pokud plánujete kolo užívat déle než 1 – 2 roky. Mytí kola se dělí na několik částí. V následujících řádcích si tedy přiblížíme jak vyčistit kolo a jak postupovat při jeho údržbě.
Jak mýt kolo
V první řadě je nutné si uvědomit, že na vyčištění kola budete potřebovat čas, trpělivost a starší oblečení.
Vyčistit kolo je poměrně špinavá záležitost, takže určitě si nezapomeňte k mytí vzít i rukavice, případně zástěru a oblečení na práci.
Kromě toho budete potřebovat kbelík s čistou vodou, jaro, mýdlo či jiný čistící prostředek, maziva a oleje a několik čistých hadrů. Pojďme se tedy podívat na to, jak postupovat při mytí kola.
Čištění řetězu, převodníků a menších částí
Řetěz na kole je obvykle tou najšpinavejšou součástí kola, proto je důležité abyste začali při ní a věnovali jí co nejvíce pozornosti
K čištění řetězu se nejvíce doporučuje použít tzv. „pračku“ na řetěz, pomocí které je možné vyčistit řetěz bez skládání (resp. Ji umyjete tak jako je usazena). Existují různé druhy praček na řetěz, avšak v zásadě se používají všechny stejně.
Základem je naplnit pračku speciálním čističem a začít ní (jak uvádí návod) čistit řetěz na kole – nasaďte pračku na řetěz a začněte točit s převodníkem tak, aby se postupně celá řetěz vyčistila.
Jiná alternativa jak vyčistit řetěz na kole
Následně sundejte řetěz z kola a ponořte ji do nádoby na odmaštění (nechte ji ponořenou cca 5- 15 minut). Nakonec řetěz vyjměte a důkladně opláchněte čistou vodou.
V případě, že nemáte čas (případně trpělivost) na důkladně umytí řetězy, postačí vám i obyčejná kartáč. Při ní je však důležité poznamenat, že nedokáže tak efektivně vyčistit řetěz na kole – resp. se doporučuje pouze jako dočasné řešení).
Jak vyčistit kazetu a kliky na kole
Po řetězu přichází na řadu čištění kazety. Na kazetu postačí obyčejný čistící prostředek, který na kazetu nastříkáte a následně ji vydrhnete jemným kartáčkem. Také byste neměli zapomenout ani na ozubená kolečka, při nich se doporučuje použít rovněž kartáč a odmašťovač.
Při čištění těchto komponent věnujte zvýšenou pozornost detailům, nakolik je velmi snadné přehlédnout špínu a mastnotu na nedostupných místech.
Stejně postupujte i při čištění kliky.
Mytí kol na kole
Než se pustíte do mytí kol, sundejte je z kola a kolo si otočte naopak. Před čištěním kol nejprve zbavte brzdy, plotýnky a jiné části na kola od špíny a mastnoty. Následně se můžete pustit do samotného čištění kol.
Kola nejprve propláchněte čistou vodou a pomocí jara či mýdla a kartáče začněte čistit dezén kol od bláta a jiných nečistot.
Po dezénu se pusťte do ráfků, drátů a špice na kolech (můžete na čištění použít i odmašťovač).
Nezapomeňte po vyčištění kola důkladně propláchnout.
Čištění rámu a zbývajících částí kola
Totéž platí i při částech jako jsou písty tlumičů či vidlice (při těchto částech použity pouze vlhkou utěrku).
V případě částí jako jsou například převodníky je vhodné použít jemný kartáček se štětinami, protože se pomocí ní dostanete ik méně přístupným místům a zároveň nebudete riskovat poškození daných částí. Po důkladném vyčištění každé části přejděte celý kolo ještě jednou čistou vodou.
Vyschnutí a ošetření bicyklu
Po důkladném propláchnutí celého kola přichází na řadu vyschnutí. V tomto případě stačí nechat kolo na venku (pokud je vhodné počasí), případně jej přesunout na suché a teplé místo.
Pokud se vám čekat nechce, můžete kolo přetřít jemným čistým a hlavně suchým hadrem, případně použít k sušení stlačený vzduch. Když bude kolo suchý, pusťte se do jeho skládání.
Omytím kola však ještě vše nekončí, součástí mytí je totiž i promazání a ošetření určitých částí. Na rám na kole se doporučuje nastříkat ochrannou vrstvu pomocí silikonového spreje, díky kterému se bláto či prach nebude tak velmi usazovat v budoucnosti. Silikonový sprej můžete stejně aplikovat i v případě těsnění.
Kromě toho je nutné, abyste po vyčištění namazali i řetěz. V tomto případě můžete použít buď lubrikant, případně mazivo, vosk či olej, díky kterým prodloužíte životnost řetězu. Po promazání však nezapomeňte řetěz projít suchým hadrem (nejlépe až druhý den, kdy mazivo už bude aplikováno i uvnitř řetězy). Při ložiskách si dejte pozor na to, co použijete.
Nejlepší bude, když použijete speciální maziva. Promazání se doporučuje aplikovat i na součásti jako jsou vidlice, lanka, přehazovačky a na jiné komponenty, které se pohybují a při kterých dochází ke tření.
Přečtěte si i tyto články a návody:
Pár tipů k čištění a údržbě kola
- Snad prvním tipem, který by měl být alfou a omegou každého vášnivého cyklistu je – pravidelné mytí a údržba. Čím pravidelněji a důkladněji se budete o kolo starat, tím více prodloužíte. jeho životnost. Nikdy neodkládejte mytí na jindy ani na poslední chvíli.
- Při mytí čistou vodou se doporučuje čištění hadicí či jen pomocí kbelíku s vodou. Za žádných okolností nepoužívejte k čištění „wapku“, protože při ní hrozí poškození kola a jeho částí. Stejně nepoužívejte ani příliš silný proud vody.
- Vyčistit kolo a jeho mytí se doporučuje dělat téměř po každém delším výletu, rozhodně nenechávejte kolo neumytý déle než 2 týdny.
- Přestože se o své kolo můžete důkladně starat, je vhodné, aby jste ho alespoň jednou ročně vzali do servisu na prohlídku.
Ačkoliv se může zdát čištění kola jako triviální záležitost, která nevyžaduje mnoho času či pozornosti, není tomu tak. Mnoho lidí podceňuje pravidelnou údržbu a mytí, což se postupem času projeví ve vzrůstajících poruchách na kole.
Ať už jste pravidelný sportovec, popřípadě rekreačních cyklista, věnujte svému kolu trochu svého času.
Každý má již své zažité triky a metody, pomocí kterých zvykne vyčistit kolo. Jaké jsou ty vaše? Staráte se o své kolo pravidelně, zda to odkládáte na poslední chvíli?
Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!