Návody

Jak často měnit pyžamo?

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak dokáže frekvence měnění pyžama ovlivňovat jejich kvalitu života. Nosit pyžamo, které nebylo vypráno déle než týden – dva, může zvýšit riziko různých kožních a bakteriálních či infekčních onemocnění. V následujících řádcích si projdeme jak a proč se pyžamo tak snadno během nošení znečistí, jaká jsou rizika pokud budete nosit pyžamo, které je nečisté i jak často byste měli měnit pyžamo.

Jak často měnit pyžamo

Proč měnit pyžamo?

Lidské tělo během doby spánku vylučuje ze sebe množství látek jako jsou například lidský pot, který je absorbován do pyžama, či stará kůže, která se neustále odlupuje a obnovuje.

měnění pyžamaKromě běžných látek může tělo vylučovat do pyžama různé tekutiny, jako jsou ženské výtoky či mužský ejakulát.

Kromě kůže či tekutin není třeba zapomínat ani na lidské vlasy, pachy, špínu a pod. Toto vše se usazuje na spodním prádle, pyžamu a na ložním plachtě.

Díky těmto faktorům se mohou na vašem pyžamu usazovat různé potenciálně škodlivé organismy, které pouhým okem nemůžete vidět, avšak určitě se mohou v pyžamu začít rozmnožovat.

Pyžama jako kus oděvu jsou tím pádem vystavena různým organismum a je poměrně snadné je kontaminovat a znečistit.

Rizika a problémy z nošení špinavého pyžama

Většina lidí nosí na sobě, resp. na své pokožce určité malé množství stafylokokových bakterií. Jedná se o běžný malý mikrob, který se nachází na kůži, v nosu či dokonce v ústech a za normálních okolností se jeho nošení nespojuje se zdravotními problémy či s pyžamem.

Problém nastává tehdy, když se jeho množství začne v pyžamu zvětšovat, resp. shromažďovat se ve vašem nevypraném pyžamu, které nosíte po delší dobu.

V případě kožního poranění nebo v podobě jiné otevřené rány se mohou tyto kolonie stafylokoků dostat z vašeho pyžama do lidského těla a způsobit tak nebezpečnou infekci. Je proto důležité si pravidelně prát a vyměňovat pyžamo jako prevenci před tímto potenciálním a bolestivým rizikem.

Vyrážky či cysty nemá rád, resp. si nepřeje nikdo a proto byste se jim měli snažit zabránit i tím, že si budete měnit častěji své noční pyžamo. Neměnění pyžama může způsobit to, že se všechny látky, které přes noc vylučujete, tzn. odumřelé kožní buňky, kožní oleje či různé bakterie se začnou shromažďovat ve vašem pyžamu a doslova se tlačit na vaše kožní póry.

měnit pyžamoTím pádem se vaše póry díky nečistému pyžamu začnou ucpávat a blokáda pórů může způsobit infikování v podobě ošklivých a bolestivých vyrážek a v některých případech dokonce nebezpečné a bolestivé cysty.

Vyměnění pyžama se dá tak vzít i jako prevence vůči vyrážkám a cystám, které by mohly potenciálně vyvolat mnohem horší zdravotní problémy.

Roztoči v pyžamu

Roztoči jsou další malé a drobné mikroorganismy, které se nacházejí na lidském těle či na pyžamu. Je téměř nemožné se jich zcela zbavit, nicméně je vhodné se snažit o jejich eliminaci v případě vaší postele či pyžama.

Roztoči jako takové se živí odumřelou kůží, což je jeden z důvodů, proč se mohou nacházet v hojném množství na vašem nošeném pyžamu nakolik do něj vylučujete během spánku velké množství odumřelé kůže.

Problémy s roztoči v rámci nošení pyžama se může projevit v podobě respiračních problémů, které mohou být způsobeny nečistým pyžamem, ve kterém spíte.

Nošení nečistého pyžama v podstatě způsobí, že se znovu po večerní sprše zašpiníte, nakolik pyžamo nasáklé potem a bakteriemi se znovu dostane do kontaktu s vaším tělem a můžete se jít osprchovat znovu.

Kromě hygieny těla může nečistého pyžamo způsobit špatný spánek a navíc se tím může kontaminovat i vaše oblečení do práce, které si potom obléknete.

Jak často měnit pyžamo?

výměna pyžamaStatisticky si podle některých průzkumů mění lidé pyžamo každých 13 – 17 dní. Podle některých odborníků to je však příliš dlouhá doba nošení, jelikož se do té doby už stihne pyžamo kontaminovat různými bakteriemi a tak zvýšit riziko onemocnění, infekce, alergií a pod.

Někteří odborníci či zdroje uvádějí, že by se mělo pyžamo měnit přibližně každé 2-4-6 dní.

Faktorů, které tato čísla ovlivňují je mnoho jako například. období: v zimě je lidské teplo oslabeno a imunita snížena, což zvyšuje riziko infekce a onemocnění z nošení nečistého pyžama, v létě se obvykle zase lidé více potí a to se projeví i na čistotě pyžama.

Kromě toho může frekvenci měnění pyžama ovlivňovat i to, jak často se potíte, jak kvalitně pyžamo je vypráno, v jakém prostředí spíte (zda je perfektně čisté nebo ne) apod.

Pár tipů jak měnit pyžamo

Abyste se vyhnuli výše zmíněným problémům, které se s nošením pyžama spojují, měli byste se snažit jednak o čistotu svého místa, kde spíte, jednak o frekvenci, jak často si pyžamo měníte, stejně jako své pyžamo perete, či dokonce jaký typ pyžama nosíte, resp. zda je přizpůsobeno vašemu tělu a pod.

Ačkoli se to nezdá, časté měnění pyžama může poměrně výrazně ovlivnit kvalitu vašeho spánku, zdraví vašeho těla i dostatečně zvýšit váš hygienický standard.

Možná se vám může zdát to, že měnit pyžamo každé 3 dny je trochu moc, ale snažte se měnit pyžamo alespoň každý týden. Vaše ložnice i vaše zdraví vám i vašemu pyžamu poděkují.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button