Kolo

Jak vybrat brzdy na kolo?

Návod jak vybrat dobré brzdy

Tento článek vám poradí, jak vybrat brzdy na kolo. Brzdy jsou neodmyslitelnou součástí bezpečnosti na kole a správný typ vám umožní jezdit lépe a bez zranění. Ať už jezdíte ve městě nebo po horách, po přečtení tohoto článku budete vědět, jak si správně vybrat brzdy ty právě pro vás.

Jak vybrat brzdy na kolo

Podle čeho si vybrat brzdy na kolo

Existuje pár hlavních kritérií, které musíte zvážit, když kupujete brzdy na kolo. V první řadě byste se měli zamyslet nad tím, jak a na co používáte své kolo.

Jezdíte jen jednou za čas po městě, jste bmx jezdec, silniční jezdec nebo máte nejraději sjezd? Přečtěte si také článek Jaké typy kol existují?

Toto velmi ovlivní výběr typu brzdy.

Cena

Dalším faktorem, když si chcete vybrat brzdy, je jistě cena. Na výběr máte od nejlevnějších plastových brzd až po profesionální hydraulické karbonové brzdy.

Všechno to závisí na tom, na co přesně používáte své kolo, ale také na tom, zda jste začátečník nebo profesionál.

Nejdražší profesionální brzdy vám budou zbytečné, pokud jste začátečník nebo středně pokročilý jezdec, protože nikdy nevyužijete jejich plný potenciál. Na brzdách ale nešetřete, a kupte si raději o něco lepší brzdy než ve skutečnosti potřebujete.

Dobré brzdy jsou jediná věc, která vás chrání před střetem s nejbližším stromem nebo autem.

Typy brzd na kolo

Existuje několik různých typů brzd na kolo od pedálových, přes rafíkové až po kotoučové brzdy.

Pedálové brzdy na kolo

Pedálové brzdy můžete nejčastěji nalézt na městských „cruiser“ kolech, nebo dětských kolech.

Je to jednoduchý a levný typ, ale není tak bezpečný jako páčkové brzdy. Při brzdění totiž musíte mít alespoň jednu nohu stále na pedálu, což vás může omezit v kritických případech, kdy musíte rychle seskočit z kola.

Ráfkové brzdy

Brzda na ráfky, také známá v cyklistickém jazyce jako „V-brake“ byla pár let dozadu nejpoužívanějším typem brzdy.

Tyto brzdy byste mohli najít všude, od městských až po největší horská kola. Dnes je najdete většinou na velmi levných kolech, jelikož kotoučové brzdy jsou dražší. Tyto brzdy jsou mnohem méně efektivnější. Také vám umí nadělat problémy, když máte mokré ráfky, protože jejich efektivita půjde výrazně dolů.

Dalším problémem bývá ohnutý ráfek na kole, protože brzda se bude dotýkat ohnutých částí.

rafíkové brzdy na kolo

Ráfkové brzdy jsou ale navzdory všemu stále používány v některých disciplínách.

Až do roku 2018 se dokonce tyto brzdy používaly na Tour de France, protože použití kotoučových brzd bylo ilegální. Také je stále můžete najít i na dražších silničních kolech. Také se používají v disciplíně bmx, protože jezdci na tento styl nepotřebují efektivní brzdy.

Co se týče velikosti, tvaru a materiálu brzdových gumiček, existuje mnoho možností. V tomto vám nejlépe detailně poradí zkušený prodejce od kterého je budete kupovat.

Kotoučové brzdy

Kotoučové brzdy jsou dnes upřednostňovány drtivou většinou cyklistů. Mají nespočet dalších výhod, jako například jednoduchost, odolnost, brzdění v mokrých podmínkách a vzhled.

Brzdění je efektivnější díky tomu, že brzdové destičky mačkají brzdové kotouče. Samotné kotouče se rozdělují podle velikosti – čím větší brzdový kotouč, tím efektivnější brzdy jsou.

Malé kotoučové brzdy můžete nalézt na silničních nebo městských kolech. Čím více a pruději potřebujete v cyklistice zpomalit, tím větší budete potřebovat kotouče.

Úplně největší kotouče se používají při sjezdu, při kterém mnohdy potřebujete na pár metrech zcela zpomalit z vysoké rychlosti. Někdy je až neuvěřitelné vidět, jak prudce můžete na velkých kotoučích zastavit.

Určitě doporučujeme si někdy vyzkoušet jízdu na sjezdovém nebo enduro kole, a vyzkoušet si co tyto brzdy dokážou.

Mechanické kotoučové brzdy

Jednodušší variantou jsou mechanické brzdy. Mechanické proto, že páka na řídítkách a brzda je propojena kovovým lankem.

Tento typ se stále používá na levnějších kolech a poskytnou vám mnohem bezpečnější jízdu než klasické ráfkové brzdy. Tyto brzdy se ale také časem pomalu vytrácejí z kol, protože hydraulický typ se stává stále levnějším.

Pokud se ale přesto rozhodnete si vybrat brzdy s lankem, jejich výhodou bude velmi snadná oprava.

Hydraulické kotoučové brzdy

Hydraulické brzdy fungují tak, že používají místo kovových lanek brzdovou kapalinu.

Kapalina není stlačitelná a má v bowdenech mnohem menší odpor vůči pohybu než lanko. Právě proto jsou tyto brzdy naprosto nejefektivnějšími, a na prudké zastavení vám stačí malý, snadný pohyb jednoho prstu.

Osobně pro mě byl přechod z ráfkových brzd na hydraulické až neuvěřitelný rozdíl. Na tyto brzdy se můžete spolehnout, ale také si na ně musíte nějakou dobu zvykat. Snadno se může stát, že zabrzdíte až moc prudce a proletíte přes přední kolo.

U hydraulických brzd je také dobré zvážit jaké brzdové destičky budete potřebovat. Pokud máte rádi dlouhé sjezdy, klasické brzdové destičky se mohou přehřívat. Na takové jízdy existují plotýnky se zvláštními předělenými výčnělky. Ty slouží k tomu, aby byly plotýnky chlazené vzduchem, a byly tak stále v nejefektivnější teplotě.

brzdy na kolo

Nevýhodou hydraulických brzd je v první řadě cena, která ale postupem času stále klesá. Další věc, která odrazuje lidi od koupě těchto brzd je údržba.

Jednou za čas tyto brzdy potřebujete odvzdušnit, případně vyměnit brzdovou kapalinu. Není to nic složitého, ale potřebujete k tomu speciální nářadí bez kterého to bude velmi obtížné.

Pokud se ale přesto rozhodnete si vybrat brzdy s brzdovou kapalinou, výsledkem bude pro vás nejefektivnější a nejpohodlnější brždění.

Na co se zaměřit, když si chcete pořídit nové brzdy na kolo

Před koupí nových brzd se musíte ujistit o některých věcech na vašem kole.

Úchyty na brzdy

V první řadě se ujistěte, že na vašem rámu a vidlici jsou úchyty na brzdy které si chcete koupit. Může se stát, že si koupíte kotoučové brzdy, ale na vašem rámu nebo vidlici nebudou úchyty na tento typ. V tom případě si budete muset vybrat brzdy na ráfky.

I když máte na kole úchyty na kotoučové brzdy, mnoho rámů, vidlic a také brzd je rozdílných. Netřeba se ale bát, protože existují adaptéry, které dokážou zkombinovat úplně všechno.

Nejlepší je donést kolo, nebo fotku úchytů do prodejny kol, kde vám dají přesný typ, který bude sedět. Typ adaptéru také závisí na velikosti kotoučů, které používáte.

Brzdové hadičky

Co se týče bowdenů (brzdové hadičky), můžete si vybrat z různých typů. Zejména se ujistěte, že délka bowdenu odpovídá tomu, zda jej chcete vyměnit na přední nebo zadní brzdě.

Bowdeny se vyrábějí v různých barvách, a můžete tak dodat jízdnímu kolu zajímavý detail.

U mechanických brzd také závisí na materiálu vnitra bowdenu. Například takové teflonové bowdeny sníží tření lanka, což zaručí snazší brzdění.

Při výměně bowdenowu je také důležité zjistit, kudy po rámu budou vést k zadní brzdě. Pokud jsou bowdeny vedeny po venku kola, bude to pro vás jednoduché.

V posledních letech bývá ale trendem, že jsou vedeny uvnitř trubek kola (internal linkage). Výhodou tohoto řešení je, že vám na rámu nic nezavadí, ale v první řadě dosáhnete čistého vzhledu kola.

Pro výměnu tohoto typu bowdenů bude nejlépe použít speciální nářadí s magnetem, abyste konce mohli navést tam, kam potřebujete.

Výborným kompromisem mezi jednoduchostí a dobrým vzhledem bývá plastový kryt, který vede podél trubky zepředu dozadu a pod který všechny hadičky schováte.

Toto řešení ale nepoužívají všichni výrobci kol.

Mohly by vás zajímat i tyto články:

Jak si zkontrolovat brzdy na kole

Brzdy jsou nejdůležitějším faktorem bezpečnosti na kole. Proto si vždy před jízdou třeba zkontrolovat brzdy, abyste si byli jisti, že dokážete zastavit.

Nejdříve se po rovině pomalu rozjeďte na kole a zkuste zvlášť zkontrolovat brzdy, nejdříve přední a potom zadní. Pokud brzdy fungovaly a zastavily jste, zkuste postupně větší rychlost.

Správně fungující brzdy musí z vysoké rychlosti zastavit prudce na pár metrech, abyste dokázali předejít srážce při nepředvidatelných situacích.

Bezpečnost a péče o brzdy

Co se týče všeobecné bezpečnosti brzd, je třeba měnit gumičky a plotýnky vždy, když jsou opotřebované, a také nikdy přímo rukama nechytejte brzdové kotouče nebo ráfky.

Stačí jen trochu mastnoty a brzdy ztratí velkou část efektivity. I v případě, že máte čisté ruce, nachází se na nich mastnota která se na brzdové plochy dostane. Také si dejte pozor při mazání řetězu nebo odpružení, zvláště pokud jde o sprejové mazání.

V případě, že jste na brzdové kotouče nebo ráfky nějakým způsobem nanesli mastnotu, můžete použít odmašťovač jako například WD-40 nebo přípravek na nádobí s vodou.

Také nezapomeňte odmastit brzdové plotýnky nebo brzdové gumičky. Po vyčištění je třeba znovu zkontrolovat brzdy způsobem popsaným výše.

Máte vlastní tipy a triky jak jednoduše vyměnit brzdy? Jaké máte zkušenosti s různými typy brzd?

Poraďte i ostatním vášnivým cyklistům v komentářích níže.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button