Recepty

Jak na zavařování švestek?

S postupně zrajícími švestkami přichází také sezóna zavařování švestek, díky které si můžete toto lahodné ovoce užívat prakticky po celý rok i mimo léto. Zavařování švestek je ve srovnání s jiným ovocem poměrně náročný proces, který si mimo zkušenosti a znalosti vyžaduje i dostatečnou přípravu na zpracování švestek, nálevu i čas na zavařování a uskladnění švestkových kompotů. V tomto článku se tedy podíváme na to, co všechno je na švestkový kompot a zavařování třeba. Jak švestky a zavařovací sklenice připravit. Jak se vůbec dají švestky zavařovat spolu s tím, jak byste měli švestkové sklenice uskladňovat. Nakonec si ještě projdeme pár doplňkových tipů, které vám mohou vnuknout zajímavé nápady na zavařování. Pojďme tedy na to!

Jak na zavařování švestek

Co je zapotřebí k zavařování švestek

zavařované švestkyNa švestkový kompot budete potřebovat prakticky jen několik věcí:

  • Švestky (zdravé, čerstvé, zralé a bez chyb)
  • Cukr (můžete použít krystalový ale lze jej nahradit i moučkovým či dokonce třtinovým cukrem, případně využít sirup nebo umělá sladidla)
  • Vodu
  • Hrnec nebo plech s trubkou na zavařování
  • Sůl (v případě potřeby)
  • Doplňkové ingredience (skořice, hřebíček – jen pokud máte náladu experimentovat)

Krok 1 – příprava

Dříve než se vůbec pustíte do samotného zavařování je důležité, abyste si předem připravili a zpracovali švestky, tak sklenice, ve kterých je plánujete zavařovat.

Není nic horšího než být nepřipravená k zavařování, případně disponovat nekvalitním ovocem.

Kromě švestek a sklenic je třeba také vzít v úvahu, zda je chcete zavařovat s nálevem nebo bez nálevu, s použitím cukru nebo bez cukru, případně je obohatit o nějaké ingredience navíc.

švestky a jejich zavařování

Příprava a zpracování švestek

Kvalita švestkových kompotů začíná již při samotném výběru švestek. Švestky, které jsou vhodné k zavařování, by měly být dostatečně zralé, tvrdé a pevné, bez jakýchkoli chyb.

výběr švestek na zavařováníŠvestky, které jsou popraskané nebo napadené hmyzem raději odstraňte – mohou vám totiž znehodnotit celkový kompot.

Přestože si můžete pořídit švestky z obchodu, obecně se doporučuje používat k zavařování domácí švestky, či švestky o kterých víte, odkud pocházejí.

Po roztřídění zdravých a zralých švestek od vadných přichází na řadu jejich zpracování na zavařování.

Z každé švestky odstraňte stonky a listy, každou švestku důkladně propláchněte pod proudem studené vody, rozkrojte každou švestku na polovinu a odstraňte pecku. Nyní se můžete pustit do přípravy zavařovacích sklenic.

Příprava sklenic na zavařování

Sklenice na zavařování švestek by měly mít větší velikost než obvykle. Přestože můžete použít k zavařování švestek sklenice jakékoli velikosti, z praktických důvodů (nakolik švestky jsou relativně velké ovoce) se doporučuje použít minimálně půllitrové sklenice na zavařování a více.

švestkový kompotKaždou sklenici spolu s uzávěrem důkladně vyčistěte jarem, nebo jiným čistícím prostředkem (pokud byly sklenice použity již dříve) – každá špatně umytá sklenice může představovat jeden zkažený švestkový kompot.

Rovněž zkontrolujte pro jistotu uzavírání každé zavařovací láhve a jejich těsnění.

Po vyčištění sklenic začněte vaše připravené a rozkrojené švestky ukládat odkrojenou částí směrem na dno sklenice, díky čemuž jich vejdete do sklenice podstatně více.

Malý tip: Pokud jsou vaše švestky tvrdé, případně se vám nedaří je dostatečně natlačit to sklenic, zkuste je na krátkou chvíli povařit.

Přiveďte vodu v hrnci do bodu varu a pomocí síťky ponořte rozkrojené švestky do vroucí vody na cca 15 – 30 sekund, hned je vyjměte a nechte vychladnout. Díky tomu by se vám měly dát natlačit do sklenic o něco snadněji.

Po takto připravených sklenicích se švestkami se můžete pustit do přípravy nálevu (nebo přípravy švestek bez nálevu).

krájené zavařované švestky

Příprava nálevu na švestky

Příprava švestkového nálevu je velmi jednoduchá. Podle počtu a objemu zavařovacích sklenic si odhadněte, jak velké množství nálevu budete potřebovat.

Obvykle se doporučuje smíchat cca 400 – 500g krystalového cukru na 1 litr vody, ovšem tento poměr záleží jen na vašich preferencích, do jaké míry chcete mít švestky sladké (můžete použít také jen 300g cukru na 1 litr, 400g cukru na 1 litr vody).

Malý tip: Pokud byste měli chuť si zaexperimentovat, můžete místo krystalového cukru použít moučkový cukr (ve stejném poměru) či dokonce třtinový cukr (u něj se doporučuje snížit poměr cukru cca o 1/3 normální hodnoty).

Smíšené ingredience povařte a pečlivě promíchejte tak, aby se cukr celkově ve vodě rozpustil.

Následně nechte nálev dobře vychladnout a až po vychladnutí jím můžete začít zalévat švestkové sklenice (až po hrdlo).

Malý tip: Pokud se bojíte, že jste to s cukrem přehnali, můžete do sklenic přidat špetku kyseliny citrónové, která zmírní sladkost švestek, resp. trochu skyselnatí.

Zpracování švestek bez nálevu

Pokud byste chtěli mít o něco sladší švestkové kompoty ve vlastní šťávě, může vám vyhovovat tato alternativa zpracování švestek bez nálevu.

Na dno každé sklenice dejte cca 1 – 2 lžičky cukru, následně začněte do poloviny sklenice ukládat rozpolcené švestky, znovu je posypte lžičkou cukru a dokládejte švestky až po vrch.

Vrch sklenice posypte na závěr 1 – 2 lžičkami cukru a dobré sklenice uzavřete. Při sterilizaci dojde k promíchání švestkové šťávy spolu s cukrem, díky čemuž dosáhnete opravdu sladké švestkové kompoty.

Malý tip: Rovněž můžete místo cukru použít sladký sirup, kterým polijete jen vršek švestkových sklenic.

sklenice na zavařované švestky

Krok 2 – sterilizace švestek

Sterilizování, resp. samotné zavařování švestek lze realizovat několika způsoby. Těmi nejběžnějšími jsou zavařování v zavařovacím hrnci nebo v kuchyňské troubě, avšak lze je sterilizovat i v obyčejném hrnci, mikrovlnce či dokonce v myčce nádobí (slyšíte dobře). Přečtěte si také články jak vyčistit mikrovlnku a jak vyčistit myčku nádobí.

V tomto návodu se podíváme hlavně na zavařování v hrnci a v troubě, nakolik jde o nejtradičnější způsoby zavařování švestek.

Zavařování švestek v hrnci

Zavařování švestek v hrnci je jedním z nejběžnějších způsobů, jak lze švestky sterilizovat. Postup je velmi jednoduchý:

  • Připravené a uzavřené sklenice vložte do hrnce s vodou (mezi skleničkami nechte pro jistotu cca 1 centimetrovou mezeru).
  • Dolijte vodu tak, aby sahala po okraj sklenic.
  • Vařte sklenice při teplotě cca 80 – 90°C po dobu 15 – 30 minut (doba se může měnit v závislosti na velikosti, resp. objemu sklenic – menší sklenice se zavaří rychleji než ty větší).
  • Po uplynutí času sklenice hned vyjměte a nechte dokonale vychladnout.

Zavařování švestek v troubě

Druhou nejběžnější alternativou, jak se dají švestky zavařovat, je s použitím kuchyňské trouby. Postup je stejně jednoduchý, jako při zavařování v hrnci:

  • Nastavte si troubu na teplotu cca 150-180°C
  • Připravte si hluboký plech, který vystelete hadrem, utěrkou nebo jen novinami a zalijete do cca 2 – 3 centimetrů vody.
  • Do plechu v troubě začněte postupně pokládat jednotlivé sklenice se švestkami tak, aby mezi nimi byly minimálně 1 – 2 centimetrové mezery (pro jistotu, aby vám nezačalo praskat sklo v sklenkách při kontaktu s jinou sklenicí)
  • Nechte švestkové sklenice zavařovat v troubě cca 40 – 60 minut, v závislosti na tom zda jste použili nálev nebo ne a o jak velké sklenice jde (švestky s nálevem začnou bublinkovat/vařit se – tehdy je vyjměte; švestky bez nálevu zase mohou začít tuhnout).
  • Po uplynutí dané doby začněte opatrně vybírat jednotlivé sklenice z trouby (nezapomeňte na rukavice) a nechte je dobře vychladnout.

V tomto bodě byste měli mít dokonale zavařené a vychladlé švestky, které můžete už jen zkontrolovat a uskladnit.

letní zavařování švestek

Krok 3 – kontrola a uskladnění švestkových kompotů

Po vychladnutí švestek zkontrolujte každou sklenici a její těsnění jejím převrácením naopak.

Pokud sklenice teče, je špatně utěsněná a musíte ji vyřadit z várky, nakolik by se vám takto velmi rychle zkazila. Pokud sklenice nezatékají, můžete se pustit do jejich uskladnění.

Švestkové sklenice byste měli skladovat na chladném, tmavém a hlavně suchém místě. Za žádných okolností je neodkládejte na přímé slunce.

Rovněž byste je neměli uskladňovat při příliš vysokých či nízkých teplotách a ani při velké vlhkosti.

Komora, resp. spíž je nejlepším místem, kde můžete švestkové kompoty uskladnit.

Čas od času můžete jednotlivé sklenice zkontrolovat, zda dobře těsní, případně zda se v nich švestky nezkazily. Dobře zavařené švestky by vám měly vydržet po celou zimu až do příští letní sezóny.

švestky na zavařování

Pár tipů na zavařování švestek

  • Pokud byste chtěli zavařovat švestky bez nálevu s extra šťávou navíc, zkuste přidat ke švestkám v sklenicích špetku soli (1 lžičku max). Díky soli začnou švestky pouštět podstatně více cukru a šťávy během zavařování, čímž dosáhnete doslova přírodních kompotů.
  • Pokud nemůžete do švestek ze zdravotních důvodů přidávat cukr, můžete vyzkoušet zavařování švestek s použitím dia-cukru. Přestože nejde zrovna o nejúčinnější konzervant, určitě vám poslouží jako skvělá alternativa oproti cukru.
  • Pro pikantnější kompoty se doporučuje přidat spolu s cukrem i celou skořici, kterou položíte na dno sklenice předtím, než začnete do ní pokládat švestky. Tento druh zavařovaných švestek se výborně hodí do koláčů nebo do dortu.

Zavařování švestek je opravdu hodně práce, která kromě námahy vyžaduje poměrně hodně času a hlavně zkušeností.

Proto nezoufejte, pokud jste úplná začátečnice v zavařování švestek – postupem času si vypracujete své vlastní způsoby zavařování, díky kterým vám budou švestky chutnat tak, jak si představujete.

Pokud máte své vlastní osvědčené recepty a metody, podle kterých zvyknete dělat doma švestkové kompoty, neváhejte a podělte se s námi oně v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button