Kolo

Jak vybrat přilbu na kolo?

V následujících řádcích se dozvíte, jak si vybrat přilbu na kolo. Existuje mnoho faktorů, které byste měli zvážit při koupi přilby, a proto bývá proces výběru zdlouhavý. My se však pokusíme vše vysvětlit a zjednodušit, abyste mohli přijít do obchodu a odejít odtud s helmou, se kterou budete nejspokojenější.

Jak vybrat přilbu na kolo

Všeobecná pravidla jak si vybrat přilbu na kolo

Při výběru přilby na kolo platí některá pravidla, kterých se je dobře přidržovat.

Výběr přilby na kolo online a v kamenné prodejně

Helmu si můžete koupit buď v kamenném obchodě nebo online. My však určitě doporučujeme koupit si přilbu v kamenném obchodě poté, co si ji vyzkoušíte.

V případě, že je helma kterou chcete mnohem levnější online, stále doporučujeme nejprve přijít do obchodu, vyzkoušet si ji, a poznamenat (zapamatovat si) přesný typ a velikost, která vám sedí.

Helmy se dají koupit i online, a potřebujete si na to přesně změřit obvod hlavy. Důležité je ale poznamenat, že každý člověk má jiný tvar hlavy. Velikost může být podle vás dobrá, ale tvar helmy prostě nebude sedět na tvar vaší hlavy.

Různí výrobci vyrábějí různé tvary přileb, a proto je nejlepší najít si svoji značku. Samozřejmě, zboží objednané online lze vrátit do 14 dnů, ale budete s tím mít zbytečné starosti.

Typy výplně přilby na kolo a výměna po pádu

Existují dva základní typy materiálů, ze kterých se přilby na kolo vyrábějí.

Nejpoužívanějším materiálem je typ polystyrenu a tyto přilby mají označení IPS.

Tyto přilby na kolo bývají levnější, a nejsou vůbec méně bezpečné. Jediným rozdílem je, že tento materiál se po silném pádu deformuje aby náraz ztlumil, ale nevrátí se do své podoby.

Proto všichni výrobci v rámci bezpečnosti doporučují přilbu na kolo po silném pádu vyměnit za novou, protože nebude tak efektivní v tlumení dalšího nárazu. Mnoho firem dokonce nabízí výměnné programy, kdy po pádu dostanete stejnou přilbu za výrazně levnější cenu.

Druhý materiál nese označení IPP. Jediným velkým rozdílem je, že tento materiál je elastický. V tom případě se helma i po silnějším nárazu vrátí do své podoby, a bude vás ochraňovat i nadále bez potřeby výměny. Nevýhodou IPP přilby je to, že bude pravděpodobně dražší než IPS přilba na kolo.

Systém dotahování přilby na kolo

Určitě vždy doporučujeme pořídit a vybrat si přilbu na kolo, která bude mít systém dotahování. Většinou vzadu na přilbě naleznete kolečko, kterým dotáhnete nebo uvolníte přilbu na hlavě.

Toto má nespočet výhod. V první řadě je vždy nejdůležitější bezpečnost, a je mnohem méně pravděpodobné, že vám helma spadne z hlavy během pádu, pokud si ji můžete snadno a pohodlně dotáhnout.

V rámci bezpečnosti doporučujeme provést následující test. Dejte si přilbu na hlavu a pohodlně ji kolečkem dotáhněte, aniž byste zapnuli spodní řemen pod hlavou. Nyní se nakloňte dopředu abyste byli hlavou dolů. V tomto případě by měla helma stále bezpečně držet na vaší hlavě, i bez zapnutého řemene.

Také budou tyto přilby pohodlnější, a nebudou vás otravovat pohybem na hlavě během jízdy. V dnešní době se ale téměř všechny helmy vyrábějí s tímto systémem.

Drahé nebo levné přilby na kolo?

Dobrou zprávou je, že v rozvinutějších oblastech světa, jako například v Evropě, jsou všude automaticky vysoké bezpečnostní standardy přileb na kolo.

Přilba se nedostane na trh, aniž by byla otestována a splňovala všechny regulace. Tím pádem i při koupi levnější přilby dosáhnete dobré ochrany.

Existují ale také pokročilé systémy bezpečnosti, jako například ochrana proti rotaci přilby při pádu. Chcete-li si být více jisti, není na škodu kupovat si ty nejbezpečnější přilby.

jak si vybrat cyklistickou přilbu

Kvalitnější a dražší přilby na kolo

Proč byste si pak měli kupovat drahé helmy na kolo?

Odpovědí je více, v první řadě jde o funkce přilby. Na některých přilbách můžete měnit, jestli chcete mít lepší aerodynamiku nebo lepší větrání zcela jednoduše posunutím plastového panelu.

Jiné helmy například nabízejí části které můžete přidat nebo odstranit podle typu jízdy. Například můžete zcela jednoduše přidat chránit brady, a udělat z normální přilby integrální, která bude chránit i vaši tvář před nárazem do stromu.

Váha přilby

Dalším faktorem, který je dobře zvážit když si jdete vybrat přilbu na kolo je také její váha. Obecně platí, že čím dražší přilbu si koupíte, tím bude lehčí, zatímco bezpečnost zůstane stejná.

Velkým trendem jsou dnes přilby vyrobené z karbonových vláken, která jsou sice drahá ale velmi lehká. To v konečném důsledku zaručí mnohem lepší pohodlí a pocit z jízdy.

Dražší přilby jsou vždy mnohem více aerodynamičtější, což vám umožní jezdit s menším odporem vzduchu. Také mají lepší větrání, a vzduch vám bude během jízdy v teple chladit celou hlavu.

Rovněž je pravidlem, že dražší přilby mají lepší vzhled. Záleží ale na osobním vkusu, a jistě si budete umět najít i levnější přilbu, která na vás bude vypadat dobře.

Nedoporučujeme ale zcela zanedbat vzhled, protože se budete cítit lépe, když vám přilba sluší.

V jakém počasí a teple většinou jezdíte?

Přilbu si určitě vyberte podle vašeho typického místa a času ježdění. Pokud jezdíte hlavně v létě, případně se nacházíte v tropičtější zemi, vyberte si přilbu do horkých podmínek, protože ta bude perfektně větraná.

Tyto přilby budou také dobře uzpůsobeny na sluneční brýle. Také existují přilby do deště, které nepropustí vodu a ta vám nebude stékat po tváři.

V případě, že jezdíte v chladných podmínkách, určitě si pořiďte speciální tenkou čepici pod přilbu, a zkuste si přilbu nasadit na ni. Také existují speciální přilby do chladných podmínek.

Pokud většinou jezdíte po frekventovaných cestách, je dobré si vybrat přilbu na kolo s křiklavými barvami, ve které vás uvidí všichni účastníci provozu.

V případě že jedete jezdit soutěžně, někdy vaše přilba bude potřebovat dodatečné certifikáty, proto se ujistěte jaké jsou regulace soutěží, kterých se chcete zúčastnit.

Jak vybrat helmu podle konkrétní disciplíny cyklistiky

Silniční cyklistika

Pokud jste vyznavačem silniční cyklistiky, určitě si kupte přilbu s dobrým větráním.

Silniční cyklistika většinou není až tak nebezpečná, a proto vám bude stačit lehčí cyklistická helma.

XC (Cross-country) přilby

Co se týče disciplíny cross-country, budete zde potřebovat o něco více ochrany, ale stále velmi dobré větrání. Při náročných stoupáních vám chlazení hlavy jistě pomůže.

podle čeho si vybrat přilbu na kolo

Trail přilby

Co se týče trail cyklistiky, je dobré pořídit si přilbu která poskytne více ochrany. Jsou to například přilby, které sahají níže vzadu a po bocích hlavy.

Také je dobré zvážit zda používáte klasické sluneční brýle nebo „lyžařský“ typ.

Pokud používáte druhý typ, ujistěte se, že brýle dobře drží na zadní straně helmy. V této disciplíně budete stále potřebovat dobrou ventilaci hlavy.

BMX přilby

Přilby na BMX nenabízejí dobrou ventilaci, protože v helmě nestrávíte dlouhou dobu. Jízdy jsou většinou velmi krátké a rychlé, a tím pádem si prostě mezi jízdami můžete sundat helmu dolů z hlavy.

Tyto přilby sahají vzadu skoro až na krk, a někdy jsou vyrobeny s více typy výplně. Potřebují totiž tlumit silné nárazy na betonové plochy například ve skate-parcích.

Enduro, Freeride, Downhill přilby

Určitě nejbezpečnějšími přilbami jsou přilby na celou hlavu s chráničem na bradu. Nazývají se buď integrální, nebo v angličtině „fullface“.

Většinou se používají pro disciplíny enduro, downhill a freerid. Na enduro je stále třeba zvážit větrání, protože v helmě budete šlapat do kopce. V této disciplíně se používají zmíněné přilby, na které můžete nasadit chránič brady podle toho, kdy to potřebujete.

Co se týče freeride a sjezdu, většinou budete vzhůru kopcem tlačit, a proto budete přilbu nést v batohu nebo na řídítkách. Tyto přilby poskytnou nejvíce ochrany ze všech stran.

Dobrým nápadem je také nosit chránič krku, ale je to velmi osobní záležitost pro každého jezdce.

Již delší roky jsou chrániče krku kontroverzním tématem, protože vás ochrání před velmi nebezpečnými zlomeninami krku, ale za to dokážou zlomit klíční kost i při menších pádech, kdy by nebyla zlomena bez chrániče krku. O tomto tématu vám nejlépe poradí profesionálové ve specializovaných prodejnách kol.

Se kterými značkami přileb máte dobré a špatné zkušenosti? Jaké máte názory na chránič krku?

Poraďte i ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button