Kolo

Jak vzniklo kolo?

V tomto článku vás seznámíme s tím, jak vzniklo kolo. Trvalo dlouhá staletí, než kola přešla cestu z prvních konceptů do dnešní podoby. Proto vám dnes přinášíme článek, který vám popíše, jak vzniklo kolo krok po kroku.

Jak vzniklo kolo

Historie kol

Historie kol je velmi dlouhá a zajímavá. První kola byla vyrobena ze dřeva, ze kterého byla také vyrobena kola bez plášťů. První kola byla proto velmi nepohodlná a trvala dlouhá léta, než lidé měli technologie k tomu, aby se kola stala veřejně uznávaným dopravním prostředkem.

Začněme tedy tím, kdo vymyslel kolo a jak vzniklo.

Evoluce kol

Kdy vzniklo první kolo?

Existuje mnoho příběhů o tom kdo vymyslel kolo, a jak přesně bylo vynalezeno.

V dějinách můžeme najít zmínky o dopravním prostředku poháněném lidskou silou dávno před tím, než se kolo stalo populárním.

První zmínka o kole je z roku 1418, kdy vynálezce Giovanni Fontana z Itálie vytvořil první jeho čtyřkolovou podobu. Mnohé zdroje ale uvádějí jiná data, kdy vzniklo první kolo, a dokonce i jiné vynálezce.

O 4 století později, v roce 1813, Německý vynálezce Karl von Drais vytvořil také čtyřkolovou verzi kola, ale o čtyři roky později přišel s první dvoukolovou verzí. Toto kolo neměl pedály, a jezdec se nohama odrážel od země.

Tento vůz spíše připomínal „odrážedlo“ pro děti než klasické kolo. Tato verze kola byla ale prý velmi nebezpečná, náročná na ovládání a vážila asi 23 kg. Toto kolo je považováno za první, které se stalo komerčně úspěšným. Karl von Drais ho dovezl do Anglie a Francie, kde se začalo dobře prodávat.

Po pár letech bylo ale zakázáno jezdit na nich po chodnících kvůli srážkám s chodci. Po pár letech tato kola přestala být populární.

První kola s pedály

Poprvé vzniklo kolo s pedály až kolem roku 1860. Většinou to byla kola s pedály přímo na předním kole.

V těchto letech vzniklo několik tvarů, jako například „velocipéd“, s předním a zadním kolem přibližně stejné velikosti. Také ale přišly na svět zvláštní tvary kol, jako například „Penny Farthing“. Je to typické staré kolo, které je velmi vysoké a má obrovské přední kolo.

Svůj název dostal přesně kvůli rozdílnosti kol, Penny a Farthing byly rozdílné mince používané v té době v Anglii.

Toto kolo bylo velmi nebezpečné, protože přední obrovské kolo bylo používáno k pohonu i k zatáčení. Také bylo téměř nemožné nasednout a sesednout.

Kdy vzniklo první bezpečné kolo

Teprve v roce 1885 vzniklo kolo s intuitivním názvem „bezpečné kolo“, a jeho autorem je John Kemp Starley.

Bylo znovu o něco podobnější dnešní verzi kol, protože používalo pedály uprostřed kola a řetěz, který sloužil k pohonu zadního kola.

původní první bezpečné kolo

Kdy vzniklo kolo pro ženy

Později, v roce 1894 bylo vynalezeno první kolo pro ženy s názvem „Betty Bloomer“. Bylo postaveno tak, aby umožnilo ženám jízdu během nošení sukně.

Čím léta postupovali dál, tím více typů a značek kol se začalo vyrábět. V roce 1920 bylo poprvé vyrobeno i kolo a tříkolka pro děti.

V roce 1930 byla vynalezena i pružinová vidlice, která měla tlumit nárazy a učinit tak kolo odolnější pro používání mladými. Toto později vyústilo k moderním tlumičům, které se dnes používají na horských kolech.

Od té doby počet kol na cestách pouze stoupal, as ním i počet typů kol. 70. léta dvacátého století jsou ale nejvýznamnější, protože tehdy mnoho lidí začalo vnímat kola jako typ přepravy, který je dobrý pro zdraví.

Tehdy začaly vznikat nové, aerodynamičtější tvary jízdních kol, po kterých později následovaly i BMX a první horská kola.

Současnost a budoucnost kol

Popularita kol je v dnešní době obrovská. V mnoha zemích, jako například Nizozemsko nebo Dánsko jsou cyklisté ve městech velmi podporováni, protože snižují počet aut.

Proto jsou na všech frekventovanějších ulicích vybudovány dlouhé cyklostezky, se semaformy a odbočkami vybudovanými v zájmu bezpečnosti.

kolo vynález a výrobci kol

Díky obrovské popularitě jsou výrobci kol téměř v každém státě světě, a tak se celosvětově vyrobí více než 100 milionů kusů ročně.

V dnešní době můžeme také vidět velmi úzkou specializaci kol. Například pouze v kategorii horských kol můžeme nalézt mnoho podkategorií.

Elektro kola

Samostatnou kapitolou jsou dnes elektro kola. Co se týče elektro kol, už dnes jsou na trhu taková, která váží pouze o kilo nebo dvě více než kola bez přídavného pohonu.

V této technologii dnes odborníci vidí budoucnost cyklistiky, a čím lepší technologie existují, tím rychleji se elektro kola budou vyvíjet. Proto je velmi obtížné předpokládat, na jakých kolech se bude jezdit o 10 až 20 let.

Máte více informací o důležitých vynálezech, které přispěly k dnešní podobě kola? Nebo si troufáte předpokládat, jak bude kolo vypadat za 20 let?

Podělte se s ostatními o vaše názory v komentářích níže.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button