Kolo

Jak vybrat světla na kolo?

V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat světla na kolo. Ať už jezdíte jen ve městě nebo chcete jet na noční výlet s partou, poradíme vám, která světla jsou pro vás nejvhodnější.

Jak vybrat světla na kolo

Kritéria, podle kterých si vybrat světla na kolo

Světla na kolo si vybírejte podle těchto základních kritérií a vašich preferencí. Ke každému kritériu vám nabídneme přibližné údaje kterých se můžete při koupi světel držet.

Svítivost v lumenech

Prvním, hlavním faktorem na který se musíte dívat je svítivost která se měří v lumenech.

Čím více lumenů světlo má, tím silněji vám bude svítit.

Počet lumenů také ovlivňuje cenu světla, čím více lumenů, tím vyšší cena.

Výdrž baterie

Dalším důležitým faktorem je výdrž baterie. Tento faktor nemusíme komplikovat jednotkami, jelikož výrobci světel udávají kolik hodin světlo vydrží svítit.

Je už na vás jakou výdrž světla upřednostníte, co závisí na délce vašich nočních výletů. Vždy je ale dobré koupit světlo o něco delší výdrží než opravdu potřebujete.

Další věcí, kterou byste měli zhodnotit, je i typ baterie. Závisí zcela na vašich preferencích, zda upřednostníte tužkové baterky nebo speciálně integrované baterie.

Způsob a místo uchycení světla na kolo

Dalším faktorem podle kterých si vybírejte světla na kolo je to, kde na kolo patří a jak je uchytíte.

světlo na koloVětšinou se světla dávají na stojan, který se namontuje na řídítka nebo sedlovou trubku.

Také ale existují například velmi malá a levná světla s pryžovým obalem, která uchytíte jednoduše kam chcete.

Jiným typem jsou světla, která musíte přichytit na blatníky, nebo dokonce na helmu.

Jak vybrat světla na kolo přesně pro vás?

Nejlepším způsobem, jak si světla vybrat je podle typu jízd, na které je chcete využívat. Podle toho se také můžete rozhodovat o tom, kolik jste ochotni za světlo zaplatit a kolik jich případně potřebujete.

Světla na lehkou cyklistiku ve městě

Pokud světla potřebujete jen na dojíždění krátkých vzdáleností ve městě, po osvětlených cestách, zcela vám postačí základní, malá signalizační světla.

Na osvětlených ulicích kde v noci vidíte jasně před sebe, jde v první řadě o to, aby vás zpozorovali řidiči projíždějící kolem vás. K tomu vám postačí jedno bílé světlo vpředu a jedno červené vzadu.

Pokud jezdíte po dobře osvětlených cestách, tak nejlepší je světla na kolo nastavit na režim blikání.

V těchto případech se nemusíte starat o počet lumenů, jen o výdrž baterie a tedy podle toho, jak dlouho plánujete na kole jezdit.

Nejlepší je ale pořídit si přední světlo, které vám umožní i viditelnost mimo osvětlenou cestu.

Cyklistika po neosvětlených cestách

V případě, že se chystáte na kole jezdit po neosvětlených cestách, určitě budete potřebovat světlo se svítivostí kolem 500 až 750 lumenů.

750 lumenů vám zaručí standard viditelnosti a bohatě vám to postačí na silniční cyklistiku.

Také vždy třeba mít světlo na zadní části kola, ale to se v žádné kategorii nemění, protože to slouží jen k signalizaci.

Noční horská cyklistika

Tato kategorie je velmi široká, kvůli velké rozmanitosti horské cyklistiky. Proto si ukážeme dva scénáře, které popíší spodní a horní hranici světel, které budete potřebovat.

Prvním scénářem je klasický výlet na kole, kdy si nejste jisti, že se vrátíte domů po světle. Na lehkou horskou cyklistiku po lesních a polních cestách vám klidně postačí světlo se svítivostí nad 750 lumenů vpředu a signalizační světlo vzadu.

Druhý scénář je o něco extrémnější. Někteří cyklisté si chodí zajezdit v noci a existuje k tomu mnoho důvodů. Například si chtějí zajezdit na frekventovaných turistických stezkách, a po tmě je to z části bezpečnější, protože se tam nenacházejí pěší turisté. Také jde o samotný zážitek, jízdy v noci s výhledy na vysvícená města bývají nezapomenutelné.

Jízdu v noci také upřednostňují lidé, kteří bydlí v tropických zemích, protože během léta jsou večery a noci jediné možnosti pro příjemnou jízdu.

Na náročnější cyklistiku v noci po horských stezkách, zejména v disciplínách trail a enduro budete potřebovat mnohem náročnější světla.

Chcete-li mít profesionální přední světlo, se kterým budete svítit skoro jako auto, doporučujeme vám svítivost kolem 3000 lumenů. Vyjde vás to draze, ale za to budete vidět všechno jako za bílého dne.

cyklistická světla

Tato světla většinou osvětlují objekty do dálky a šířky, ale směřují jen do jednoho směru, protože jsou upevněna na vašich řídítkách.

Kvůli tomu je velmi dobré mít druhé světlo na helmě, protože to bude svítit přesně tam, kam otočíte hlavu.

Nedoporučuje se ale nosit pouze světlo na helmě, neboť tato světla většinou osvětlují malé, bodové plochy.

Také se vám hlava během jízdy dost hýbe, a je náročné udržet ji stále na místě, které chcete osvětlit při jízdě dopředu.

Bezpečnost a světla na kole

Nikdy na noční jízdy nechoďte sám, ale je-li to vaše jediná možnost, řekněte někomu přesnou trasu kam jedete.

Také si přibalte náhradní světlo, protože při pádu se vám může rozbít.

Náhradní světlo usnadní vaši cestu domů. V nejhorších případech kdy se zraníte, budete moci signalizovat svoji polohu. Co se týče bezpečnosti jízdy na světle, tak při jízdách po tmě musíte dodržovat bezpečnostní pravidla minimálně dvakrát více.

Po tmě také můžete například potkat nebo vyplašit lesní zvěř. Dávejte si pozor, vždy předvídejte a určitě si vezměte mobil.

Jízdy na kole v noci

Pokud jste jako tak zkušený jezdec, určitě nejprve zkuste malé, nenáročné trasy během noci. Bývá to úplně jiný zážitek z jízdy, a je to recept na nové zážitky s partou.

Máte nějaké vlastní osvědčené typy světel na kolo, které používáte, popřípadě nějaké netradiční zážitky z noční jízdy přírodou?

Poraďte i ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button