Návody

Jak vybrat příslušenství pro bicí?

Zjistěte si jaké příslušenství opravdu potřebujete!

Chcete si vybrat příslušenství pro bicí, ale nejste si jisti, co všechno je na bicí zapotřebí? Doplňky a příslušenství pro bicí je nekonečný sortiment různých věcí, zařízení a pomůcek, které vám mohou buď usnadnit samotné hraní, případně jsou nezbytnou součástí, abyste na bicí vůbec mohli začít hrát. V následujících řádcích si proto přejedeme několik základních příslušenství, které na bicí potřebujete, spolu s pár doplňky, bez kterých se žádný bubeník jednoduše neobejde.

Jak vybrat příslušenství pro bicí

Hardware k bicím

Přestože se k začátečnickým bicím sadám často přibaluje i základní hardware (stojany, případně i židle), ne vždy dostanete v něm vše co potřebujete.

Pedály, židle, stojany – to vše je příslušenství pro bicí, bez kterého se žádný bubeník neobejde.

Pedály na bicí

Mimo samotných bicích (korpusů s blány) a činelů by měl být absolutní alfou a omegou výběr toho správného pedálu (případně dvou pedálu).

příslušenství - pedály na bicíPřestože se často u bicích souprav dodává spolu s korpusy i počáteční hardware (spolu se šlapkou – pedálem), obvykle jde o druh hardwaru pro začátečníky, který nemá dostatečnou kvalitu a dlouho nevydrží.

Začátečnický hardware mívá velmi labilní a nekvalitní zpracování, kvůli čemuž budete muset v konečném důsledku investovat do nového hardwaru.

Investice do pedálu hned od začátku se vám vyplatí s dlouhodobého hlediska. Pedály jako jsou například Tama Iron Cobra, Pearl Eliminator či pedály z řady 5000 a 9000 od výrobce DW, vám jednak podstatně usnadní a zefektivní hraní a jednak vám zaručí dlouhodobou kvalitu pedálu.

Při výběru toho správného pedálu (případně dvou pedálu) byste se měli řídit:

  • Cenou (u kvalitních pedálů bude cena vždy vysoká, avšak pokud je to možné, raději investujte do vyšší a lepší verze)
  • Značkou (určitě nekupujte pedály na bicí od neznámých výrobců, raději se držte ověřených značek jako jsou Pearl, Tama, Sonor, DW, Mapex apod.)
  • Recenzemi (některé pedály jsou vhodné pro určitý typ bubeníků, jiný typ pro jiné, vždy si prohlédněte jak se na pedály hraje, jaké má výhody a nevýhody a zda je tento pedál vhodný pro vás).

Pokud si nejste jisti, zda potřebujete pedál nebo double-pedál, určitě investujte do double-pedálu – v konečném důsledku získáte novou perspektivu na hraní nohama a jednak budete mít tak jistotu do budoucna, že můžete využít hraní oběma nohama.

Bubenická židle

židle k bicímNe každá bubenická sada zahrnuje také židli na bicí.

Obecně se nedoporučuje používat k sezení za bicími cokoli jiného než bubenickou židli, protože u ní si můžete nastavit dostatečnou výšku a polohu, díky čemuž můžete maximálně zefektivnit vaši hru na bicí.

Kromě toho jsou bubenické židle snadno rozebíratelné a jednoduše se přenášejí z místa na místo.

U kvalitnějších (a zároveň cenově dražších) židlí na bicí můžete získat maximální pohodlí při hraní díky skvělé ergonomice židle.

Stojany na bicí

Stojany jako příslušenství na bicí jsou nezbytnou součástí každé bicí sady, neboť pomocí nich můžete používat činely, tomy, případně je využít pro různé druhy perkusí.

V případě hardwaru existují různé typy stojanů, pedálů apod., které musíte při výběru příslušenství zvážit.

Stojan na snare

snare stojan na bicíPřestože se může zdát, že na stojanu pro rytmičák nemůže být nic speciálního, nemusí to být tak úplně pravda.

Začátečnický stojan na snare má obvykle velmi limitovanou výšku, do které lze snare nastavit, slabé úchyty a omezenou nastavitelnost polohy rytmičáku.

Kvalitní snare stojan v rámu příslušenství na bicí by měl mít dostatečně masivní zpracování tak, aby vám během hraní nekolísal ale pevně stál na místě, volně nastavitelnou výšku a rotaci i kvalitní mechaniku (díky které se vám nezničí při přenášení a neustálém nastavování).

Hi-hat stojan

Podobně jako stojan na snare, hi-hat stojan by měl disponovat kvalitním uzemněním tak, aby se vám zbytečně při hraní nepohyboval ani nekolísal.

Hi-hat stojan by měl mít stejně (podobně jako pedály) kvalitní mechanismus pedálů, díky čemuž se vám lépe bude na něm hrát.

Obvykle ho můžete vybírat spolu s pedály na bicí ze stejné řady (jako je např. DW hi-hat stojan z řady 9000). Rovněž si dejte pozor na to, jak se činely hi-hat mohou na stojan upevnit a jak dobře na stojanu drží.

Malý tip: Pokud máte dva páry hi-hat činelů, kvůli kterým potřebujete dva stojany, můžete namísto klasického stojanu na hi-hat zvážit koupi kabelového stojanu – takový stojan můžete umístit na jakékoli místo, avšak s tím rozdílem, že činely (resp. hi-hat činely) nejsou omezeny pozicí samotného stojanu (jelikož je díky kabelu s drátem, který se táhne až k pedálu na stojanu můžete umístit prakticky i na opačnou stranu soupravy).

Stojany na činely

Výběr správných stojanů záleží jednak od ceny, kvality, značky a typu, ale jednak i od osobních preferencí bubeníku.

Způsob jak a kde by se měly činely se stojany v rámci bicí soupravy nacházet je tak definováno podle představ bubeníka.

Standardně se stojany na činely dělí na:

  • Stojany bez ramene
  • Stojany s ramenem (šibenice)
  • Hybridní stojany (stojany s více/různými rameny).

Investice do vyšších řad stojanů zajišťuje bubeníkovi dostatečnou stabilitu stojanů (např. těžká činela ride by na malém a slabém stojanu nevydržela a kolísala by), kvalitu (u nekvalitních stojanů může dojít k vydření kloubů, uchycení apod.).

stojany na činely - příslušenství

Alternativou pro stojany mohou být rampy pro bubeníky. Přestože jde o poměrně dražší verzi hardwaru, hlavní výhodou ramp je pevné a stabilní rozestavení činelů, bubnů a pod. na rampě, díky čemuž dosáhnete maximální stability.

Malý tip: Při výběru stojanů na činely nemusíte vlastnit na každou činelu jeden stojan – můžete využít různých forem hybridních stojanů s více rameny, díky kterým můžete na stojan pověsit 2 – 3 činely a zároveň ušetříte místo kolem bicích.

Pro výběr takového stojanu je důležité si určit o jaké činely jde a kde je chcete mít, nakolik takové stojany nabízejí různé možnosti (v závislosti na typu stojanu).

Doplňkový hardware

Mimo základního hardwarového příslušenství (stojany, pedál, židle apod.) se určitě vyplatí zvážit doplňky k hardwaru jako jsou např.:

  • Držáky na tomy (pokud nemáte držáky na tomy, případně byste chtěli zavěsit tomy na stojan a ne na basový buben, určitě zvažte tuto alternativu)
  • Clampy a držáky (doplňkové perkuse a činěly můžete dodatečně zavěsit na stojany a jiný hardware pomocí clampu a držáku)
  • Filce a úchyty na činely na stojanu
  • Náhradní díly a pod.

Malý tip: Někteří výrobci nabízejí velmi zajímavé doplňky k hardwaru jako je např. rychloupínací matice Quick-Set Cymbal Mate od značky Tama, díky které nemusíte při výměně, nahazování nebo odnímání činely ze stojanu neustále šroubovat a zašroubovávat motýlek – stačí jednoduše zmáčknout a vytáhnout/nahodit matici.

Příslušenství k ladění

Ladění bicích je nezbytnou rutinou každého bubeníka, který si potrpí na kvalitní a dobrý zvuk bicích. V rámci ladění se vyplatí investovat do příslušenství jako je:

  • Ladička na bicí – existuje několik druhů ladiček na bicí, od mechanických (kdy ladička měří napnutí blány) až po elektronické (kdy vám ladička zobrazí přesný tón, případně vás bude navigovat při ladění bicích)
  • Ladicí klíč na bicí – objevují se v různých tvarech a velikostech, cílem je, aby se vám pomocí klíče pohodlně otáčely šrouby na bicích
  • Tlumící příslušenství na blány – na trhu existují různé typy tlumítek od tlumících blan, přes tlumící prstence až po tlumící pásky a gely, které vám pomohou regulovat tón, hlasitost a rezonanci bicích. Kromě toho je možné si také sehnat tlumící příslušenství na činely (v podobě magnetů, pásků apod.), které vám rovněž pomohou regulovat hlasitost činelů

Malý tip: Příslušenství pro tlumení bicích se ve většině případů vyplatí vždy nakoupit, avšak pokud si tím nejste jisti, vyzkoušejte si nejprve zatlumit bicí podomácku – vezměte si kus kapesníku, případně toaletního papíru do malého čtverce a přilepte ho pomocí lepicí pásky na okraj blán, které chcete zatlumit (případně na činely, které vyžadují zatlumení).

Pokud vám takové podomácku provedené tlumení vyhovuje, určitě do budoucna zvažte nákup tlumících proužků případně tlumících gelů – originál tlumící příslušenství vám zlepší výsledek tlumení nad vaše očekávání.

Paličky a držák

Paličky ke bicím jsou samozřejmostí, kterou není nutné příliš rozebírat. Na trhu existuje nespočet výrobců, značek, velikostí a typů hůlek, z nichž si můžete vybrat takové, které vám nejvíce vyhovují.

Malý tip: U hůlek se určitě vyplatí si vyzkoušet různé typy, velikosti a tloušťky a rozhodnout se na základě vlastní zkušenosti a způsobu hraní, jaké vám vyhovují. Nenechte se určitě ovlivnit doporučeními výrobců nebo recenzemi. Každý bubeník má své vlastní preference, co se hůlek týče.

hůlky na hraní bicíchKromě sady hůlek se však vyplatí zvážit koupi stojanů a držáků na hůlky. Stojany lze umístit na různé části bicích od stojanu na hi-hat, přes floor-tom až po stojany na činely.

Výběr a preference, kde byste chtěli mít takový držák je jen na vás.

Výhodou držáku na paličky je komfort a efektivnost při hraní. Během hraní na koncertě se často stává, že bubeníkovi praskne nebo vyletí hůlka z ruky a je nutné co nejdříve sáhnout po druhé.

Držák vám takto zajistí paličky na dosah ruky, díky čemuž nepřerušíte hru na bicí.

Metronom a sluchátka

Cvičení bez metronomu je jako kapela bez bubeníka. Hraní a procvičování rytmů za pomoci metronomu vám dopomůže k přesnému hraní a zároveň si vytvoříte zvyk hrát co nejpřesněji.

Na trhu existuje nespočet druhů a typů metronomu. Nejjednodušší metronomy disponují základním měřením bpm, spolu s nastavením počtu taktů, zvuku kliku a pod.

Kromě toho však můžete najít i různé zabudované metronomy u zařízení, případně si nainstalovat aplikace s metronomem přímo na mobilu.

metronom na hraní bicích

Malý tip: Pokud zvyknete hrát s doprovodem vaší oblíbené písně, určitě si alespoň zapněte metronom, případně nainstalujte aplikaci s metronomem ve vašem softwaru, který zvyknete používat. Cubase, Ableton, Logic Pro – všechny tyto software disponují metronomem, který si spolu se zvukovou stopou můžete nastavit.

Během hraní s metronomem, případně během hraní vaší oblíbené písně nemůžete zapomenout ani na kvalitní bubenická sluchátka.

Kromě toho se sluchátka hodí i v rámci ochrany sluchu, jelikož bubeníci mají díky bicím poměrně zatížené sluchové ústrojí.

Na výběr máte různé typy sluchátek, od velkých přes celé uši až po špuntové. Kvalita se povětšině určuje na základě izolace sluchu od vnějšího okolí, držení na hlavě i od kvality a hlasitosti zvuku, který ze sluchátek vychází.

Malý tip: Při výběru metronomu a sluchátek se určitě vyplatí podívat se na recenze od jiných bubenících, který s nimi mají zkušenosti. Mimo dojmy z tohoto příslušenství se tak můžete dozvědět i různé funkce metronomu, případně různé tipy jak sluchátka a metronom používat.

Obaly a kryty na bicí

obaly a kufry - příslušenství na bicíObaly a kryty na bicí či činely jsou nezbytnou součástí příslušenství pro každého bubeníka, zejména plánujete-li s vaší bicí soupravou cestovat, případně přenášet bicí z místa na místo.

Obaly najdete jak na bicí (korpusy) a činěly, tak i pro hardware a doplňkové příslušenství k bicím.

Nejkvalitnější obaly na bicí se považují tvrdé kufry, které chrání perkuse při pádu a které disponují měkkým polstrováním zevnitř.

Malý tip: Obaly, resp. kufry na bicí se mohou zdát jako velká investice (kvalitní obaly na bicí se někdy pohybují i v tisicovkách korun).

Pokud si takové obaly nemůžete dovolit, zvažte nákup měkkých obalů – přestože nedokážou ochránit perkuse tak efektivně jako tvrdé obaly, pomohou vám chránit bicí během jejich přenášení a skladování.

Koberec na bicí

koberec pod bicíPřestože koberec na bicí není nezbytným příslušenstvím pro začátečníky bubeníky (jelikož vám na bicí postačí i obyčejný koberec), takový koberec pod bicí vám může usnadnit život v mnoha ohledech.

Bubenický koberec jednak ochrání podlahu, na které jsou bicí položeny, částečně dokáže absorbovat zvuk z bicích, ale hlavně zabraňuje bicím, aby na zemi klouzali.

Koberce na bicí můžete najít v různých velikostech (150x150cm, 200x200cm apod.). Při výběru koberce je rozhodující hlavně jeho velikost, proto si dobře přepočítejte, kolik jak velký prostor vaše bicí zabírají.

Malý tip: Pokud si nemůžete dovolit bubenický koberec, případně nemáte takový velký koberec k dispozici, můžete si vystačit is malým kobercem – důležité je, aby pedál, basový buben a hi-hat stojan byly položeny na koberci (nakolik jsou to hlavní části bicích , které mohou klouzat a zároveň jediné části, které by vám mohly poškodit podlahu). Takový koberec může mít velikost cca 100 x 100 cm.

Mikrofony na bicí

mikrofony jako příslušenství pro bicíMikrofony na bicí možná nejsou nezbytným příslušenstvím pro bubeníka, ovšem pokud plánujete v budoucnosti nahrávat svou vlastní hudbu, případně prezentovat svou tvorbu, mikrofony mohou být skvělou investicí do budoucna.

Existují různé druhy mikrofonů v závislosti na tom, jaké perkuse chcete nahrávat (mikrofon na bicí, snare, přechody, činely, prostorové mikrofony apod.).

Mikrofony jako takové jsou poměrně drahou investicí, avšak často můžete najít různé sady za rozumnou cenu (a poměrně dobrou kvalitu).

Malý tip: Pokud nemáte absolutně žádné zkušenosti s výběrem mikrofonů na bicí, určitě si prohlédněte jaké mikrofony používají vaši oblíbení bubeníci – ať už ve studiu, během live hraní nebo během obyčejného hraní coveru.

Dobrým příkladem můžete být například. světoznámý bubeník Cobus Potgieter, který v tomto videu poukazuje na své nahrávací příslušenství spolu s tím, jakou sadu na hraní používá:

Cvičné pady

pady na bicí jako příslušenstvíBýt dobrý bubeníkem vyžaduje neustálé procvičování a trénování rytmů, co však dělat když máte sousedy, jejichž hra na bicí přivádí do šílenství? Na to se vám jako příslušenství určitě vyplatí investovat do cvičných padů na bicí.

Cvičné pady se hodí do malých pokojů, kde si bicí soupravu nemůžete jen tak rozložit. Díky padům můžete tak procvičovat jak ruce tak nohy (pady na pedály).

Existuje široký sortiment cvičných padů, které tlumí údery ale zároveň simulují pocit shraní na bicích.

Při výběru cvičných padů si stačí prohlédnout pár recenzí a rozhodnout se na základě svých potřeb, které cvičné pady potřebujete.

Malý tip: Pokud nemáte dostatečné prostředky na bicí a příslušenství celkově, cvičné pady mohou být velmi ekonomickým řešením pro vás. Ke cvičení tak budete potřebovat jen:

  • Pad na ruce (jako náhrada snare)
  • Stojan na snare (resp. na pad)
  • Pad na nohy (náhrada kopáku)
  • Pedál
  • Paličky

Na trhu existují různé formy cvičných padů, které jsou velmi efektivní a hlavně levnou náhradou bicích.

Existuje mnoho různých příslušenství na bicí, které by vás mohly zaujmout, avšak výše zmíněné doplňky se řadí mezi fundamentální základy, bez kterých se bubeník neobejde.

Jaké používáte příslušenství pro bicí vy? Máte nějaké zkušenosti s jinými specifickými bubenickými doplňky?

Podělte se o své zkušenosti a napište nám v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button