Jak vyčistit koberec?
Ušpinili jste si koberec a nyní nevíte jak ho vyčistit? Čištění koberce je někdy náročnou, jindy velmi jednoduchým úkolem. Ať už použijete k čištění domácí prostředky nebo si zakoupíte speciální čističe na koberec, měli byste si dát pozor na to, na jaké koberce a jaké skvrny můžete čistící prostředky použít. Jak byste tedy měli správně vyčistit koberec?
Postup a návod jak čistit koberec
K čištění koberce existuje nesčetně mnoho metod a technik, které se dají použít. Velmi záleží na typu koberce i na typu skvrny, resp. zašpinění.
V některých případech postačí suché čištění, v jiných budete muset koberec navlhčit a důkladně vydrhnout.
Podíváme se tedy na to, jaké metody se dají při čištění koberce použít.
Čištění koberce se sodou
Soda bikarbóna je velmi účinný a populární čistící prostředek na koberce, prakticky v každé domácnosti. Snad její hlavní výhodou je jednoduchost a praktičnost.
Pokud se vám stala nehoda na koberci, v první řadě koberec dobře vyprašte a následně dobře vysajte, abyste se zbavili přebytečného prachu a nečistot na koberci.
Po důkladném vysátí můžete na koberec aplikovat jedlou sodu. Sodu jednoduše nasypte na koberec a důkladně ji zapracujte do koberce (pomocí kartáče nebo rukama) a nechte ji působit.
V závislosti na povaze znečištění můžete nechat jedlou sodu působit 15 – 30 minut, v případě zápachu nebo silného znečištění klidně i celou noc.
Koberec stačí následně už jen vysát a trochu vyklepat, abyste ho zbavili přebytečné sody.
Čištění koberce s octem
Ocet je druhý nejpopulárnější varianta v rámci čištění koberce, jelikož díky jeho vlastnostem je možné vyčistit, resp. rozzářit prakticky jakýkoliv tmavý a špinavý koberec.
V případě čištění octem si v první řadě namíchejte přibližně 20 – 30 ml octa s 1 litrem vody. Po smíchání vám vznikne velmi účinný roztok, který můžete aplikovat na koberec.
Nanášení proveďte pomocí hadříku nebo utěrky, nikdy nenanášejte roztok přímo na koberec (mohl by vám „rozožrať“ barvy koberce, které by prakticky zůstaly vybělené). Hadr namočte do roztoku, odšroubujte a následně jí koberec, resp. špinavé místo dobře přetřete).
Po aplikaci octa nechte roztok působit cca 15 – 30 minut a potom koberec přetřete suchým hadříkem a důkladně vysajte. Výsledkem by měl být čistý a zářivý koberec.
Tato metoda jak vyčistit koberec je účinná hlavně při kobercích se světlejšími barvami. Při nesprávném použití v rámci tmavých kobercích riskujete vyblednutí koberce.
Čištění koberce se solí
Čištění koberce pomocí soli se vyplatí hlavně při mokrých skvrnách a mastnoty. Aplikace soli je velmi jednoduchá – nejprve koberec dobře vyprašte a vysajte, následně nasypte na špinavé místo sůl a nechte ji působit přibližně půl hodinu. Po 30 minutách dané místo dobře vysajte.
Skvrna by měla tímto krokem zmizet.
Čištění koberce s mýdlem
Koberec se samozřejmě dá vyčistit i klasickým mýdlem, dejte si však pozor na jeho složení a také na to, jaký koberec plánujete mýdlem vyčistit. Některé vlákna, resp. koberce mohou být na mýdlo citlivé.
Postup je velmi jednoduchý:
Do nádoby s teplou vodou přidejte tekuté mýdlo (případně nastrouhané/kousky pevného mýdla) a nechte ho v něm rozpustit.
Následně pomocí hadříku nebo houbičky naneste mýdlo na špinavé místo na koberci a začněte ho důkladně drhnout.
Po nanesení mýdla ho nechte ještě cca na 30 minut působit a zkuste místo znovu vydrhnout, tentokrát s čistou navlhčenou utěrkou tak, abyste odstranili i špínu i zbytky mýdla.
Jak vyčistit koberec od moči
V případě, že máte doma psa, se vám může stát nehoda na koberci v podobě nepříjemné loužičky moči. V takovém případě určitě použijte nejprve ocet jako čisticí prostředek (tak jako je popsán výše).
Po odstranění skvrny však může stále zůstat na koberci nepříjemný zápach. Ten můžete odstranit s pomocí sody, která by měla pohltit všechny nepříjemné močové pachy.
Jak vyčistit koberec od vína
Čištění vína vyžaduje trochu odlišný přístup. Jakmile se nehoda objeví použijte papírové utěrky nebo ubrousky, abyste z koberce odsáli co nejvíce tekutin.
Po absorbování veškeré tekutiny z vína následně použijte jedlou sodu zkombinovanou se solí. Sodu a sůl smíchejte se studenou vodou a roztok následně aplikujte na skvrnu pomocí utěrky nebo hadříku.
Nechte roztok působit cca 30 minut a potom zbytky otřete a vysajte.
Jak vyčistit koberec od zvířecích chlupů
Každý kdo vlastní domácího mazlíčka zná věčný problém s chlupy. Přestože existují na takové případy speciální zachytávače chlupů, jsou také jednodušší metody jako je například použití mokré houbičky.
V takovém případě jednoduše navlhčete houbu a přetřete s ní koberec. Houba by měla pozachytávať většinu zvířecích chlupů.
Samozřejmě před a po čištění koberce houbou koberec důkladně vysajte.
Jak vyčistit koberec od mastnoty
Čištění mastné skvrny může být poslední nejčastější katastrofa, která se na koberci může odehrát. Pokud vám spadne mastné jídlo na koberec, v první řadě posbírejte všechny zbytky na talíř, zkrátka pryč z koberce.
Následně si vezměte jemné ubrousky, ty položte na zašpiněné místo a přejděte ho pár krát žehličkou. Mastnota se díky teplu ze žehličky vsákne do ubrousků.
Dobrou metodou je také použití hladké mouky. Tu po odstranění ubrousků nasypte na zašpiněné místo, mouka by mohla absorbovat zbytky mastnoty, které se usadily hlouběji v koberci.
Celé místo následně důkladně vysajte (případně vyprašte koberec), abyste se zbavili vší mouky. Po odstranění mouky následuje čištění mastného koberce pomocí roztoku z octa, mýdla a vlažné vody.
Roztok naneste na koberec a nechte ho cca 30 minut působit. Díky němu byste se měli zbavit vší nečistoty. Po vyschnutí místo ještě jednou vysajte.
Na závěr koberec, resp. špinavé místo vytepujte mýdlem, případně saponátem. S touto kombinací byste se zaručeně měli zbavit jakékoliv mastnoty na koberci.
Čištění koberce s dlouhým vlasem
Shaggy koberce patří mezi populárnější a zároveň náročnější na údržbu. Čištění koberce s dlouhými vlasy vyžaduje pravidelnou péči (až 3 – 4 krát týdně) a pracnější čištění.
Hlavním problémem u tohoto typu koberců je dostat čistící prostředek až do hloubky. V takových případech budete potřebovat kartáč, se kterou po aplikací musíte důkladně drhnout koberec tak, abyste dostali čistič až do nitra.
Čištění koberce na sucho
Suché čištění je poměrně jednoduchou a účinnou metodou, která se vyplatí při většině kobercích (kromě koberců s dlouhým vlasem).
K čištění můžete použít jednak domácí prostředky jako je např. soda bikarbona či sůl nebo chemické prostředky určené na suché čištění.
Výhodou tohoto druhu čištění je jednoduchá aplikace a postup, kdy stačí prostředek nanést, nechat působit a následně vysát nebo vyklepat.
Čištění koberce na mokro
V případě čištění koberce na mokro budete muset investovat trochu více času a námahy, ovšem tato metoda je podstatně účinnější, obzvláště při skvrnách z mastnoty, vína, kávy či moči.
Kromě toho ji budete potřebovat při kobercích s dlouhým vlasem, protože jen tehdy můžete vyčistit koberec až do hloubky.
Přečtěte si i další články a návody:
Par tipů jak na čištění koberce
- Čím déle necháte skvrnu na koberci, tím hůře se vám bude čistit.
- Při tmavých kobercích si dejte pozor na to, jaký čisticí prostředek použijete (hrozí riziko vyblednutí).
- Snažte se při čištění používat jemné kartáče se štětinami.
- Při klasickém čištění můžete během zimy vyzkoušet „vyválet“ koberec v sněhu – sníh může pohltit většinu prachu a nečistot.
- Ve výjimečných případech může pomoci při čištění technický benzín nebo líh.
- O koberec se pravidelně pečujte, protože dlouhodobá špína na koberci se velmi těžko odstraňuje.
Poradili vám tyto tipy a návody jak vyčistit koberec?