Jak vyčistit

Jak odstranit vosk?

jak odstranit voskZpůsobů jak odstranit vosk je mnoho a my vám v tomto článku pomůžeme vybrat ten nejlepší, vzhledem k tomu jaký materiál chcete vyčistit. Svíčky jsou nedílnou součástí pro vytvoření správné atmosféry hlavně během svátečních dnů. Je však velmi lehké a pravděpodobné, že se vosk ze svíček dostane na místo kde ho nechcete. Proto vám nabízíme nejjednodušší způsoby jak odstranit vosk, abyste si co nejrychleji mohli znovu užívat sváteční atmosféru.

Prevence proti voskovým skvrnám

Co se týče prevence proti skvrnám, je dobré kupovat dražší a kvalitnější svíčky. Mnoho výrobců používá vosk, který je speciální v tom, že se dá snadněji odstranit z různých materiálů.

Zabránit skvrnám na ubruse lze například podložením svíčky skleněnou podložkou nebo svícnem který má nádobky na zachytávání vosku. Stačí použít trochu kreativity a většině případů voskových skvrn můžete snadno předejít.

Jak odstranit vosk z obrusu?

Prvním krokem je zmrazení místa na kterém je vosk nalepen. Můžete dát celý ubrus do mrazničky nebo položit kapsu s ledem na vosk pokud není vosk úplně ztuhlý. Pak třeba vosk opatrně odstranit neostrým, nejlépe příborovým nožem. Na ubruse a uvnitř látky po tomto kroku stále zůstal zůstatek vosku.

Zůstatku vosku se zbavíte použitím tepla. Některé návody doporučují použít fén, ale žehlička je vhodnější. Položte papírový kapesník nebo papírovou tašku pod ubrus a také na ubrus přesně na skvrnu.

Zapněte žehličku na střední teplotu a přejíždějte ní po kapesníku nebo papíře. Po chvilce žehlení se vosk roztaje, a pronikne do papíru. Nedoporučujeme v tomto kroku používat páru ze žehličky.

Po tomto kroku by měla zůstat na ubruse jen malá mastná skvrna, kterou dáte dolů jednoduchým praním.

Některé návody také popisují použití přípravku proti mastnotě, abyste ubrus nemuseli prát. To ale doporučit nechceme, protože ubrusy se vyrábějí z mnoha materiálů a některé přípravky s nimi špatně reagují. Tento krok proveďte jedině pokud jste si úplně jistý že přípravek který použijete nepoškodí váš ubrus.

čištění vosku

Jak vyčistit vosk z oblečení?

K čištění vosku z oblečení použijte podobný postup jako při ubruse. Pokud vosk není ztuhlý můžete oblečení zmrazit, a pak odstranit to co jde prostě tupým nožem.

Dále použijte techniku s papírovými kapesníčky z obou stran a žehličkou. Následně oblečení vyperte abyste se zbavili mastné skvrny.

Jak vyčistit vosk z koberce?

Když chceme vyčistit vosk z koberce, nelze použít techniku s mrazákem. Znovu, odstraňte nadbytečný vosk, který jde jednoduše. Potom přiložte kapesník nebo papír na skvrnu, a přežehlete ho.

To by mělo vosk roztát a vsáknout do kapesníku. V případě že na koberci zůstane mastná skvrna, pokuste se ji odstranit přípravkem proti mastnotě.

Tento proces můžete pár krát zopakovat. V případě, že to nepomůže a skvrna je velmi viditelná, budete pravděpodobně potřebovat zvážit tepování koberce.

Jak odstranit vosk ze skla?

Vyčistit vosk ze skla je mnohem jednodušší než z látky. Nejlepší způsob je odstranit rukou pouze nejhrubší části které jdou jednoduše.

Pak třeba vosk nahřát fénem aby roztál a mohli jste ho otřít papírovým kapesníkem. Pak stačí pouze vyčistit voskovou skvrnu mýdlovou vodou a je to hotové.

Odstranění vosku ze dřeva

Při čištění vosku ze dřeva se určitě nesnažte vosk odstranit jen tak rukou nebo nožem, protože to může poškodit lak nebo samotné dřevo.

Použijte fén na roztátí vosku který pak otřete papírovým kapesníkem, a umyjete trochou mýdlové vody. S množstvím vody si dávejte hlavně pozor při přírodním, neopracovaném dřevěném povrchu ve kterém jsou póry. Také si v tom případě dejte pozor, abyste vosk nezatlačili hlouběji do dřeva.

Vyčištění vosku ze stěny

Vosk dáte ze stěny pryč opět použitím žehličky nebo fénu. Na stěnu také pak můžete použít mýdlovou vodu, abyste odstranili mastnotu.

jak vyčistit vosk

Jak dostat vosk z vlasů?

Pokud se vosk nachází na konečcích vlasů, použijte teplou nebo horkou vodu na roztátí vosku, přičemž si dejte pozor abyste se nepopálili.

Pokud se vosk nachází na kořínků vlasů, pomůže vám olivový olej, který vosk uvolní z kořínků, abyste jej pak mohli umýt horkou vodou a následně šamponem.

Odstranění vosku z obrazovky mobilu, počítače nebo televizoru

V první řadě je zde důležitá prevence, protože byste určitě měli dodržovat vzdálenost svíček od elektrických zařízení.

Pokud se vám nějakým způsobem vosk na zařízení dostal, nejprve zařízení vypněte. Použijte velmi opatrně kostku ledu tak aby se voda nedostala do zařízení. Pokud na zařízení zůstane mastná skvrna, použijte nějakou formu neagresivního přípravku proti mastnotě.

Máte nějaké babské rady a domácí osvědčené tipy jak odstranit vosk, případě vyzkoušeli jste triky z tohoto článku a pomohli vám? Poraďte ostatním čtenářům v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button