Jak vyčistit zlato?
Máte doma zašlý zlatý prsten, náhrdelník či jiné zlaté šperky, které byste si chtěli rychle a efektivně vyčistit u vás doma? Čištění zlata ve většině případů není žádná komplikovaná záležitost, jediné co budete potřebovat jsou běžné čisticí prostředky, které se nacházejí přímo u vás doma. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili pár užitečných tipů a metod čištění zlatých šperků, prstenů, náhrdelníků a obecně zlata jako takového. Jak tedy můžete vyčistit zlato od nečistoty, mastnoty a jiné špíny?
Čím vyčistit zlato
K čištění zlata můžete použít množství rozličných prostředků, které se nacházejí běžně v jakékoliv domácnosti. K čištění můžete použít prostředky jako jsou například:
- mýdlo
- ocet
- sůl
- saponát
- kyselina citronová
- prášek do pečiva
Jak vyčistit zlato doma
K čištění zlata přímo u vás v domácnosti nepotřebujete žádné speciální čistící prostředky. Zlato si můžete vyčistit praktický tím, co se v domácnosti běžně nachází jako jsou sůl, mýdlo či saponát.
Ve většině případů mohou domácí čistící prostředky bez problémů zabrat, v některých extrémních případů však budete na čištění zlata muset vyhledat odborníka.
Leštění zlata
Než byste se rozhodli vyčistit zlato, resp. zlatý prsten, zlatý řetízek či náušnice, můžete zkusit ten nejjednodušší způsob a tím je leštění.
Leštění zlata vám nezabere mnoho času a jediné co budete na to potřebovat, je jemná hadřík na leštění, kterou můžete najít prakticky v každém klenotnictví.
Zlato důkladně procházejte pomocí hadříku, dokud nedosáhnete požadovaný lesk. V případě potřeby lze také hadřík napustit speciálním roztokem na leštění zlata pro lepší efekt.
Čištění zlata mýdlem
Pokud potřebujete vyčistit například zlatý řetízek či prsten, můžete vyzkoušet obyčejné mýdlo, které máte u vás doma. Mýdlo dokáže v případě zlata odstranit z povrchu jakoukoliv mastnotu či prach.
K čištění můžete použít hadřík navlhčený v mýdlové vodě, se kterou budete čistit zlato, případně si připravte malou nádobku, do které nalijete mýdlový roztok, zlatý šperk do nádobky ponořte, nechte působit a následně pomocí hadříku nebo houbičky zbavte zlato zbytkové nečistoty.
Na závěr šperk ze zlata ještě dobře propláchněte a vytřete dosucha.
Čištění zlata octem
V případě větší nečistoty (jako je např. mastný povrch na zlatě) si můžete připravit octový roztok.
Smíchejte si vodu spolu s octem (popřípadě přidejte také trochu saponátu) v malé nádobce, zlato ponořte do nádobky a nechte ocet působit na zlato během noci. Ocet by měl prakticky rozožrať jakoukoli nečistoty a mastnotu.
Nakonec zlato z nádobky vyberte, důkladně omyjte pod proudem čisté vody a dosucha vytřete.
Čištění zlata pomocí solí
K čištění zlata můžete překvapivě použít také sůl (v kombinaci s jinými čističi jako je například soda či ocet).
Do plechové hrnku nebo malého hrnce nalijte vodu a přidejte pár lžiček soli. Následně hrnek zahřejte tak, aby se voda dostala do bodu varu a ponořte do ní zlatý šperk.
Zlato nechte „povařit“ přibližně 20 – 30 minut, poté ho vyjměte, opláchněte pod vodou, vysušte a na závěr vyleštěte.
Čištění zlata kyselinou citronovou
Pokud vlastníte starší zlatý šperk, na kterém jsou již vidět různé šedé a zelené skvrny, můžete vyzkoušet čištění zlata pomocí kyseliny citrónové.
Tak jako u předešlých postupech čištění budete potřebovat malou nádobku, do které nalijete kyselinu citronovou (případně si do ní můžete také odšťavnit obyčejný citron smíchaný s vodou).
Do nádobky následně ponořte zlato a nechte kyselinu působit alespoň půl hodinu. Nakonec zlatý šperk vyberte, propláchněte pod proudem čisté vody, vytřete dosucha a v případě potřeby důkladně vyleštěte.
Čištění zlata práškem do pečiva
Věděli jste, že i prášek do pečiva dokáže efektivně vyčistit zlato? K čištění budete potřebovat pouze vodu, hadřík a prášek do pečiva.
Hadřík dobře navlhčete, naneste na ni prášek a začněte s čištěním špinavých místě na zlatě.
Nakonec zlato dobře propláchněte čistou vodou a vytřete dosucha.
Čištění zlata saponátem
Pokud selhaly všechny vaše domácí prostředky, budete muset sáhnout po saponátu. Do malé nádobky nalijte saponát (případně přidejte trochu vody) a tak jako i při předešlých návodech zlatý šperk do nádoby ponořte a nechte saponát působit.
Čistící prostředek by měl efektivně odstranit veškerou mastnotu a špínu na zlatě.
Jak vyčistit zlato s drahokamem
Při čištění zlata, do kterého je rovněž zasazen drahokam jako je např. diamant či smaragd nedoporučená žádné běžně dostupné čisticí prostředky.
Čištění takových šperků je velmi citlivá záležitost a bude nejlepší, pokud vezmete zlato se šperkem do klenotnictví či k odborníkovi na čištění zlata.
V opačném případě riskujete možnost poškození, resp. poškrábání či znehodnocení zlatého šperku.
Pár tipů jak na čištění zlata
- Pokud se chcete vyhnout čištění zlata, je důležité, abyste se o vaše šperky dobře starali. Jednou z prevenci je správné uskladnění: zlaté šperky se doporučuje uchovávat na čistém, suchém místě bez přímého slunce (postačí malá krabička či šperkovnice).
- Pokud se chcete vyhnout „zčernání“ zlata, nevystavujte své šperky kosmetickým přípravkům jako jsou různé laky na vlasy, olejíčky, krémy, minerálním vodám či hygienickým tekutým prostředkem v koupelně.
- Nikdy se nekupte spolu s vašimi zlatými šperky nakolik nejenže riskujete poškození zlata ale také se na zlaté šperky mohou usazovat různé zbytky mýdla, šamponu apod. Vždy si dejte všechno zlato a šperky dolů před tím, než se půjdete koupat/sprchovat.
- Nenoste své zlaté šperky 24 – hodin denně. Tak jako vy i zlato si potřebujete „odpočinout od nošení“. Během nošení se může na zlato dostat spousta špíny a nečistot.
- Šperky noste jen pár hodin denně, případně na výjimečné události a před spánkem si je vždy skládejte dolů a odkládejte na vhodné místo na uskladnění.
Existuje mýtus o čištění zlata pomocí zubní pasty – jakkoli se může zdát tato metoda lákavá, raději se jí vyhněte. Zubní pasta vám může nechat na zlatě nepříjemný povlak a usazeniny.