Jak vyčistit

Jak vyčistit vanu?

návod jak vyčistit vanuČištění vany je nepříjemnou avšak potřebnou záležitostí, kterou byste provádět pravidelně pokud si chcete zachovat příjemný vzhled jako vany, tak i koupelny (nemluvě o hygieně v koupelně). V některých případech postačí k čištění vany obyčejné čistící prostředky, u jiných případech však budete muset sáhnout po extrémnějších čističích a metodách. V tomto článku jsme si pro vás proto připravili pár osvědčených postupů, jak si můžete vyčistit vanu pomocí domácích čistících prostředků i pár rad a tipů jak se o vanu správně pečovat.

Čím vyčistit vanu v koupelně

K čištění vany můžete použít několik čisticích prostředků, které můžete najít běžně v každé domácnosti:

  • Borax
  • Jar
  • Kyselina citronová
  • Ocet
  • Soda bikarbóna
  • Saponáty

jak na čištění vany

Čištění vany pomocí sody

Pokud vana nepříjemně zapáchá, můžete použít na její čištění kombinaci sody s vodou (případně přidat do roztoku trochu mýdla a jara).

Roztok si dobře promíchejte, naneste na celý povrch vany začněte vanu důkladně drhnout.

Dejte si záležet na tom, abyste pomocí tohoto roztoku velmi dobře pretreli celý povrch vany. Nechte roztok alespoň na 15 – 30 minut působit a nakonec ho celý propláchněte pod silným proudem tekoucí vody. Díky němu byste měli z vany odstranit všechny fleky a zbavit se nepříjemného zatuchlého zápachu.

Čištění vany octem

Všemocný ocet na čištění vany by si měl velmi snadno a efektivně poradit s usazeným vodním kamenem, nečistotami či zápachem. Díky jeho dezinfekčním účinkem je jedním z nejlepších domácích čistících prostředkem na vanu.

V případě jeho aplikace si můžete připravit roztok z vody a octa (případně přidat do něj i jedlou sodu spolu se saponátem pro lepší efekt), roztok dobře promíchejte a aplikujte ho tak, jako při předchozí metodě.

Nezapomeňte na důkladně vydrhnutí vany a na její opláchnutí.

Druhou variantou je napuštění vany horkou vodou, do které nalijete několik lahví octa spolu s pár lžícemi sody (případně můžete také do vany přidat i větší množství kyseliny citronové pro lepší efekt).

Vanu nechte s roztokem napuštěnou několik hodin (nejlépe celou noc). Roztok by měl během této doby rozožrať veškerou nečistotu na povrchu vany.

Na závěr jen vanu vypusťte a omyjte pomocí jara a čisté vody. Je to jeden z nejúčinnějších domácích postupů pro čištění vany.

čištění vany

Čištění vany kyselinou citronovou

Kyselina citronová dokáže být překvapivě velmi efektivním čistícím prostředkem na vanu. Mimo mastnoty či špíny si dokáže kyselina citronová velmi dobře poradit is vodním kamenem či rzí.

K čištění budete potřebovat pouze vodu, kyselinu citronovou (případně šťávu z citronu).

Vytvořte si roztok z vody a pár lžic kyseliny citronové (pro lepší efekt můžete přidat i ocet). Roztok může mít řidší formu, popř. si z něj můžete vytvořit pastu, kterou nanesete na povrch vany.

Roztok důkladně naneste na všechny špinavé místa na vaně, popř. ním natřete celou vanu a nechte ho pár hodin působit.

Citrusová šťáva by měla velmi snadno a efektivně odstranit veškerou špínu ve vaně. Nakonec stačí povrch vany jen propláchnout, popř. projít jarovou vodou.

Jak vyleštit vanu

Pro finální lesk na vaně můžete po jejím vyčištění využít kombinaci citrusové šťávy, sody a boritan sodný (známý jako „borax“). Roztok aplikujte na povrch vany a pomocí houbičky nebo velmi jemného hadříku začněte danou směs roztírat a postupně leštit.

Na závěr celou vanu velmi dobře propláchněte vodou tak, abyste se zbavili všechny zbytků. Výsledkem by měla být čistá a lesklá vana.

Jak vyčistit odtok ve vaně

Odtok ve vaně je častým problémem v procesu čištění, protože se v něm mimo špíny usazují také kusy vlasů, chlupů a pod.

Přestože můžete použít čističe do roztoků, v případě vlasů v odtoku nemusí zabrat – budete muset odtok vyčistit ručně.

Na čištění si určitě vezměte rukavice, kartáč, případně malé kartáčky a začněte ho drhnout dokud neodstraníte všechny fyzické částečky v odtoku.

Na závěr můžete použít jeden z výše uvedených čisticích prostředků (např. ocet spolu s kyselinou citronovou a sodou), díky kterým odtok vydezinfikujte a vyčistíte.

čištění vany a odpadu

Jak vyčistit akrylátovou vanu

Akrylátová, resp. plastová vana, vyžaduje čištění alespoň jednou za týden, protože se na tento typ vany velmi snadno mohou usazovat nečistoty a mastnota.

K čištění použijte ocet, případně kyselinu citrónovou, které v kombinaci dokonale vyčištěna a vydezinfikována vanu. K čištění používejte jemnou houbičku nebo hadřík.

Za žádných okolností nepoužívejte k čištění nic, co má drsnější povrch, případně čisticí prostředek s částečkami, nakolik si můžete akrylátovou vanu velmi snadno poškrábat či poškodit.

Jak vyčistit smaltovanou vanu

Smaltovaná vana na rozdíl od akrylátové vany je o něco odolnější, díky čemuž můžete použít jako drsnější čistící prostředky tak i hrubší houbičku.

K čištění můžete použít prakticky cokoli od domácích čisticích prostředků, až po speciální chemické čističe, které si můžete zakoupit v obchodech.

Pár tipů jak na čištění vany

  • Obecně byste se při čištění vany měli vyhnout jakýmkoli předmětem na čištění, které mají drsnější povrch – drsnější houbičky, drátěnky apod. V opačném případě riskujete poškrábání vany.
  • Nepoužívejte při čištění extrémně čističe jako jsou čistý alkohol, aceton či čpavek.
  • V rámci údržby a čištění vany se doporučuje čistit vanu alespoň jednou za týden (v závislosti na tom, jak často se vana používá).
  • Pokud se chcete vyhnout prasklinám na vaně, napouštějte vanu nejprve malým množstvím studené vody a až potom můžete začít s napouštěním vany horkou vodou.
  • Po každém vykoupání ve vaně se doporučuje vanu důkladně opláchnout po proudem vody tak, abyste z ní smyly zbytky šampónu, mýdla a špíny.
  • V rámci zdraví bezpečnosti se doporučuje při čištění vany používat klasické gumové rukavice (zvláště v případě, že máte alergii na jeden z výše uvedených čisticích prostředků).

Poradil vám tento článek? Máte nějaké osvědčené tipy jak čistěte vanu? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button