Jak vyčistit

Jak umýt okna?

Mytí oken je poměrně otravnou, avšak nezbytnou záležitostí každé domácnosti. Okna by se měly mýt alespoň 1 krát do měsíce (podle období, jelikož po zimě bývají okna podstatně znečištěnější). Nejhorším nepřítelem při mytí oken jsou však šmouhy, které ani po 3 setření ne a ne zmizet. Jak tedy dokonale umýt okna? Existujte vůbec nějaký zaručený způsob? Na základě toho jsme si pro vás připravili poměrně jednoduchý postup spolu s pár tipy, které vám mohou při mytí oken pomoci.

návod jak umýt okna

Postup jak mýt okna

Způsob čištění oken se může lišit v závislosti na typu okna a také od úrovně znečištění. Obecně však lze tento způsob mytí aplikovat při jakémkoliv okně. Na začátek si připravte vědro s horkou vodou, do které přidáte pár kapek čisticího prostředku (ať už jaře, saponát nebo jiný čistič).

Dejte si záležet na tom, aby vám voda dobře pěníla. K vědru s vodou si také připravte druhý kyblík a jemný hadřík.

Na začátku si dobře namáčejte hadřík v pěnové vodě a důkladně procházejte a přetírejte okno včetně rámů (nejprve sklo, až potom rámy).

Po každém přetření nejdříve vyždímejte hadřík ve druhém – prázdném kyblíku tak, abyste z ní dostali všechnu špinavou vodu a až potom ji znovu namočte v pěnové vodě.

Postupně procházejte celé okno, dokud nebude důkladně přetřené a namočené. Pokud jde o extrémně špinavé okno, bude lepší, když necháte vodu s čisticím prostředkem chvíli na okno působit.

Následně vylijte zbylou vodu, kbelík dobře opláchněte a nalijte do něj novou, čistou, horkou vodu. K ní si také připravte obyčejnou houbu. Pomocí horké vody a houbičky stírejte pěnovou vodu se zbytky špíny z okna (nejlépe pokud budete procházet od shora dolů).

Stejně jako dříve nezapomeňte houbičku vždy vyždímat do druhého kbelíku a až poté ji znovu namočte. Ujistěte se, že jste s houbičkou setřeli celý povrch okna a rámů včetně všech mezer a spár.

mytí oken

Jak odstranit šmouhy z okna

Následně si vezměte stěrku na okno a přejděte s ní celý povrch okna tak, abyste setřeli všechnu vodu.

Po setření budete potřebovat suchou a hlavně čistý hadřík na to, abyste z okna setřeli i zbytky vody a důkladně okno vyutierali. V této fázi by mělo být vaše okno čisté, avšak stále na něm mohou být vidět šmouhy z utírání. Na to budete potřebovat okenní čistič (běžně dostupný v jakékoli drogerií), který obsahuje alkohol.

Nastříkejte/aplikujte okenní čistič na okno a hned po aplikací ho začněte krouživými pohyby důkladně roztírat po celé ploše okna (aplikujte okenní čistič vždy jen na menší část okna, a na tom místě jej důkladně rozetřete).

Tímto způsobem budete okno leštit, dokud neodstraníte všechny šmouhy. Výsledkem by mělo být dokonale umyté a vyleštěné okno.

čištění oken

Tipy jak na mytí oken

Noviny a okna

Noviny byly v minulosti tradiční způsob jak umýt okna a pomocí novin jste mohli absorbovat veškerou vlhkost na oknech. Tento zvyk se zachoval až dosud a ještě stále se dá velmi prakticky využít.

Jednoduše si vezměte staré noviny, které nepotřebujete (pozor na to, aby nebyly špinavé) a přetřete pomocí nich celý povrch okna.

Křída a alkohol

Kombinace křídy a alkoholu jsou skvělým způsobem, jak si můžete perfektně vyleštit okna v domácnosti. Jednoduše rozdrťte kousek křídy v nádobě a zalijte ji následně alkoholem.

Vytvořte si poměrně jemnou směs, kterou aplikujete na okno, a kterou setřete stěrkou a vyleštíte čistou utěrkou. Jde o velmi jednoduchý a praktický trik, pomocí kterého můžete vyleštit okno.

Ocet na okna

Mytí oken pomocí octa je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů čištění. Ocet se skvěle osvědčí zejména v případě, že máte okna zaprášené nebo zamaštěné vlivem vnějšího okolí.

Na mytí vám postačí pár decilitrů octa, které nalijete do kbelíku a zalijete horkou vodou.

Puding na okna

Možná se vám to zdá nepředstavitelné ale pudink se vám může stejně osvědčit během mytí oken. Dejte si jen pozor na to, abyste použili zlatý klas (určitě byste nechtěli mýt své okna čokoládovým nebo malinovým pudinkem).

Na mytí budete potřebovat pouze 1 sáček pudinku, které nasypete do kbelíku s horkou vodou. Mytí pudinkem vám může zaručit perfektně čisté a vyleštěné okna s vůní vanilky.

Jak umýt okna sodou

Kombinace sody, citronové šťávy a v případě potřeby i prášku do pečiva se vám může velmi osvědčit během mytí oken. Jednoduše do kbelíku s horkou vodou přisypte pár lžic sody a prášku do pečiva spolu s citrónovou šťávou (dejte si pozor na to, aby vám voda velmi nevypenila).

Následně aplikujte tento roztok na okna a důkladně okno vyleštěte. Možná vás překvapí jak dobře dokáže tato metoda fungovat.

Sůl na mytí oken

Posledním tipem, který vám může pomoci při špinavých a mastných oknech je kombinace soli, octa a citrónové šťáv. Stejně jako při předchozích metodách si nasypete pár lžic soli do čistého kbelíku.

Následně ji zalijete několika dcl octa a to vše zalijete horkou vodou. Během mytí vám stačí pomocí čistého hadříku jen jednou přetřít celé okno a doleštit ho suchou utěrkou.

Existuje i řada jiných způsobů jak umýt okna, my jsme vám však chtěli přinést pár tradičních a pár zajímavých metod, jak se dají umýt okna.

Každý má již své osvědčené metody a postupy, pomocí kterých myje okna doma. Jaké jsou ty vaše? Máte nějaké osvědčené triky pomocí kterých dokážete dokonale vyleštit okno? Podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button