Jak zavařit třešně?
S každou letní sezónou přichází na řadu i sklizeň a zpracování třešní, které jsou tak oblíbeným ovocem při koláčích, dortech, bublanině apod. Spolu s nimi však přichází i jejich samotné zavařování, abyste je mohli využít i v průběhu roku. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili detailní návod, jak můžete zavařit třešně, jak je připravit stejně i co všechno budete k tomu potřebovat. Pojďme tedy na to.
Co budete potřebovat k zavařování třešní
Zavařování třešní vyžaduje v zásadě jen několik věcí:
- Samotné třešně (dobrá odrůda bez chyb)
- Cukr (případně diabetická sladidla)
- Kvalitní láhve na zavařování (bez chyb)
- Kyselina citrónová (není to však podmínka)
- Čistá voda
- Sůl (v případě potřeby)
- Nádobu na zavařování (hrnec, plech apod.)
Krok 1 – příprava
Ačkoli se to může zdát překvapivé, při sterilizaci třešní záleží nejvíce hlavně na jejich přípravě, zpracování apod. To, jaké třešně vyberete, jak je zpracujete s nálevem, stejně jako do čeho je nasypete, ovlivní celkový výsledek zavařování.
Jak tedy připravit a zpracovat třešně na zavařování?
Příprava třešní
Nejdůležitější krok, než se vůbec pustíte do procesu zavařování, je samotný sběr, příprava a zpracování třešní, které se chystáte zavařit.
Přestože se tento krok z praktických důvodů nepovažuje za relevantní, často vám může zkvalitnit výsledek zavařování.
Třešně, které chcete zavařit, byste měli začít sklízet až v den samotného zavařování, protože díky tomu nezačnou ztrácet na kvalitě a chuti.
Pokud se chystáte zavařit třešně hned po jejich sklizni, můžete třešně sklízet bez stonku. V opačném případě je vždy obírejte i se stonkem (díky čemuž získáte přibližně 24 hodin navíc na to, abyste je začali zpracovávat.
Po obratí třešní byste rovněž měli celkovou sortu zkontrolovat – vybírejte červené, tuhé třešně, které nejsou ani nezralé a ani naopak přezrálé, poškozené, popraskané či dokonce nahnilé.
Každá zkažená třešeň vám může potenciálně pokazit zavařeninovou láhev. Takové třešně raději využijte na koláč, případně je jiným způsobem zkonzumujte.
Nasypte zkažené třešně do větší nádoby (jako například hrnec), zalijte je teplou vodou a přisypte k nim několik lžiček soli (cca 20 – 30g na 1 litr čisté vody).
Třešně spolu s roztokem následně postavte na sporák a nahřejte jej na teplotu 30°C.
Vliv slané vody způsobí, že se červíci od třešní odtrhnou a vyplouvají na povrch. Takto „dezinfikované“ třešně už jen stačí důkladně opláchnout pod proudem čisté vody (případně je ještě předtím ponořit do nádoby s čistou vodou aby se od soli vymočily a teprve potom je ještě jednou důkladně opláchnout).
V některých domácnostech se zvyknou třešně odpeckovat, avšak v takovém případě hrozí, že se vám třešně rozpadnou vlivem zavařování.
Příprava lahví na zavařování
Jak třešně, tak i samotná láhev, ve kterých je plánujete zavařovat, vyžadují vaši pozornost a dobrou přípravu.
U jednotlivých lahví zkontrolujte důkladně víčka, resp. to, jestli se dobře uzavírají.
Rovněž byste měli věnovat před zavařováním třešní dostatečnou pozornost hygieně – dejte si záležet na tom, abyste každou láhev dostatečně umyli a víčka zůstala bez jakýchkoli potenciálních zbytků potravin či bakterií.
Každá špatně umytá láhev představuje potenciální láhev se zkaženými třešněmi.
Příprava nálevu na třešně
Nálev, kterým třešně před sterilizováním zalijete je poměrně subjektivní záležitost, jelikož množství cukru, vody či dokonce kyseliny citrónové, které budete na zalité lahve potřebovat, určujete vy na základě vašich preferencí.
Možnost nálevu č. 1
Pokud chcete dosáhnout velmi sladké zavařené třešně, doporučuje se použít přibližně 400 – 500g cukru, který použijete na 1 litr vody (alternativou je 250 – 300g cukru na 1 litr vody).
Pokud se obáváte toho, že budou třešně přeslazené, můžete do nálevu přidat 1 – 3 lžičky kyseliny citrónové, díky čemuž se sladkost nálevu sníží.
Diabetický cukr sice nemusí být tak efektivním prostředkem k zavařování, ale může posloužit jako alternativní konzervant pro sterilizaci třešní.
Nálev nezapomeňte velmi důkladně povařit a promíchat tak, aby se veškerý cukr ve vodě dokonale rozpustil. Následně můžete do čistých lahví naskládat třešně a zalít je vaším nálevem.
Možnost nálevu č. 2
Druhou možností, jak lze připravit nálev, je jeho výroba již přímo v lahvích. Připravte si vaše čisté láhve na zavařování a do každé z nich přidejte cca 1-2 lžičky cukru.
Následně do nich nasypte třešně cca do ½ láhve a znovu je posypte 1-2 lžičkami cukru.
S každou láhví dobře protřepejte tak, aby se třešně s cukrem dobře promíchaly a naplňte každou láhev třešněmi až po okraj.
Na závěr nasypte na vrch třešní ještě 2-3 lžičky cukru, případně přidejte trochu kyseliny citrónové. Takto pocukrované třešně zalijte po okraj sklenic čistou vodou (množství lžiček cukru samozřejmě záleží na vašich preferencích).
Malý tip: u této metody si zkontrolujte každé hrdlo, resp. okraj na lahvích, nakolik by přilepený cukr mohl bránit dobrému přichycení víčka – uzávěru.
V takovém případě setřete každý okraj navlhčenou utěrkou, abyste přebytečný cukr odstranili.
Ať už se rozhodnete pro jeden nebo druhý způsob, jak si vytvořit nálev na zavařování třešní, výsledkem by měly být připravené, nasypané a zalité třešně, které můžete začít zavařovat.
V případě, že se vám třešně do lahví špatně ukládají, můžete si vyzkoušet třešně nejprve jemně „povařit“ v teplé vodě, scedit je v síti a následně nechat ochladnout – měly by se vám tak ukládat do sklenic podstatně snadněji.
Krok 2 – sterilizování třešní
Sterilizace třešní lze prakticky uskutečnit různými způsoby. Mezi nejčastěji patří zavařování v zavařovacím hrnci nebo v kuchyňské troubě, ale dá se to i v mikrovlnce či dokonce v myčce nádobí (slyšíte dobře, avšak nedoporučuje se to).
Obecně však nejlepších výsledků můžete dosáhnout, použijete-li zavařovací hrnec, který je pro tyto věci určen, případně zavaříte třešně v troubě.
Zavařování třešní v hrnci
Do zavařovacího hrnce si nalijte pár cm vody (případně můžete nalít takové množství vody, aby byly jednotlivé láhve zality až po jejich hrdlo).
Připravené láhve s třešněmi a nálevem dobře uzavřete a ukládejte do zavařovacího hrnce. Následně začněte v láhve hrnci vařit tak, aby voda v hrnci dosahovala cca 80 – 85°C.
Láhve tímto způsobem zavařujte přibližně půl hodiny (resp. 20 – 30 minut). Výsledkem sterilizace by měly být dobře zavařené třešně, které nejsou vyměklé.
Po sterilizaci, resp. po dané době vyjměte okamžitě všechny láhve ze zavařovacího hrnce (každá minuta se počítá) a položte je dnem vzhůru na stůl, resp. na připravenou utěrku na stole (v případě, že by byla láhev špatná vám začne téct a stejně jsou takové láhve horké a mokré).
Nezapomeňte v případě potřeby použít kuchyňské rukavice, případně hadr jako ochranu na ruce před teplotou.
Zavařování třešní na plechu
Druhou alternativou, jak můžete zavařit třešně je využití vaší trouby v kuchyni. Ke sterilizaci budete potřebovat hluboký plech, na jehož dno nejprve dobře položíte a vytřete utěrkou, případně můžete použít obyčejný hadr.
Následně nalijete do plechu 1,5 – 2 cm čisté vody (můžete i více, pokud máte příliš hluboký hrnec).
Zapněte si troubu a nastavte ji na cca 150 – 250°C (při nižší teplotě nebudete tak moc riskovat jako při teplotě 250°C).
Následně do ní vložte plech a pokládejte do něj jednotlivé láhve. Nedávejte láhve na plech před vložením pokud nemáte v úmyslu takovou váhu odnést jen tak.
Nechte láhve zavařovat přibližně 10 – 30 minut v závislosti na tom, jakou teplotu jste si nastavili (při teplotě 150°C se mohou třešně zavařit za cca 20-30 minut, při teplotě 250°C to mohou být do 10 minut).
Jakmile zpozorujete, že se začíná voda v lahvích vařit, snižte teplotu na 85 – 90 °C a nechte je takto sterilizovat ještě dalších 15 – 20 minut.
Po uplynutí doby vypněte troubu a vyjměte (velmi opatrně) jednotlivé láhve s třešněmi na desku/stůl s obráceným dnem.
Zavařené třešně v sklenkách nechte takto převrácené minimálně půl dne tak, aby vám dobře odstály.
Mohlo by vás zajímat také:
Krok 3 – kontrola a uskladnění
Zavařené a odstáté láhve s třešněmi začněte jednotlivě a pečlivě kontrolovat. Pokud vám nějaká láhev protéká, odložte ji stranou, nakolik ji nemůžete využít do budoucna a ani uskladnit.
Rovněž věnujte pozornost tomu, zda se vám z lahví najednou neodpařilo příliš mnoho tekutiny. To může být také indikátorem toho, že nebyla láhev dobře uzavřena.
Pokud se vám vše dobře do tohoto bodu podařilo, můžete začít s uskladňováním zavařených třešní.
Rovněž se nedoporučuje skladovat třešně při příliš vysokých nebo naopak příliš nízkých teplotách (nejlepší místo je jednoduše vaše spíž/komora).
To, jak se vám podařilo zavařit třešně v konečném důsledku zjistíte až při jejich využití, resp. konzumací.
Zavařování třešní je poměrně subjektivní záležitost, která kromě znalostí vyžaduje i určitou dávku zkušenosti.
Koneckonců je velmi obtížné určit, který postup či recept na zavařování třešní bude vyhovovat nejvíce vám. Jelikož při sterilizaci záleží jak na množství a kvalitě třešní, velikostí a typu lahví, tak i na způsobu sterilizace, množství cukru při nálevu a v neposlední řadě na vašich preferencí (jelikož někteří lidé mají rádi velmi sladké zavařené třešně, jiní preferují méně sladké, případně bez cukru).
Pevně doufáme, že vám tento návod pomůže při příští sezóně třešní.
Pokud máte vlastní recepty a postupy, podle kterých velmi dobře dokážete zavařit třešně, nezapomeňte nám napsat váš názor spolu se zkušenostmi v komentářích pod článkem!