Jak vyčistit

Jak vyčistit mikrovlnku?

návod jak vyčistit mikrovlnkuMikrovlnka sama o sobě je velmi jednoduchý, nepříliš náročný druh kuchyňského spotřebiče. Avšak zanedbávání mikrovlnky vám může do budoucna způsobit pár velmi nepříjemných problémů (životnost, potenciální rizika apod.). Jak byste si tedy měli správně vyčistit mikrovlnku?

Jak rychle vyčistit mikrovlnku

Čištění mikrovlnky je poměrně důležité z hlediska hygieny (kdo by už jen chtěl, aby se do jídla dostávali pachy z předešlých pokrmů), z hlediska bezpečnosti (nakolik znečištěná mikrovlnka plná usazenin může přestat fungovat tak jak by měla) ale také z ekonomického hlediska (pokud se o svou mikrovlnku dobře staráte, vydrží vám déle).

Proto jsme si pro vás připravili pár efektivní a rychlých postupů jak si můžete vyčistit mikrovlnku.

Jak vyčistit mikrovlnku octem

Čištění mikrovlnné trouby octem je jedním z nejklasičtějších postupů čištění mikrovlnky. Postup je velmi jednoduchý a zabere vám jen pár minut. Snad jeho jedinou nevýhodou je (pro některé) nepříjemný zápach z octa.

ocet na čištění mikrovlnky / mikrovlnné trouby

Co budete potřebovat na čištění mikrovlnky octem:

 • 2 hrnky/šálky vody
 • 2 plné lžíce octa
 • misku nebo jinou nádobu
 • suchou utěrku nebo papírové ubrousky

Postup čištění mikrovlnky octem

Do misky nalijte hrnky s vodou a ocet, trochu je promíchejte a následně vložte misku do mikrovlnky. Mikrovlnku zapněte na nejvyšší výkon a nechte misku s tekutinou ohřát na přibližně 2 – 5 minut (v závislosti na výkonu mikrovlnky).

Po zahřátí misku opatrně vyjměte (dejte si pozor, protože miska může být poměrně horká), a následně z mikrovlnky odstraňte i rotující talíř/tác (ten umyjete ručně v dresu).

Díky výparům z octa během zahřívání se špína a nečistoty na vnitřních stěnách mikrovlnné trouby uvolní a tím se vám snadněji budou dát setřít suchou, případně jemně navlhčenou utěrkou.

Jak vyčistit mikrovlnku citrónem

Druhou možnou a hlavně jednoduchou variantou čištění mikrovlnné trouby je čištění s pomocí citronu.

Postup je velmi jednoduchý a co je pro některé lidi podstatnější – metoda s citronem nezanechává po sobě žádný nepříjemný zápach.

citron a čištění mikrovlnky

Co budete potřebovat na čištění citronem:

 • 2 až 3 hrnky/šálky vody
 • citron
 • misku nebo jinou nádobu
 • suchou utěrku/papírové ubrousky

Postup čištění s citronem

Na začátku si pokrájejte citron na kolečka nebo plátky, ty vložte do misky a zalijte je 2 až 3 hrníčky vody. Misku s vodou a citronem vložte do mikrovlnné trouby a zapněte ji přibližně na 3 až 5 minut. Po skončení nechte mikrovlnku ještě cca na 5 minut zavřenou.

Misku opatrně vyjměte (nakolik může být horká) a rovněž rotující talíř. Stejně jako při metodě čištění octem, odpařována pára z vody a citronu uvolní nečistoty v mikrovlnce a ty tak můžete jednoduše setřít s pomocí hadříku.

Jak vyčistit mikrovlnku sodou

Třetí, o něco méně známou možností, je čištění mikrovlnné trouby s použitím sody. Stejně jako u předešlých metodách je i tento postup čištění extrémně jednoduchý a může vám skvěle pomoci s čištěním mikrovlnky.

soda bikarbona na čištění mikrovlnky

Co budete potřebovat na čištění mikrovlnky se sodou:

 • 2 až 3 šálky/hrnky
 • 2 lžíce jedlé sody
 • misku nebo jinou nádobu
 • suchý hadřík/utěrku

Postup čištění jedlou sodou

Do misky vysypte lžíce s jedlou sodou a zalijte je 2 až 3 šálky vody. Misku s obsahem trochu promíchejte (dejte si záležet na tom, aby v ní nezůstaly nerozpuštěné hrudky sody). Misku vložte do mikrovlnky a zapněte ji cca na 3 – 5 minut.

Misku opatrně vyjměte a stejně jako při předchozích postupech čištění můžete vnitřek mikrovlnné trouby otřít suchým hadříkem nebo ubrouskem.

Jak vyčistit mikrovlnku čisticími prostředky

Pokud by ani jedna z výše zmíněných metod nebyla účinná, budete muset na vyčištění mikrovlnky použít speciální čisticí prostředky. Čištění vám sice zabere o něco více času, ale výsledky budete mít zaručeno.

čištění mikrovlnné trouby prostředkem na nádobí

Co budete potřebovat na čištění:

 • vhodný čisticí prostředek (odmašťovač, případně jiný speciální čistič)
 • utěrku nebo hadřík

Postup čištění mikrovlnky s chemickým čističem

V první řadě se ujistěte, že je mikrovlnka vypnutá a odpojená ze zástrčky. Z mikrovlnné trouby vyberte rotující talíř, případně zbylé odnímatelné části mikrovlnky.

Než aplikujete chemický čistič přetřete vnitřek mikrovlnky suchým hadříkem nebo utěrkou. Na stěny, dvířka a okénko (sklo) naneste čistící prostředek.

Dejte si však pozor na to, abyste nenanesli čistící prostředek na místo, kde procházejí mikrovlny (zbytky čisticího prostředku by se tak mohli dostat do vašeho následujícího jídla).

Následně omyjte a otřete vnitřek mikrovlnky jemně vlhkou utěrkou, dejte si záležet na tom, abyste jednak očistili mikrovlnku od vší mastnoty, nečistot, zbytků jídla ale hlavně aby v ní nezůstaly zbytky čistícího prostředku.

Nakonec ještě jednou přetřete mikrovlnku suchým hadříkem, ujistěte se, že je mikrovlnka suchá, vložte do ní poumývaný rotující talíř, případně ostatní části a zapojte mikrovlnku znovu do elektřiny.

Přečtěte si i další články a návody jak správně:

Pár tipů a rad na čištění mikrovlnné trouby

 • návod jak na čištění mikrovlnkyPři mikrovlnce s grilem nemusíte nutně čistit i výtopny místo grilu nakolik záře samotná dokáže spálit jakékoliv usazeniny z jídla. Při mikrovlnce s grilem se však ujistěte, že jste vyčistili stěnu nad topným místem.
 • Za žádných okolností nečistěte mikrovlnnou troubu s použitím drátěnky, drsného papíru či jiného objektu s drsným povrchem.
 • V případě poškrábání či poškození stěn nebo samotného vnitřku mikrovlnky hrozí narušení působení mikrovln. Vždy používejte jen jemně a měkké hadříky nebo houbičku.
 • Pro potenciálně silnější účinek s použitím výše zmíněných metod můžete jednotlivé postupy zkombinovat dohromady. To znamená, že můžete zkombinovat ocet spolu s citronem a přidat do misky s tekutinou také trošku jedlé sody. Vyhnete se tak přebytečnému zápachu z octa (díky citrónu) a efekt by mohl být potenciálně účinnější.
 • Při čištění mikrovlnné trouby s použitím octa, citronu či sody lze také použít párátko, které dokáže navázat bublinky, které se při zahřívání v mikrovlnce uvolňují a tak zabráníte přílišnému bublání tekutiny, případně potenciální malé explozí (která je zcela běžná a nic nebezpečné v tomto případě nehrozí).
 • Dejte si pozor na to, abyste nenamočily panel s ovládáním mikrovlnky.
 • Nezapomínejte také na prevenci, která předchází čistění – to znamená, že se snažte ohřívat pokrmy v zakryté misce a čas od času otřete vnitřek mikrovlnky suchým hadříkem (aby se v ní zbytečně neusádzali mastnoty a nezbýval zápach z jídla). Pokud se o mikrovlnku budete dobře starat a pravidelně ji čistit, může vám posloužit ještě dlouhou dobu.

Máte nějaké jiné vlastní „babské tipy“ a rady jak jednoduše a rychle vyčistit mikrovlnku? Poraďte ostatním v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button