Kolo

Jak ochránit kolo před krádeží?

V tomto článku se dočtete, jak ochránit kolo před krádeží. Kola se kradou všude a neustálá. Důvodem je, že některé z nich jsou velmi drahé, a je velmi lehké kolo převézt na jiné místo a tam ho prodat. Také je třeba poznamenat, že není možné kolo ochránit na sto procent, protože se vždy najde způsob, jak překonat jeho ochranu. Při ošetření kola před krádeží vám jde hlavně o to, abyste to zlodějům ztížili, odradili je nebo pořádně natáhli čas, který potřebují k ukradení.

Jak ochránit kolo před krádeží

Jak ochránit kolo dobrým zámkem na kolo

Existuje mnoho zámků a mnoho funkcí, kterými disponují. V první řadě by měl být zámek jistě odolný vůči rzi, protože slabý rezavý zámek je velmi snadné proříznout.

Celkově platí pravidlo, že čím hrubší zámek je, tím je bezpečnější. Trubkové a skládací zámky jsou většinou bezpečnější než ty řetězové.

Co se týká trubek, nejlepší je když nejsou kulaté, ale hranaté, což velmi ztíží proříznutí.

Jednou z velmi důležitých přídavných funkcí zámku je to, zda můžete zamknout kolo na více bodech. Slouží k tomu „prodlužovačky“ zámků, což jsou v podstatě dlouhé kovové kabely.

Konce těchto kabelů je třeba nasadit na hlavní zámek a omotat s nimi kola. Na kolech někdy bývají drahé náboje, výplety, ráfky a také pláště, což z kol činí jeden z nejdražších komponent na kole. Proto je chcete mít vždy zamčené spolu s rámem.

Pokud investujete do dražších zámků, ujistěte se, že jsou také odolné vůči kyselině. Rovněž má mnoho lepších zámků ochranu vůči vypáčení zámku, a vůči odemknutí použitím paklíčů.

Celkově hrubší zámky a také například řetězové zámky obalené látkou budou odolné proti zmrazení dusíkem a následnému rozbití.

zámky na kolo

Jak lze zničit zámek na kolo

Asi nejjednodušším způsobem, jak vám někdo ukradne kolo je použití velkých nůžek na železo. Takto se zloděj dostane jednoduše přes tenké kabely a tenké řetězy.

Proto si vždy pořiďte hrubší zámek, abyste předešli tomuto základnímu prolomení ochrany.

Zajímavý konceptem jsou také nové možnosti tachometrů. Na mobilní aplikaci můžete zapnout alarm, a pokud se bez vypnutí alarmu kolo pohne, tachometr začne vydávat hlasitý zvuk, což zloděje může odradit.

Cena zámku na kolo

Obecně platí pravidlo, že čím je zámek lepší, tím vyšší je jeho cena. Cenu zámku byste měli odhadnout podle toho, jak drahé kolo chcete zamknout.

Je naprosto zbytečné, abyste si koupili ten nejlepší zámek na staré kolo, kde je menší pravděpodobnost, že by bylo ukradeno.

Pokud jste ale vášnivý cyklista, a vaše kolo stálo několik desítek tisíc korun, určitě si pořiďte pořádný zámek, protože vaše kolo bude zloděje zajímat.

Váha zámku

Jsou různé typy zámků, které se hodí pro různé tipy příležitostí. První scénář je, pokud bydlíte v paneláku a své kolo zamykáte ve společném sklepě, případně musíte doma parkovat kolo na veřejném prostranství.

Pro tyto příležitosti je nejlepší použít silný a velmi těžký zámek, který po odchodu s kolem necháte doma. Tyto zámky jsou velmi nepohodlné k přenášení, ale doma vám zaručí nejvyšší ochranu.

V první řadě se nemůžete spolehnout na zámek, ale na vaši šikovnost kolo zamknout dobrým způsobem, a na správném místě.

Jak ochránit kolo zvolením dobrého místa a způsobu zamknutí

Vzdálení se od kola na pár vteřin

ochrana kola před ukradenímV první řadě je třeba poznamenat, že hlavně dražší kola je třeba zamykat vždy, i když se od něj vzdálíte pouze na pár vteřin.

Pokud s sebou zámek nemáte a musíte se na chvilku vzdálit, dejte kolo na nejsnazší možný převod, obraťte jej na řídítka a zapněte pás na přilbě o zadní kolo. Toto ale dělejte pouze v případě krajní nouze, protože je vždy velmi snadné na takové kolo nasednout a ujít s ním.

Existuje mnoho případů krádeží kola přímo před nosem jezdce, proto se vždy snažte ochránit kolo zámkem.

Uzamčení na delší dobu

Důležitým způsobem, jak ochránit kolo, je zamknout ho na frekventované ulici. To zabrání zlodějům použít pokročilé nástroje jako nůžky, kyselinu nebo brusku. Ještě lepší je ho zamknout někde, kde po blízku sedí a odpočívají lidé.

Lidé kteří se nepohybují si jistě spíše všimnou podezřelého chování kolem vašeho kola. Co zloděje také vždy odradí, je zaparkovat kolo v zorném poli viditelné kamery.

Špatná místa na parkování kola jsou například vedlejší ulice, po kterých nechodí tak mnoho lidí, protože ta dají zlodějům delší dobu na krádež. Překvapivě nebezpečným místem jsou velká společná parkoviště pro kola

Zloději umí na takových místech působit velmi nenápadně, a pokud jsou kolem vašeho kola jiná, poskytne mu to dobré krytí, aby si nikdo nevšiml nástroje, které používá.

Krutou realitou je to, že pokud zde kolo musíte zaparkovat, je třeba zloděje odradit od vašeho kola a nechat ho zaměřit se na jiné. Toho přesně dosáhnete použitím silných zámků, zamknutím více částí kola a parkováním pod kamerou.

Způsob uchycení kola

Nejlepší místo k uchycení kola je pevné zábradlí. Poskytne vám více kontaktních bodů, takže můžete zajistit rám i kola.

 Zámek je třeba dát vždy vysoko od země. Dáte-li ho na zem, poskytnete zloději možnost opřít se o zemi nůžkami nebo bruskou.

Také si dejte velký pozor na zamknutí kola tím způsobem, aby nespadl a neotřel se, případně aby nepoškodil jiná kola. Máte-li jen jeden zámek bez prodlužovaček, zamkněte spolu rám a ráfek zadního kola.

Jak postupovat po krádeži kola

V první řadě se hned rozhlédněte kolem, jestli zloděj stále nebude na blízku. Zavolejte policii a dejte jim přesný popis kola, případně jeho fotku.

Profesionální zloději vždy kolo převezou do jiného města, případně také kolo pomění tak, abyste je nepoznali. Pokud si dnes koupíte kolo od lepší firmy, přijde vám s papíry vlastnictví, ve kterých bude napsáno i sériové číslo rámu. Sériové číslo je jedinečné a podle něj své kolo budete schopni identifikovat.

Dalším krokem bude přidat fotky a popis kola co nejdříve na skupiny na sociálních sítích. Například existují speciální skupiny na Facebooku, kde lidé posílají věci, které jim byly ukradeny, aby je lidé mohli na ulici poznat a nahlásit.

Také přidejte fotky kola na nejznámější online bazary s popisem, že vám byl ukraden. Sami můžete dokonce i vyhledat vaše kolo na bazarech, jestli se ho zloděj náhodou nesnaží prodat.

Morálka při kupování kol

Někdy bývá lákavé kupovat kola na bazarech až za neuvěřitelně dobré ceny. Pamatujte však, že se takto můžete dostat do seriózních problémů s policií. Také je to naprosto nemorální, a pokud jste vášnivý cyklista, určitě rozumíte jaké zklamání může krádež kola někomu přinést. Proto vždy, pokud poznáte, že je kolo kradené, nahlaste danou osobu policii. Může to příště totiž být právě vaše kolo, které bude stejnou osobou ukradeno.

Máte více tipů, jak chránit kolo před krádeží? Případně stalo se vám, že vám někdo ukradl kolo?

Poraďte i ostatním a podělte se o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button