Návody

Jak vybrat činely?

Vybírání činelů na bicí není jen tak!

Jste novopečený bubeník či zkušený hráč na bicí, který zvažuje koupi nových činelů? V takovém případě je tento článek určen hlavně vám! Výběr činelů je poměrně komplexní záležitost, při které záleží na mnoha věcech jako jsou: materiál, velikost, kvalita zpracování činelů i v neposlední řadě samotná cena za činely. V následujících řádcích si proto rozebereme jak si vybrat činely, jak se vyrábějí a podle čeho byste se měli (případně mohli) řídit.

Jak vybrat činely

Způsob výroby a používané slitiny

Kvalita a (samozřejmě) výsledný zvuk činelů je v první řadě podmíněna materiály, které byly na činelu použity, jakož i způsobem výroby (zda byly prováděny ručně, strojově a jaké techniky na výrobu byly použity).

Kvalita činelů na bicí

Činely mohou být vyráběny:

 • Lisováním (jedná se o méně kvalitní způsob výroby pomocí strojů)
 • Tepáním (podstatně kvalitnější způsob výroby, který může být proveden strojem nebo ručně).
Činely jsou ve většině případů vyráběny z bronzu. Některé nejnižší (a nejlevnější) řady se vyrábějí z mosazi (nakolik jde o podstatně levnější materiál), ovšem u středních a vyšších řad narazíte vždy na určitou kombinaci mědi a cínu, případně budou obohacené o další druhy kovů (jako je například nikl či stříbro) .

Mezi nejčastější druhy bronzu, na které můžete při činelech narazit jsou:

 • Bronz B20 (představuje 80% mědi a 20% cínu)
 • Bronz B12 (představuje 88% mědi a 12% cínu)
 • Bronz B10 (představuje 90% mědi a 10% cínu)
 • Bronz B8 (představuje 92% mědi a 8% cínu)

výroba a zpracování činelů

Nejpoužívanější typy bronzu jsou B20 a B8.

Přestože B20 je obecně považován za „lepší typ“ co se týče zvukové kvality, nemusí to být vždy pravda.

Existují různé činelové modely, které obsahují bronzové slitiny typu B8, případně slitiny mezi B8 a B20.

Výroba činelů

Každý výrobce používá trochu jiné metody a recepty na výrobu činelů, pokud vás zajímá jak se činely vyrábějí, určitě si prohlédněte tato videa nejznámějších výrobců činel – Zildjian, Paiste a Sabian, které vám poskytnou náhled do způsobu výroby a zpracování činelů:

Výroba činelů Zildjian:

 

Výroba činelů Sabian:

 

Výroba činelů Paiste

Základní typy činelů

Klasická činelová sada by měla obsahovat ride činelu, hi-hat a crash činelu (1 nebo 2). Standardně jde o nejpoužívanější typy činelů, které vám na cvičení a hraní pro začátek úplně postačí.

Ride činely

 Činely typu ride se řadí mezi nejzákladnější typy činelů. Ride činelu by měla obsahovat prakticky každá bicí sada, jelikož se používá k základnímu udržení rytmu, zvýraznění částí v hudbě nebo jako efektová činela.

Ride činela se skládá z:

 • Plochého těla činely (celková plocha ride činely)
 • Pupík činelu (bell – střed činely)

jak vybrat ride činelRide činely nabízejí široké množství odstínů zvuku podle toho, jak na ni udíráte – od úderu hlavičkou na tělo, přes úder na pupek nebo údery na hranu ride činely.

Její typický cinkavý zvuk se hodí praktický do jakéhokoli žánru a je proto nezbytnou součástí každé bubenické sady.

Rovněž dokáže nahradit crash, hi-hat a efektní činely (hlavně v případě pokud jde o hybridní ride činelu, která se dá využít k rytmu, zvýraznění či efektu).

Ride činely mají standardně velikost 20 palců, ale klidně je můžete najít ve velikostech 18, 22 či dokonce 24 palců.

Hi-hat činely

Hi-hat činely se obvykle prodávají v párech – spodní a vrchní činela. Jedná se o něco hrubší typy činelů, jejichž hlavním úkolem je ve většině případů udržování tempa a zvýrazňování určitých částí v hudbě.

jak vybrat hi-hat činelNejtradičnější velikost hi-hat činelů je 14 palců, ale můžete ji najít i v jiných velikostech (12, 13 palců apod.). Při hi-hat-ce se rozlišují zvuky úderů na:

 • Úder na tělo
 • Úder na hrany činelů
 • Úder činelů o sebe (pedálem)

Samozřejmě nejde o jediné způsoby, podle kterých lze určit zvuk činely, avšak jde pravděpodobně o nejdůležitější zvuky, kterým byste měli věnovat zvýšenou pozornost při výběru.

U hi-hat činelů platí stejné pravidlo jako u každého jiného činelu – čím tenčí činela, tím nižší tón zvuku a naopak. Při hi-hat si však můžete pohrát se zvukem díky kombinaci obou činelů:

U tvrdších žánrů můžete experimentovat s odlišnými tloušťkami činelů: spodní hi-hat může mít větší tloušťku než vrchní a naopak – u jemnějších žánrů můžete vyzkoušet kombinaci tenkých činelů apod.

Crash činely

Crash činely jsou typické svým explozivním zvukem, který prorazí přes všechno. Podle tloušťky činelů, jakož i podle jejich zpracování, mohou po úderu rezonovat jen velmi krátce nebo naopak velmi dlouho.

jak vybrat crash činelTypickými velikostmi u crash činelů jsou 14, 16 nebo 18 palců. Ačkoli to není pravidlo, pro začátečníky se doporučují velikosti mezi 16 a 18 palců.

Výběr crash činelů je velmi individuální, jelikož jejich zvuk ovlivňuje:

 • tloušťka (čím hrubší, tím vyšší tón zvuku a zároveň delší rezonance)
 • zpracování (nekvalitní výroba se projevuje na crash činelech nejčastěji v podobě prasklin nebo ohýbání)

Při výběru crash-ů byste měli věnovat pozornost tomu, jak znějí při silnějších a slabších úderech, jak znějí při postupném zesilování úderů a jaký pocit máte z úderů a zda dokáží vydržet i větší rány.

Doplňkové – efektové typy činelů

Efektové činely se obecně považují spíše za doplňky ke kompletní činelové sadě.

Přestože je nemusíte mít ve své bicí soustavě, efektové činely rozšiřují paletu zvuků, díky kterým může být vaše hraní takříkajíc „barevnější“.

China činely

Činely china mají velmi atypický vzhled – připomínají spíše pokličku kontejneru než činel. Díky svému jedinečnému zvuku jsou však velmi oblíbenou efektovou činelou zejména u tvrdších žánrů jako jsou heavy metal, trash či metalcore a pod.

jak vybrat china činelRovněž ji však můžete vidět (a slyšet) v jazzové hudbě či při alternativních žánrech.

Výběr china činely je poměrně složitý proces nakolik tato činela sama o sobě má velmi tenkou tloušťku (může poměrně rychle prasknout) a škála jejího zvuku je nesmírně široká.

Při výběru nebudete mít jinou možnost než vyzkoušet jednotlivé činely ručně a rozhodnout se, kterou chcete.

U velikostí china-činely je to velmi individuální: u tvrdých žánrů se zvykne používat velikost 16 – 18 – 20 palců (obvykle je můžete slyšet v rytmických částech jako jsou breakdowny) ale stejně i velikosti jako jsou 12 či 14 palců (přechodové efekty).

Při výběru si tedy promyslete jakou roli by měla vaše činela hrát, jak by měla podle vás znít a kde byste ji v rámci svého drum-setu chtěli mít.

Splash činely

Splash činela je velmi malý druh činely, obvykle ve velikostech od 6 do 12 palců.

jak vybrat splash činelSplash činely přidávají rozmanitost zvuků do soupravy, díky kterým lze hudba obohatit o různé zvukové efekty.

Činely splash mají pronikavý a rychle utichající zvuk, který je samozřejmě ovlivněn jak velikostí, tak samotnou tloušťkou činely.

U činelů tak malé velikosti je rozhodující spíše samotný účel, resp. to – jak ji plánujete využívat (ať už mluvíme o přechodech, držení rytmu i kde přesně byste ji chtěli v rámci bicí soustavy umístit).

Bell činely

Bell činely (někdy i zvonce) svým vzhledem až tak činelu nepřipomínají. Jedná se o poměrně malou, úzkou činelu, která velikostí připomíná činely splash, ovšem má spíše miskovitý tvar.

jak vybrat bell činelBell činela je populární díky svému cinkavému zvuku, který je oblíbený (a potřebný) napříč všem žánrem.

Přestože jde o velmi malou činelu (její velikosti bývají většinou od 6 do 10 palců), její cena je stejně velká (ne-li vyšší) jako u ostatních druhů.

U bell činelů však nemáte na výběr příliš mnoho druhů (i když stále velké) oproti ostatním druhům činel.

Proto byste měli při jejím výběru věnovat zvýšenou pozornost každému jednotlivému bellu a rozhodnout se jak vysoký tón chcete.

Rovněž byste u bell činelů určitě neměli šetřit na penězích, levné belly mívají katastrofální zvuk a velmi rychle se vám důsledkem levné slitiny ohnou a poškodí.

Příslušenství pro činely

Výběrem činelu to však pro vás nekončí. Pokud to berete s bicími vážně (a tedy is činy), měli byste zvážit i vhodný výběr příslušenství k nim. Přečtěte si také Jak vybrat příslušenství pro bicí?

Obaly a stojany dokáží ovlivnit nejen životnost a ochranu činelů, ale i jejich konečný zvuk a zkušenost hraní na nich.

Obal na činely

Tak jak je pro vás výběr kvalitních činel důležitý, stejně tak je i výběr správného obalu (nebo obalů) na ně. Bez dobrého obalu vám klesá životnost vašich činel a zvyšuje se riziko jejich poškození.

Při výběru obalu byste měli věnovat pozornost:

 • Krytu/obalu (pevné a tvrdé obaly představují lepší ochranu při úderech, pádech a nehodách, měkké obaly jsou levnější, ale před pádem vaše činely neochrání)
 • Vnitřní tlumení – polstrování (u pevných obalů je důležité, aby byly vyplněny tlumící pěnou, měkkými materiály apod., které tlumí jednotlivé nárazy obalu, ale i činely mezi sebou
 • Upínáním, rukojetím, kolečkem apod.

Stojany na činely

Věděli jste, že konečný zvuk činelů během hraní, životnost i pocit z hraní na činely ovlivňují především vaše stojany?

Výběr kvalitního stojanu na činely je kapitola sama o sobě, nicméně z pohledu činelů byste určitě měli věnovat pozornost těmto faktorům.

 • jak vybrat příslušenství k činelůmZpůsob upevňování činelů – existují různé druhy jak lze činely upevnit na stojan ať už klasickým měkkým filcem amotýlkem na zašroubování, upevnění klapkou a pružinou apod. Důležité je, aby střed činely byl během úderů chráněn a nedotýkal se (a hlavně neudíral) kovových částí stojanu.
 • Rovněž byste měli věnovat pozornost tomu, jak lze činela na stojan nastavit – jaký úhel stojan poskytuje, jak daleko lze nastavit rameno stojanu a pod.
 • V neposlední řadě by měl stojan poskytovat i dobrou stabilitu – určitě byste si nechtěli nastoknout těžkou ride – činelu na malý a útlý stojan, při kterém by hrozilo, že se činela převrátí a spadne.

Tipy pro výběr činelů pro začínající bubeníky

Výběr činelů je někdy zdlouhavý a náročný proces, který pro začátečníky může znít příliš komplikovaně a odstrašující. Následující tipy by vám proto mohly pomoci s výběrem činelů a zjednodušit vaše rozhodování:

 • Pravidlo č. 1 – vždy se řiďte vlastním sluchem! Přestože existuje spousta bubeníků, kteří doporučují jeden nebo druhý typ činelů, řiďte se vlastním názorem a preferencemi a vyberte si takové činely, které se vám líbí nejvíce (zvukově)!
 • Pravidlo č. 2 – poslouchejte názory ostatních! Tak jako u prvního pravidla se naznačuje, že byste měli ostatní ignorovat, stejně byste si měli vyslechnout i jejich názory. Zkušení bubeníci vám mohou poskytnout nedocenitelné informace jak do kvality činelů, tak do zkušenosti při hraní na nich.
 • Pravidlo č. 3 – prohlédněte si co nejvíce činelů a až potom se rozhodněte! Není nic horšího, než si vybrat 1 činelu ale pak zjistit, že existuje lepší a za lepší cenu! Recenze, nahrávky apod. o činelech najdete na internetu (a hlavně na youtube) prakticky všude. Ačkoli to není dobrá reprezentace toho, jak činely znějí, poskytnou vám alespoň dobrou orientaci o tom, jaké činely chcete (nebo nechcete).
 • Pravidlo č. 4 – vždy si činely před koupí vyzkoušejte! Po výběru těch správných činel si zajděte do nejbližší kamenného obchodu s hudebninami a vyzkoušejte si je jak reálně znějí. 2 absolutně stejné řady činelů nebudou znít nikdy stejně.
 • Pravidlo č. 5 – nešetřete na činelech! Je to někdy opravdu obtížné, ale investice do kvalitních činelů se vám z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí. Levné činely se vám mohou podstatně rychleji zničit, popřípadě jejich zvuk bude katastrofální. Pokud je to tedy v rámci možností přijatelné, raději si připlaťte.

tipy a triky jak vybírat činely

Výběr činelů je někdy opravdu fuška, nicméně je to činnost, která se vám vyplatí. Kvalitní a dobře znějící činely dokáží ovlivnit celkový dojem ze hraní a hlavně z hudby. Proto si dejte záležet na jejich výběru – koneckonců, je to součást bicích, která vám dělá radost, ne?

Jaké máte zkušenosti s činely vy? Máte nějaké oblíbené značky či rady, se kterými jste spokojeni?

Napište nám o vašich názorech a zkušenostech s výběrem činelů v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button