Návody

Jak správně prát pyžamo?

Nejste si jistá, jak byste si měli správně vyprat vaše pyžamo? Praní pyžama není zas taková věda, jak se může na první pohled zdát. Obvykle se může prát pyžamo spolu s jinými kusy oblečení, avšak v některých případech mohou nastat problémy, které by mohly výrazně ovlivnit životnost vašeho pyžama. V následujících řádcích si proto projdeme několik základních orientačních rad, které vám pomohou s problémem jak správně prát pyžamo.

Jak správně prát pyžamo

Pyžamo si vyčleňte a zatřiďte

Tak jako u jiného druhu oblečení, i pyžamo nesmíte míchat jen tak s jinými barvami. Obecně platí, že světlé pyžamo, popř. čistě bílé pyžamo, byste měli prát spolu s jinými světlými kusy oblečení.

Černé a tmavší pyžamo s tmavými kusy oblečení (zde si dejte pozor na pyžamo vyrobené ze saténu, které by vám určitě začalo pouštět barvu) a jiné barvy pyžama než je červená či růžová s podobnými barvami.

Způsob praní pyžama

Pyžamo se pere podle toho, z jakého druhu materiálu je vyrobeno a jaké vlastnosti dané pyžamo má.

V případě saténového pyžama, popř. pyžama s potiskem, pyžamo vždy obraťte naruby. Oblečení, které perete spolu s pyžamem a je vyrobeno například z bavlny vám za to poděkuje.

V rámci pracího programu si začleňte pyžamo podle toho, zda se jedná o bavlněné pyžamo, nebo pyžamo vyrobené z umělých látek, popř. jde-li o velmi jemné pyžamo a pod.

Neperte pyžamo, které vyžaduje jemný prací program spolu s řekněme džínami.

Výběr pracího prášku pro pyžamo

praní pyžama a barvaDejte si raději záležet na výběru pracího prostředku a raději zvolte tekuté prací prostředky, které se určitě vyplatí při jemnějším druhu pyžamka.

V případě barevného pyžama se vyhněte univerzálním pracím práškům, které by mohly způsobit vyblednutí pyžama.

Naopak při černém nebo velmi tmavém pyžamu budete potřebovat prací prostředky, které obsahují barvivo, díky kterému vám vaše černo pyžamko nevybledne ani po delší době.

Aviváž se velmi při praní pyžama nedoporučuje, jelikož by v případě jemného pyžama mohlo poškodit strukturu látky.

Praní špinavého pyžama

Pokud máte skvrny na vašem pyžamu, budete potřebovat k tomu prostředek, který se odstraňováním skvrn zabývá.

Existuje nespočet čistících prostředků na odstraňování nečistoty. Při správném výběru čistícího prostředku musíte vzít v úvahu jednak materiál z něhož je pyžamo vyrobeno (jelikož každý materiál vyžaduje jiné zacházení a prostředek na praní), barva pyžama a samozřejmě typ pyžama.

Proto si při výběru čistícího prostředku na pyžamo nejprve důkladně přečtěte návod, resp. popis prostředku, k čemu se používá, k čemuž se hodí a pod.

Pokud máte dodatečné informace o vašem pyžamu, jak se může a nesmí čistit, přečtěte si je také. Obvykle se prostředky na odstraňování skvrn mohou kombinovat spolu s práškem na praní přímo v pračce. V nejhorším případě, pokud nemáte žádný prostředek dostupný, použijte ocet.

Jak zavěsit pyžamo na sušení

Klasické bavlněné pyžamo si můžete bez problémů zavěsit na šňůru nebo na sušičku, ovšem při jemnějším pyžamku, které je vyrobeno z jemných materiálů se takový způsob sušení nedoporučuje.

Při sušení si dejte pozor na to, aby barevné nebo černé pyžamo nebylo vystaveno přímému slunci, jelikož by vám mohly takové barvy velmi snadno vyblednout.

sušení pyžama

Jak často prát pyžamo

Frekvence toho, jak často byste měli prát pyžamo je dost komplexním a poměrně individuálním tématem.

Při tom jak byste vaše pyžamo měli často prát, záleží například. od počtů nošení (obecně se doporučuje prát pyžamo po 3 – 4 nošeních), od toho jak rychle nebo jak moc se potíte (propocené pyžamo se nosit nedoporučuje ze zdravotních důvodů) ale i od toho, o jaký druh pyžama jde (některé materiály se nedoporučuje prát každý den).

Statisticky zvyknou lidé měnit a prát své pyžamo v rozmezí 1 – 2 týdnů (kdy 2 týdny je již poměrně dlouhá doba).

V ideálním případě, pokud se příliš nepotíte by bylo vhodné prát pyžamo alespoň jednou týdně s tím, že ho v rámci týdne vyměníte za druhé pyžamo (abyste nemuseli nosit jeden druh pyžama celý týden a zároveň abyste nemuseli prát týž 2x byste jej rychleji zničili).

Pár tipů na závěr jako na praní pyžama

Obvykle by neměl nastat žádný problém, pokud budete své pyžamo prát stejně jako jiné kusy oděvu. Pyžamo jako takové, vyrobeno například. z bavlny, má v podstatě stejné vlastnosti, jako jakékoliv bavlněné oblečení, které nosíte a stejně perete.

Dejte si však pozor na luxusnější materiály jako je hedvábí (velmi snadno pouští barvy), satén či kašmír, které vyžadují speciální péči a praní.

Pokud je to možné, zjistěte si nejprve od výrobce, popř. na samotném pyžamu způsob praní. Jaké může vaše pyžamko podstupovat a jakým pracím prostředkem a chemikáliím byste se měli při praní pyžama vyhnout.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button