Jak vyčistit

Jak odstranit žvýkačku?

Žvýkačka je někdy skutečně velkým nepřítelem, zejména v případě, pokud se vám uchytila ve vlasech nebo na vašem oblíbeném oblečení. Její odstranění může být někdy velmi složitý a komplikovaný proces. Proto jsme si pro vás připravili několik ověřených postupů, pomocí kterých můžete odstranit žvýkačku z oblečení, vlasů a textilu poměrně snadno a efektivně.

návod jak odstranit žvýkačku

Odstranění žvýkačky z vlasů

Čas od času se může přihodit neštěstí i vám v podobě žvýkačky ve vlasech.

V některých případech je to opravdu noční můra, protože vám může hrozit to, že si budete muset vlasy ostříhat.

Než však začnete nad takovými scénáři přemýšlet, přečtěte si následující metody, pomocí kterých můžete žvýkačku z vlasů odstranit.

Čím odstranit žvýkačku z vlasů

Rostlinný olej

Rostlinný (nebo olivový olej) může být poměrně efektivním (a hlavně přírodním) odstraňovačem na žvýkačky, které se vám naneštěstí uchytily ve vlasech.

Naneste si na ruku malé množství oleje, který si postupně vmasírujete na postižené místo se žvýkačkou. Po aplikací oleje ho nechte alespoň hodinu působit.

Během této doby by měla žvýkačka postupně z vlasů uvolňovat. V případě potřeby postup zopakujte.

Coca-cola

Coca cola je zázračný nápoj, pomocí kterého se dá odstranit neuvěřitelně velké množství věcí. V tomto případě si dokáže poradit i se žvýkačkou ve vlasech.

Odstranit žvýkačku s pomocí coca coly se dá poměrně jednoduše: do malé nádoby si nalijte trochu coca coly a ponořte do ní na několik minut (cca 10 minut) pramen vlasů se žvýkačkou. Díky účinku coca coly by měla dát žvýkačka podstatně snadněji odstranit.

V případě potřeby nechte vlasy ponořené v coca cole o něco déle, popř. proces znovu opakujte.

odstranění žvýkačky coca colou

Citronová šťáva

Věděli jste, že na žvýkačku ve vlasech můžete použít i šťávu z citronu? Pokud vám procházející metody nepomohly, určitě vyzkoušejte citron.

Do malé nádoby si odšťavněte 1 citrón a promíchejte šťávu s trochou vody. Následně nalijte tekutinu do rozprašovače, se kterým postříkáte postižené místo ve vlasech se žvýkačkou.

Nechte šťávu chvíli působit a pokuste se vlasy (spolu se žvýkačkou) vyčesat hřebenem. V případě potřeby lze namísto rozprašovače ponořit pramen vlasů se žvýkačkou přímo do nádobky s citronovou šťávou.

Jak odstranit žvýkačku z oblečení

Podobně jako při vlasech, i žvýkačka na oblečení je nesmírně nepříjemnou záležitostí, protože budete muset v případě neúspěchu jednoduše oblečení vyhodit.

Než tak učiníte však vyzkoušejte tyto tradiční (ale i méně tradiční) metody, které jsme si pro vás připravili.

Čím odstranit žvýkačku z oblečení

Mrazák

Nejtradičnějším (a zároveň nejjednodušším) způsobem jako můžete odstranit žvýkačku z kalhot, riflí či jiného textilu je zmrazení žvýkačky. Oblečení, na které se vám žvýkačka přilepila jednoduše celé vložte do mrazáku a nechte ho „zmrazit“ přibližně na 1 – 2 hodiny.

Díky mrazu by měla žvýkačka na oblečení ztvrdnout natolik, že ji budete moci z oblečení jednoduše seškrábat pomocí nože nebo jiného ostrého předmětu.

Pokud se vám to na první pokus nepodařilo, nechte žvýkačku s oblečením v mrazničce o něco déle a celý proces opakujte. Pokud vám zůstali na nohavicích zbytky žvýkačky, které se jednoduše seškrábat nedají, můžete použít lepicí pásku, kterou aplikujete na zbytky žvýkačky a jednoduše žvýkačku „odlepíte“.

Samozřejmě nezapomeňte po odstranění žvýkačky, oblečení ještě vyprat v pračce.

Kostka ledu

V případě, že nemůžete vložit oblečení do mrazáku, můžete vyzkoušet také kostku ledu (případně můžete použít i zmrazené sáček se zeleninou nebo jiný zmrazený objekt), kterou přiložíte na místo se žvýkačkou a necháte ji působit cca na 10 – 20 minut (pomocí ledové kostky můžete žvýkačku i přetírat), dokud žvýkačka neztvrdne.

Žvýkačka by se měla dát po ztvrdnutí podstatně snadněji odstranit, případně použijte na odstranění nožík.

Na zbytky žvýkačky, které by mohly na kalhotách (nebo jiném kuse oblečení) zůstat použijte lepicí pásku nebo jemný kartáček, se kterými můžete zbytky odstranit.

zmrazení žvýkačky a její odstranění

Horká voda

Pokud se vám nepodařilo odstranit žvýkačku zchlazením či zmrazením, můžete přistoupit k jejímu odstranění opačným způsobem. Látku na níž se žvýkačka uchytila ponořte do nádoby s horkou vodou a začněte žvýkačku pomocí kartáčku z látky odstraňovat.

V tomto případě by se měla většina žvýkačky dát poměrně dobře odstranit, ovšem v případě zbytků budete muset nechat oblečení dobře proschnout a vyzkoušet odstraňování za sucha.

Líh

Líh může být velmi užitečným pomocníkem při odstraňování žvýkačky zejména v případě, že jde o poměrně jemný kus oblečení, který byste nechtěli zmrazit či uvařit v horké vodě. V takovém případě si naneste trochu lihu na hadřík a pomocí ní aplikujte líh na postižené místo se žvýkačkou.

Následně nechte líh na žvýkačku cca 10 – 25 minut působit a nakonec ji odstraňte pomocí nožíku nebo špachtle.

Technický benzín

Technický benzín je už o něco drastičtější metoda pro odstranění žvýkačky, ovšem v případě, že si nevíte rady, můžete ji vyzkoušet.

Než začnete s aplikací technického benzínu na žvýkačku (a tedy i na oblečení) se ujistěte, jak bude látka reagovat na technický benzín. Na to si naneste velmi malé množství technického benzínu na kousek látky (nejlépe na vnitřní stranu oblečení nebo na vnitřní lem látky – zkrátka na místa, kde by v případě špatné reakce nebylo nic vidět) a počkejte jako látka zareaguje.

Pokud se zdá vše v pořádku, naneste si na hadřík trochu technického benzínu a pomocí ní potírejte žvýkačku.

Žvýkačka by měla pod vlivem technického benzínu postupně sjíždět dolů.

Žehlička

Žehlení žvýkačky je starým a osvědčeným způsobem, pomocí kterého byste ji měli být schopen odstranit.

Na oblečení, kde se vám žvýkačka přilepila si nejdříve položte kus papíru (noviny, papír nebo něco podobného) a začněte po něm procházet se žehličkou. Po chvíli by se měla žvýkačka přelepit z riflí či kalhot přímo na papír.

Nikdy však nežehlete oblečení se žvýkačkou bez papíru, v takovém případě hrozí, že se vám žvýkačka přilepí přímo na žehličku.

Odlakovač

Odlakovač je podobně jako technický benzín, velmi drastickou chemikálii, která se na textil ne vždy může aplikovat. Proto v případě jeho použití k odstranění žvýkačky zkontrolujte na malém kousku oblečení (vnitřní strana lemu, spodní strana oblečení apod.) Jak bude daná látka reagovat.

Pokud se zdá být vše v pořádku naneste trochu odlakovače na nehty na kus hadříku a pomocí ní přejděte žvýkačku pár krát. Žvýkačka by měla po chvíli sejít dolů.

V případě, že vám na oblečení zůstaly malé kousky žvýkačky, použijte jemný zubní kartáček.

Arašídové máslo

Arašídové máslo může být překvapivě poměrně účinným odstraňovačem na žvýkačky. V určitých případech se dá použít i na vlasy, avšak bude lepší když ho budete používat raději k odstranění žvýkačky z oblečení.

Arašídové máslo jednoduše naneste ve větším množství přímo na žvýkačku a důkladně ho do ní „vmasírujte“. Po pár minutách by se měla dát žvýkačka poměrně rychle a snadno odlepit.

Berte na vědomí, že po arašídovém másle vám zůstane na oblečení mastný flek, takže nezapomeňte po odstranění žvýkačky oblečení důkladně vyprat.

čištění žvýkačky

Pár tipů jak odstranit žvýkačku

Pokud ani jeden z výše uvedených postupů nezabral a hrozí vám, že budete muset oblečení vyhodit (nedejbože v případě vlasů dané místo ostříhat), vyzkoušejte alespoň poslední tipy, které vám mohou pomoci:

  • Kobercová páska vám může pomoci při odstraňování žvýkačky z koberců či sedaček. Jednoduše ji přilepte na postižené místo a strhněte ji. Postup několikrát zopakujte a žvýkačka by měla být fuč.
  • Fén lze použít nejen na vlasy, ale i na žvýkačku. Nahřejte žvýkačku na vyšší teplotu a pokuste se ji odstranit.
  • Mazadlo WD-40 patří mezi agresivnější a nepříjemné prostředky, pomocí kterých se dá odstranit žvýkačka. Avšak pokud nemáte na výběr, aplikujte mazadlo na žvýkačku, která se vám ve vlasech přilepila. WD-40 stačí jednoduše nastříkat na žvýkačku a vlasy důkladně vyčesat. Po odstranění si okamžitě důkladně umyjte vlasy, nenechávejte mazadlo na vlasech déle než je nutné.

Odstraňování žvýkačky je již samo o sobě složitým procesem a v každém případě mohou být metody k odstranění žvýkačky jiného. Pevně však věříme, že vám výše uvedené metody pomohly v boji se žvýkačkou.

Jaké máte metody a postupy odstraňování žvýkačky vy? Máte své tajné tipy, pomocí kterých se vám už podařilo odstranit žvýkačku?

Napište nám o vašich zkušenostech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button