Jak vyčistit

Jak vyčistit krev?

Čištění zaschlé krve na koberci, oblečení či na gauči může být někdy skutečná pohroma. Čím déle budete čekat, tím hůře se bude krev z látky či textilu odstraňovat. Při čištění krve je důležité si uvědomit, že se odstraňuje odlišně v závislosti na typu látky, času znečištění i od materiálu. V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili pár osvědčených metod, pomocí kterých můžete vyčistit krev na oblečení, z koberce či například i ze sedačky.

návod jak vyčistit krev

Čím se dá vyčistit krev:

 • čpavek
 • kyselina citronová
 • mýdlo
 • peroxid vodíku
 • studená voda
 • soda bikarbóna
 • sůl
 • zubní pasta

Jak vyčistit krev z oblečení

Při krvavých fleky na oblečení třeba postupovat opatrně, protože ne každá látka reaguje dobře na jakýkoli čisticí prostředek.

Kromě toho je nutné brát v úvahu i to, že byste neměli čistit krev na barevném oblečení pomocí čističů, které mají bělící efekt. Jak se tedy dá vyčistit krev z oblečení?

Mýdlová voda na krev

Zaschlé krvavé skvrny se obvykle čistí jen velmi těžko, avšak prvním krokem jak tento problém vyřešit je namočit oblečení se skvrnou do studené vody.

Za žádných okolností neponořujte oblečení s krvavým flekům do teplé vody, protože teplá voda způsobuje srážení krve. Sražená krev by pronikla ještě víc a hlouběji do oblečení a pravděpodobně byste ji už neodstranili. Oblečení můžete nechat namočené, resp. ponořené ve studené vodě i 24 hodin.

Po vymočení se pusťte do čištění pomocí obyčejného mýdla. K čištění můžete použít jako klasické pevné mýdlo (kostku), tak i tekuté mýdlo. Naneste velké množství mýdla na krvavou skvrnu a pomocí tření začněte látku čistit (stejně můžete na čištění použít čistou jemnou utěrku či jemný kartáček).

Po každém přečištění látku důkladně opláchněte pod proudem studené vody a zkontrolujte výsledek. Pokud je stále na oblečení viditelná krev, postup opakujte.

Pokud se vám ani po několika pokusech nepodařilo odstranit krvavý flek na oblečení, můžete vyzkoušet následující trik.

mýdlová voda na čištění krve

Čištění krve pomocí soli

V určitých případech se krev „zažranou“ až příliš hluboko do látky, v takovém případě vám může pomoci obyčejná kuchyňská sůl.

V první řadě si připravte velmi jemnou pastu ze soli: do malého hrnku nasypte několik hrstí soli a postupně přilévejte jen malé množství vody. Obě látky dobře promíchejte tak, aby vám vznikla jemná pasta.

Solnou pastu aplikujte na krvavou skvrnu. Snažte se pastu vetřít co nejhlouběji do látky a nechte sůl působit cca 30 – 60 minut. Následně látku znovu velmi dobře propláchněte pod proudem studené vody.

Zkontrolujte výsledek a v případě potřeby celý proces opakujte i několikrát. Výsledkem by mělo být oblečení zbavené krve. Pokud se vám to podařilo, nezapomeňte oblečení vyprat v pračce tak jako zvyknete.

Pokud však šlo o bílý kus oděvu, stále na něm může být vidět jemný odstín krvavé skvrny. V takovém případě se přesuňte k následujícímu triku.

Soda bikarbóna na čištění krve

Soda bikarbóna vám může pomoci dosáhnout finální efekt, při kterém definitivně odstraníte krvavé skvrny na oblečení. Při sodě je však nutné si uvědomit, že má bělící efekt, proto se doporučuje čistit krev pomocí sody pouze při bílém oblečení, u jiných barvách by vám mohla na oblečení způsobit vybledlé fleky.

Na čištění si vyrobíte pastu ze sody se studenou vodou (případně můžete k ní přidat i trochu soli).

Smíchejte si v malém hrnku trochu sody, kterou zalijete vodou, promícháte a připravenou pastu vetřete přímo na krvavý flek. Snažte se pastu (podobně jako při pastě ze soli) „vmasírovat“ co nejhlouběji do oblečení.

Po natření fleku nechte sodu působit několik hodin (cca 10 – 12 hodin, případně celý den). Nakonec pastu z oblečení odstraňte a zkontrolujte výsledek. Při bílém oblečení by měla skvrna definitivně vymizet. Pokud jsou stále trochu vidět krvavé šmouhy, proces opakujte.

Nezapomeňte nakonec oblečení vyprat v pračce.

krev a její čištění

Jak vyčistit krev na matraci

Při krvavé skvrně na matraci se vám nabízí hned několik možností, avšak dříve než se pustíte do jeho čištění, zkontrolujte, zda není krev jen na povlečení na matraci (resp. na chrániči), v takovém případě můžete krev odstranit poměrně snadno pomocí postupů, které jsou zmíněné výše. Pokud však pronikla krev přímo na matraci, budete se muset pustit do jeho čištění.

Při čištění matrace můžete v závislosti na skvrny (čerstvá krev/zaschlá krev) využít metody čištění na sucho nebo namokro.

Pokud jde o zaschlou krev, měli byste čistit matrace namokro. V tomto případě začněte s čištěním pomocí vody a soli, kdy pomocí mokré hadříku začnete přetírat dané místo dokud nebude dobře navlhlé a následně aplikujete na zaschlou krvavý skvrnu sůl.

Nechte sůl několik hodin působit a poté proces znovu opakujte.

Pokud skvrna během čištění vybledla, můžete začít s čištěním pomocí mýdla a studené vody. Dobře přetřete místo několikrát, dokud skvrnu neodstraníte.

Pokud se vám to podařilo, můžete výsledek zlepšit pomocí sody. Jedlou sodu jednoduše nasypte na vyčištěné a navlhčené místo a nechte ji několik hodin působit. Soda by měla dané místo dobře vybělit, čímž dosáhnete požadovaný výsledek.

Nakonec po zaschnutí sody celé místo vysajte, ujistěte se, že je matrace dokonale suchý a navlečte na něj opět matracový povlak (chránič).

Jak vyčistit krvavé skvrny na koberci

Čištění koberce od krve je důležité provést co nejdříve, resp. hned po jeho znečištění. Čím déle budete čekat, tím hůře se bude krev na koberci mýt.

K čištění vám může postačit pouze čistá studená voda a kuchyňská sůl. Místo od krve na koberci nejprve důkladně přetřete navlhčenou utěrkou (nebo houbičkou) a následně nasypte na místo obyčejnou sůl.

Sůl nechte působit několik hodin a celý proces opakujte několikrát. Pokud se vám podařilo odstranit většinu krve, můžete koberec dočistit mýdlovou vodou, případně jiným čisticím prostředkem na koberci (v závislosti na typu koberce).

Nezapomeňte po vyčištění koberec dobře vysát, resp. odstranit z něj zbytky soli, vody a jiných přípravků. Nakonec stačí koberec už jen nechat dobře proschnout a měl by vypadat jako nový.

čištění krve na koberci

Krvavá skvrna na sedačce a její čištění

Čištění krve na sedačce je o něco složitější proces, jelikož velmi záleží na typu sedačky (kožená, čalouněná apod.). Některé čisticí prostředky se výlučně nesmějí používat při kožených sedačkách, jiné by se neměly aplikovat při sedačkách z ekokůže či jiné látky.

Obecně však lze při čištění jakékoliv sedačky či pohovky od krve začít s čistou studenou vodou a jemnou čistým hadříkem.

Snažte se pomocí nich vytřít krev z gauče, případně můžete použít při čištění i velmi jemné mýdlo (dejte si však pozor při kožených sedačkách, aby mýdlo nebylo příliš agresivní). Při čerstvých krvavých fleků můžete použít kombinací mýdlové vody, spolu s citronovou šťávou, které aplikujete přímo na krev.

Snažte se pomocí velmi jemné utěrky krev odstranit a po odstranění vytřít do sucha. Nakonec nechte sedačku důkladně proschnout.

Pár tipů jak na čištění krve

 • Pokud se vám nepodařilo odstranit krev pomocí výše uvedených metod, můžete vyzkoušet čpavek jako čisticí prostředek. Při čpavku si však dejte pozor na to, aby nebyl používán při jemných látkách jako je například vlna či hedvábí. Čpavek si smíchejte spolu s vodou (1 lžička čpavku na sklenici čisté vody) a aplikujte roztok přímo na skvrnu. Nechte čpavek chvíli působit a nakonec ho spolu s krví vyčistěte.
 • Zubní pasta může být překvapivě účinným čistícím prostředkem, pomocí kterého se dá krev odstranit. Pastu naneste přímo na krev, nechte ji doslova vyschnout a nakonec ji vyčistěte studenou vodou. Nezapomeňte po vyčištění látku také vyprat v pračce.
 • Peroxid vodíku je sice poměrně agresivním, avšak velmi účinným čistícím prostředek, která se doporučuje používat zejména při čerstvých skvrnách od krve. Postup je velmi jednoduchý: nalijte peroxid přímo na krvavou skvrnu a nechte ho působit. Po každém vypěnění peroxidu celý proces opakujte, dokud není krvavý flek zcela odstraněn. U jemných látek se doporučuje peroxid smíchat s vodou, protože má bělící efekt. Po vyčištění fleku je nutné látku důkladně propláchnout čistou vodou a nakonec dobře vyprat.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že čištění krve je praktický nemožné, nezoufejte. S pomocí výše uvedených metod čištění lze vyčistit krev ve většině případů.

Pokud by vám však ani jedna z metod nepomohla, stále je možné si zakoupit speciální čističe na krev, či na proteinové fleky, pomocí kterých definitivně odstraníte jakýkoliv krvavý flek (jen vás to bude stát peníze).

Každý zná již své osvědčené tipy a trylky na krvavé šmouhy. jaké jsou ty vaše? Máte nějaké osvědčené metody, pomocí kterých dokážete vyčistit krev na oblečení, sedačce či na koberci?

Napište nám vaše zkušenosti, pohledy a názory v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button