Jak vyčistit

Jak vyčistit semišové boty?

návod jak vyčistit semišové botyKaždý hrdý vlastník semišových bot zná tu úzkost a strach, když se na své boty podívá a vidí na nich skvrnu. Čištění semiše není tak jednoduchý proces jako u klasických materiálech. Často krát se může stát, že si nevhodným čištěním boty ještě více poničit. Jak tedy můžete vhodně vyčistit semišové boty?

Co je to semiš?

Semiš na botách je vrchní vrstva kůže, která byla zbroušená. V zásadě je tímto procesem výroby vytvořen povrch, který je tak charakteristický pro semišové boty (ani příliš drsný ani velmi jemný).

Semiš jako takový je velmi, velmi citlivý na tekutiny, prach, vlhkost či hlínu. Proto je nošení semišových bot tak trochu choulostivou záležitostí, protože se dají velmi snadno znečistit.

Nošení semiše vyžaduje v první řadě dobrou péči.

čištění semišových bot

Prevence a péče o semišové boty je nadevše

V rámci prevence se určitě při nošení takových bot vyvarujte jakémukoliv negativnímu prostředí jako jsou lesy, louky, vlhké prostředí a místnosti či blátivé cesty.

Kromě toho byste si měli hned po zakoupení semišových bot naimpregnovat boty speciálním prostředkem na ochranu semiše.

Návod jak vhodně a rychle vyčistit semišové boty

Čištění semišových bot může být buď velmi jednoduchým procesem nebo naopak velmi komplikovaným postupem. Záleží hlavně na tom, o jaký druh znečištění jde.

Ve většině případů, kdy si jednoduše zašpiníte boty z nošení po venku, stačí jednoduché metody, v některých případech však budete muset sáhnout (resp. Zakoupit) speciální čističe na semišové boty.

Čištění semišových bot po dešti

Často se majitelem semišových bot stává, že si nedají pozor na počasí a skončí s mokrými botami.

Pokud šlo jen o jemný déšť a nijak výrazně jste si své semišové boty neznečistili, postačí, pokud boty obalíte do novinového papíru (rovněž jejich papírem i vycpěte) a necháte dobře a důkladně uschnout při pokojové teplotě.

Po uschnutí si boty zkontrolujte. Pokud na nich vidíte fleky po dešti, můžete je buď umýt nasucho (postačí vám jen jemná kartáček), případně umýt nad horkou párou nebo v krajní případě můžete použít velmi jemné mýdlo.

Jak vyčistit semišové boty od bláta

Pokud jste špatně šlápli a skončili se zablácený semišovými botami – nezoufejte. Ještě stále se mohou dát vaše boty ze semiše bez problémů vyčistit.

Boty vyčistíte nasucho pouze s pomocí jemného hadříku nebo kartáčku. Boty čistěte lehce tak, abyste se zbavili všeho bláta.

Čištění semišových bot od fleků

Pokud máte fleky na semišových botách, které nelze běžnými způsoby umýt, budete potřebovat přistoupit k čistícím prostředkům jako je např. velmi jemné mýdlo, případně si budete muset zakoupit speciální čisticí prostředky na semiš.

Kromě toho se vám hodí jemná kartáček na čištění bot. Během čištění přejíždějte krouživými pohyby kartáčku na znečištěných místech, popř. na daná místa zatlačte.

Dejte si pozor na to, abyste si boty nepohltili.

čištění semišových bot postup

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Pár tipů na čištění semišových bot

  • V případě větších nečistot byste měli používat gumu na semiš, která vám pomůže jemně odstranit hrubší nečistoty na botách.
  • V některých extrémních případech, kdy jsou semišové boty opravdu špinavé, pomůže malé množství čpavku
  • Impregnaci bot byste měli provádět pravidelně, zhruba alespoň jednou týdně.

Poradili vám tyto návody a rady jak vyčistit semišové boty? Dejte nám o tom vědět v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button