Jak vyčistit

Jak prát tenisky?

Praní tenisek je v dnešní době tak trochu pohasínajícímu trendům. Ačkoli se to může zdát překvapivé, většina lidí raději tenisky „vynosí“, vyhodí a koupí nové místo aby se o své tenisky správně starali a prali. Pokud však patříte mezi lidi, kteří se o své tenisky starají a chtějí je mít i krásné čisté, máme pro vás návod spolu s pár tipy, které vám pomohou při praní tenisek. Jak tedy přesně byste měli prát tenisky?

návod jak prát tenisky

Ruční praní tenisek

Pokud nejste velkou zastánkyní praní tenisek v pračce, můžete se pustit do klasického ručního praní tenisek. K čištění budete potřebovat jen kbelík s teplou vodou, prací prášek, kartáček, hadřík a houbičku.

Do kbelíku s vodou smíchejte trochu pracího prášku a začněte s čištěním podrážky. Namočte si kartáček do vody a krouživými pohyby začněte čistit gumu na podrážce, dokud neodstraníte všechny nečistoty.

Nezapomeňte ani na spodní část boty, odstraňte všechny kamínky a vyčistěte i spodek. Následně se pusťte do textilní/látkové části tenisek.

Pomocí hadříku aplikujte vodu na látkovou část a dobře celé tenisky přetřete.

Následně si namočte houbu do vody a začněte s čištěním nečistoty na látce. Po odstranění všech nečistot tenisky ještě dobře vymáchejte ve vodě a odložte na místo na sušení (doporučeno suché teplé místo s dobrým větráním a bez přímého slunce).

praní tenisek postup

Jak prát tenisky v pračce

Praní tenisek (tak jako praní jakéhokoli jiného oblečení či textilu) vyžaduje určitou dávku péče a trpělivosti.

Nesprávné praní tenisek zvyšuje riziko jejich poškození, jakož i snižuje životnost.

Přestože je v současné době trendem vyměňovat jedny tenisky za druhé během jednoho roku, určitě by vás mohlo potěšit mít čisté a kvalitní tenisky o něco déle a ušetřit tak pár eur.

Čištění tenisek vyžaduje jako správnou přípravu před praním, tak i korektní praní a sušení tenisek.

Jak tedy správně prát tenisky v pračce?

Příprava tenisek na praní

Než se pustíte do praní se ujistěte, že vaše tenisky příliš nezapáchají. V takovém případě se nedoporučuje tenisky hned vyprat ale nejdříve jejich den před praním odložit a nasypat do nitra tenisek jedlou sodu, která zápach dokonale pohltí.

Na druhý den se můžete pustit do přípravy. Před praním je důležité, abyste z tenisek vybrali vložky a tkaničky.

Následně se doporučuje tenisky alespoň projít teplou vodou v kombinaci s pracím práškem a houbičkou, pomocí které odstraníte nejhrubší špínu (a hlavně usazené kamínky v podrážkách tenisek) dříve, než vložíte do pračky tenisky.

Praní tenisek postup a návod

Při teniskách se doporučuje používat v pračce speciální síťky, pomocí kterých zabráníte poškození tenisek během praní.

V případě potřeby lze také použít speciální sáček, který se používá na jemné prádlo díky čemuž zredukujete možnost poškození tenisek. Na praní tenisek je nejlepší používat gel na praní, případně kapsle.

Vyvarujte se obyčejnému prášku nakolik prací prášek se při nízkých teplotách praní velmi snadno usazuje na teniskách.

Nastavte si teplotu na praní do 30 stupňů Celsia (ne více). Nakonec už jen zapněte praní v rychlém režimu na sportovní oblečení.

Sušení tenisek

Správné vysušení tenisek vám prodlouží jejich životnost, zachová tvar a hlavně se vrátí do své předešlé krásy. Po vyprání tenisky vyjměte z pračky a pomocí jemného a čistého hadříku jejich otřete tak, abyste vysáli přebytečnou vlhkost.

Následně je vyztužte papírem zevnitř tak, aby si tenisky zachovaly během sušení svůj tvar (nikdy nevystužujte tenisky novinovým papírem nebo papírem, který obsahuje inkoust – v takovém případě hrozí riziko, že by se potisk/inkoust mohly přenést na tenisky).

Tenisky odložte na suché místo s pokojovou teplotou (nevystavujte však tenisky přímému slunečnímu světlu ani jejich neodkládejte na radiátor – vliv slunce a vysoké teploty by je mohly zlikvidovat).

Tenisky se doporučuje sušit v pokoji při otevřeném okně při teplotě max 30 – 40 stupňů Celsia. Pokud jste praní tenisek provedli správně, měli by vám posloužit ještě dlouhou dobu.

vyprání tenisek v pračce

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Pár tipů jak na praní tenisek

  • Před čištěním a praním tenisek je vhodné, abyste si vždy přečetli štítek s doporučením od výrobce, kde můžete najít i různé nápovědy, jak byste měli prát tenisky.
  • Praní tenisek se netýká semišových tenisek. Semiš se za žádných okolností nesmí prát – praní by takové tenisky zcela zlikvidovalo a museli byste je vhodit.
  • Ne každé tenisky jsou vhodné pro praní v pračce. Tenisky vyrobené z kůže či semiše by neměly prát v pračce vůbec, proto vždy zhodnoťte, zda materiál, ze kterých jsou tenisky vyrobeny, může být vložen do pračky.
  • Před praním látkových tenisek vždy zkontrolujte, zda nejsou samotné tenisky poškozené, resp. zda by jejich praní v pračce nemohlo nadobro zničit.

Praní tenisek samo o sobě není příliš složitá záležitost pokud si dáváte pozor na to, jak je jdete prát. Samotná příprava a sušení po vyprání vám stejně nezabere příliš mnoho času. Proto si raději dejte tu námahu a věnujte trochu času i svým teniskám, které se vám za to poděkují delší životností a pěkným vzhledem.

Máte nějaké své vlastní finty, pomocí kterých perete tenisky?

Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button