Jak vyčistit

Jak vyčistit stříbro?

Vyčistit stříbro se dá mnoha způsoby. Některé jsou poměrně tradiční domácí metody čištění, které zaberou minimální množství času, jiné jsou o něco méně tradiční až bizarní. Ptáte se jak vyčistit stříbrný řetízek, náušnice, či jiný druh stříbra? V následujících řádcích si tedy projdeme jak a čím můžete vyčistit vaše stříbro přímo u vás doma.

návod a postup jak vyčistit stříbro doma

Jak vyčistit stříbro doma

Existuje několik spolehlivých a praktických metod, kterými se vám může podařit vyčistit stříbro do původního stavu.

Jde o tradiční klasické metody, které se používají odnepaměti. Čím vyčistit stříbro?

Vyčištění stříbra solí

Jeden z nejtradičnějších způsob, jak si můžete vyčistit stříbro u vás doma, je čištění solí spolu s alobalem. Postup je velmi jednoduchý: připravte si malou nádobku do které nalijete vařící vodu a přidáte 1 – 2 lžičky obyčejné kuchyňské soli.

Následně vložte do nádobky s vroucí vodou alobal a nakonec ponořte do nádobky vaše zčernalá stříbrné šperky.

Stříbro nechte chvíli ponořené, následně jej opatrně vyjměte a vytřete suchým měkkým hadříkem dosucha.

Tato metoda by měla zabrat při většině zašlého stříbra, avšak vyhněte se tomuto postupu v případě, že v stříbře máte zasazen drahý kámen, resp. drahokam.

Čištění stříbra pomocí citrónu

Citron je další velmi účinnou a klasickou metodou, jak se dá vyčistit stříbro, resp. stříbrné šperky.

Připravte si malou nádobku, do které nejprve nalijete vařící vodu, následně přilijete šťávu z citronu (stačí šťáva z 1, max z 2 citronů) a v případě potřeby přidejte ještě pár malých lžiček soli (pro lepší efekt).

Do připraveného roztoku vložíte stříbrný řetízek, náušnice či jiný druh stříbrných šperků a nechte roztok cca 10 – 50 minut na stříbro působit.

Nakonec stačí stříbro vybrat a dosucha vytřít jemnou a suchým hadříkem nebo utěrkou.

Soda bikarbóna jako čistič stříbra

Soda bikarbóna může být také velmi účinným čisticím prostředkem na stříbro. Postup je podobný jako při předešlých metodách čištění.

Do menší nádoby nalijte horkou vodu, do které přidáte pár lžiček sody. Následně vložte do nádobky s vodou stříbrný šperk a nechte roztok působit přibližně 10 minut.

jak na čištění stříbra

Nakonec stačí už jen stříbro vytáhnout, opláchnout pod proudem vody a vytřít do sucha. Výsledkem by mělo být vyčištěny stříbro.

Prací prášek na čištění stříbra

Prášek na praní je překvapivě skvělým domácím čističem stříbra.

Nejprve si připravte misku, alobal a prací prášek. Celé vnitřek misky obložíte alobalem a následně vlejete do misky horkou čistou vodu.

Pak už jen stačí přidat pár lžiček prášku na praní, trochu roztok promíchat a ponořit vaše stříbro, resp. stříbrné šperky do roztoku.

Nechte roztok působit na stříbro pár minut, pak ho vyberte, opláchněte pod proudem vody a dobře osušte.

Čištění stříbra octem

Čištění octem je jedna z metod, která se dá aplikovat na široké spektrum předmětů, včetně stříbra. V některých případech dokáže kompletně odstranit znečištění na stříbře.

K čištění budete potřebovat malou misku s teplou vodou, do které nalijete trochu octa (případně můžete vodu vynechat a kompletně ji zaplnit octem).

V případě potřeby se také doporučuje přidat do misky s octem pár lžiček sody nebo pár kapek jara.

Do roztoku ponořte stříbro a nechte ho na pár hodin (případně celou noc) působit. Nakonec stříbro z roztoku vyberte, důkladně opláchněte, abyste se zbavili zbytků octa a dobře stříbro osušte.

Netradiční metody čištění stříbra

V případě, že klasické čistící prostředky na stříbro nezabraly, můžete vyzkoušet pár méně tradičních metod. Některé jsou více účinné, jiné méně, případně nemusí zabrat vůbec.

V každém případě stojí za vyzkoušení. Ptáte se jak jinak si ještě můžete vyčistit stříbrný řetízek, prsten či jiný druh stříbra? Pojďme tedy na to.

čištění stříbra

Kečup jako čistič stříbra

Napadlo by vás, že můžete vyčistit stříbro pomocí obyčejného kečupu? Jediné, co budete muset udělat, je aplikovat kečup na stříbro.

Můžete ho nanést přímo z láhve, připadne potřít utěrku kečupem a pomocí ní jemně procházet stříbro.

V obou případech nechte kečup na stříbro chvíli působit a následně stříbro dobře opláchněte a vytřete dosucha. Výsledkem by mohlo být pěkně vyčištěn stříbrný šperk.

Vyčištění stříbra colou

Ačkoli se to nepříliš často doporučuje coca-cola může pomoci při čištění stříbra. Jednoduše nalijte do malé nádoby čistou coca-colu, stříbro vložte do nádobky a nechte colu na stříbro alespoň 15 minut působit. Následně stříbro vyjměte a velmi dobře propláchněte.

Díky kyselině fosforečné a bublinkám, které se v coca-cole nacházejí, se vám může podařit vyčistit stříbro i takovýmto netradičním způsobem. Postup se však nedoporučuje při stříbře, které obsahuje drahé kameny.

Pivo na čištění stříbra

Když už znáte kečup nebo coca-colu jako potenciálně čističe stříbra, proč rovnou nevyzkoušet i pivo (světlé)? Přestože lze nezabere tak účinně při čištění stříbra, jako klasické čističe, může vám pomoci alespoň trochu stříbro zesvětlit.

Jednoduše do sklenice nalijte trochu klasického světlého piva, vložte stříbro do nádoby, nechte pivo pár minut na stříbro působit, následně stříbro z nádoby vytáhněte a opláchněte.

Nezkoušejte však čistit stříbro pomocí piva, pokud máte na stříbře nějaké vzácné kameny, resp. drahokamy.

Zubní pasta a stříbro

Zubní pasta jako čistící prostředek je tak trochu kontroverzní téma, nakolik se podle odborníků nedoporučuje používat při čištění stříbra, avšak často se můžete setkat také s tvrzením, že stříbro dokáže vyčistit.

V každém případě za pokus nic nedáte, jen se vyhněte pastám, které mají bělicí nebo abrazivní vlastnosti. Naneste si trochu pasty na zubní kartáček, případně na houbičku a jemně začněte stříbro přetírat.

Když budete s čištěním spokojený, stříbro dobře opláchněte tak, abyste se zbavili zbytků pasty a nakonec ho už jen dobře vytřete a vyleštěte.

Výsledkem by mohlo být pěkně vyčištěny a zářivé stříbro.

Čištění stříbra popelem

Čištění pomocí popelu je velmi stará a známá metoda, která může při stříbře zabrat. Jednoduše aplikujte čistý klasický popel (ze dřeva, ne zbytky odpadu, který se někde spálil) na stříbro.

Můžete stříbro posypat popelem, vložit do nádobky s popelem případně si nanést popel na houbičku a hadřík a pomocí ní stříbro čistit.

Přetírejte stříbro dokud nebude vyčištěné, pak ho dobře propláchněte a vyleštěte.

Křída jako čistič stříbra

Křída může v některých případech velmi pěkně vyčistit stříbro, resp. ho zbavit černo. Jednoduše si „nastrouhejte“ (rozdrťte) trochu křídy tak, aby vám z ní vznikl jemný prášek, který na stříbro nanesete.

Pomocí jemného hadříku stříbro s křídou přetírejte a čistěte. Nakonec stačí stříbro „vyfoukat“ od křídy, trochu propláchnout a osušit.

V některých případech budete moci vidět pozitivní efekt křídy na stříbro.

stříbro a jeho čištění

Jak se vyhnout čištění stříbra

Nejlepší způsob jak se vyhnout zčernání stříbra (a jeho čištění) je samozřejmě prevence. Na základě toho se doporučuje v případě stříbrných šperků:

  • Přetírat stříbro ochrannými prostředky, případně jej aspoň potřít kondicionérem.
  • Uchovávat stříbro v suchém prostředí (na to vám postačí obyčejné plastové sáček, případně šperkovnice, do které můžete přidat křídu, která pohltí vlhkost) tak, aby vám nezačalo oxidovat.
  • Nenoste stříbrné šperky během koupání či plavání a v případě namočení či navlhčení stříbro důkladně vysušte.
  • Nevystavujte stříbro zbytečně chemikáliím, které by ho mohly poškodit nebo znehodnotit.
  • Pokud máte zčernalá a poškrábané stříbro, nezbývá vám nic jiného než vyhledat odborníka ve zlatnictví či klenotnictví, který vám s čištěním a opravou stříbra pomůže.

Máte nějaké vlastní domácí osvědčené tipy a rady jak čistíte stříbro? Pomohli vám tyto návody v článku?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button