ElektronikaNávody

20 tipů jak šetřit baterii v mobilu

Ušetřit na baterce lze způsoby, které by vás ani nenapadly!

Přestože technologie smartphonů jde neustále dopředu, výdrž baterie zůstává dosud konstantním problémem pro většinu lidí. Každý z nás zná ten kritický bod, kdy budeme potřebovat do konce dne použít mobil, ale zůstávají nám poslední procenta a nabíječka se zásuvkou jsou v nedohledu. Kvůli tomu jsme si pro vás připravili 20 jednoduchých ale velmi účinných tipů, pomocí kterých můžete začít šetřit baterii v mobilu i právě teď! Nápověda – je to celé o kompromisech!

jak šetřit baterii v mobilu

1. Znížte jas obrazovky

Snad nejzákladnějším krokem jak ušetřit na baterii je snížení jasu vaší obrazovky.

Přestože v některých situacích (jako například venku při extrémně jasném slunci) budete potřebovat mít nastavený jas na obrazovce na maximu (abyste vůbec něco na mobilu viděli), ve většině případů ho potřebovat nebudete.

Intenzita displeje je jedním z hlavních žroutů baterky ve smartphonu a její omezení vám může přinést nějaký čas navíc.

Hlavně v případě, jde-li o večerní úsporu baterii, na které vám zbývají poslední procenta. Proto první, co můžete udělat pro šetření baterky je snížit jas na minimum.

šetření baterie displejem

2. Znížte rozlíšenie displeja

Možná vás to překvapí, případně by vás to nikdy nenapadlo, ale také samotné rozlišení obrazovky vám dokáže spotřebovat nemalé množství baterie.

Moderní chytré telefony s sebou přinášejí různá nastavení pro rozlišení displeje od HD, Full HD až po QHD (v některých extrémních případech i 4K rozlišení).

Pokud chcete šetřit baterii v mobilu a minimalizovat spotřebu energie, která u displeje vzniká, kromě jasu si rovnou změňte rozlišení displeje na minimálně (obvykle to bývá HD – závisí to na zařízení).

3. Skráťte čas zapnutej obrazovky

Mnoho lidí ani nenapadne si nastavit čas, po který zůstává displej během své nečinnosti zapnutý, na minimum.

Pokud byste si spočítali, kolikrát za den odkládáte mobil od sebe se zapnutým displejem, všimli byste si, že vám to určité (i když malé) množství baterie přece jen sežere.

Obvykle bývá mobil nastaven na cca 30 sekund – 1 minutu, během kterých zůstává displej zapnutý. Nastavte si proto dobu zapnutého displeje na minimum (obvykle to bývá 5 – 10 – 15 sekund), rozhodně na tom baterii ušetříte.

4. Nastavte si čierne pozadie

Toto pravidlo nemusí platit u každého smartphonu, avšak ve většině případů mají moderní mobily OLED displeje, díky kterým se u černé barvy vypínají jednotlivé LED na obrazovce (na rozdíl od starších podsvícených displejů, kdy i černá barva spotřebovala určité množství energie).

Tuto technologii můžete v případě šetření baterie využít ve svůj prospěch – jednoduše si nastavte černé pozadí obrazovky! Z dlouhodobého hlediska uvidíte značný rozdíl ve spotřebě baterie.

5. Zapnite si dark mode

jak šetřit baterii ve smartphone - dark modeKdyž už se bavíme o černé barvě, proč rovnou nepřejít na tmavý režim – dark mode?

Tento režim pozmění vzhled rozhraní aplikací tak, aby se namísto světlých a bílých barev zobrazovaly tmavší a černé barvy, díky kterým (u OLED displejů) zaručeně na baterce ušetříte.

Přestože originální dark mode nenajdete na všech smartphonech, v případě potřeby lze stáhnout aplikace ze třetích stran, které vám s tím pomohou.

6. Zrušte animácie, efekty a widgety

Držte se od jakýchkoli pohyblivých tapet, pozadí a animací na displeji co nejdál.

Přestože vypadají fajn, jsou pěkné a dělají pěkný dojem, jsou to ukrutní pojídači baterie. Rovněž byste se měli stránit i tapet či obrázků na displeji s velkým množstvím různých barev, jelikož renderování takového displeje rovněž spotřebovává velké množství energie.

Co však žere z baterky asi nejvíc v tomto bodě jsou widgety. Přestože widgety jsou velmi lákavé a atraktivní programy s množstvím funkcí, ve své podstatě jde o druh aplikací, které musí běžet na displeji neustále, aby vám zobrazovaly svůj obsah.

Čím více widgetů, tím větší spotřeba. Pokud tedy máte na své domovské obrazovce připnuté widgety, odstraňte je co nejdříve a přestaňte je pro dobro baterie používat.

7. Vypnite si zvuk na smartphone

Vypnutí zvuku na mobilu snad není třeba příliš vysvětlovat. Zvonění, zvuk tlačítek, hudba, různé znělky – to vše vám díky zapnutým reproduktorům na smartphone spotřebovává drahocennou energii.

Přestože existují pro některé lidi výjimka (například lidé, co nosí mobil v kabelce a potřebují ho alespoň slyšet-li zvoní), většina z nás nepotřebuje nutně slyšet, jaké máme úžasně nové vyzvánění na telefonu.

Ztišení zvuku by proto pro šetření baterky mělo být samozřejmostí.

8. Zrušte vibrácie na mobile

Stejně jako reproduktor i vibrování vám spotřebovává energii (a ne málo).

 Pohánění motorku na vibrování dokáže v rámci kapacity baterie spotřebovat nemalé množství energie, hlavně pokud máte vibrování zapnuto při zvonění, ťukání do kláves či nedejbože během hraní hry (co byste neměli stejně dělat pokud si chcete prodloužit životnost baterky).

Vypnutí vibrací je velmi jednoduché a zvládne to (případně přežije) každý.

Určete si však mimo vypnutí vibrací během vyzvánění vypněte vibrace i při interakci se smartphonem, klávesnici a pod.

9. Zrušte pripojenie WiFi, GPS, NFC, Bluetooth

Tento bod je pro mnoho lidí kritický. Ruku vzhůru kdo běhá se zapnutými daty či WiFi připojením v mobilním telefonu během celého dne?

Veškerá bezdrátová připojení, kterými váš mobil disponuje, od WiFi přes GPS až po bluetooth a NFC, jsou jedním z největších spotřebitelů elektrické energie na vašem mobilu.

Jen si prohlédněte kolik vám za den dokážou z baterky sežrat!

Proto pokud tyto technologie nutně nepotřebujete, povypínejte je všechny do jednoho a používejte je výlučně jen když je opravdu potřebujete (určitě nemusíte mít zapnutá data a WiFi během cestování vlakem v tunelu nebo na projížďce v lese…či ano?

10. Vypnite si hlasového asistenta

hlasový asistent a spotřeba baterie v mobiluGoogle Asistent, Siri, Cortana či Bixby – jednoduše hlasový asistenti – dokážou být pro některé lidi velmi užitečnými pomocníky.

 Zapnutý asistent však zároveň znamená neustále zapnutou aplikaci na pozadí, která jen čeká na váš povel. To se přenáší na rychlost, jakou se spotřebovává baterie v mobilu.

Pokud se dokážete obejít bez hlasového asistenta, určitě jej v nastavení vypněte (detekce povelů a hlasu).

Kromě toho, hlasové příkazy můžete u většiny asistentů používat i bez detekce – jednoduše si jen budete muset zapnout před povelem aplikaci – to je všechno.

11. Zrušte automatickú synchronizáciu

šetření baterie - zrušte si zvuk a vibraceSynchronizace aplikací ve vašem telefonu (jako je například email, twitter či youtube a facebook) vám pravidelně a postupně ubírá z energie v baterce i když s telefonem prakticky nic neděláte.

Synchronizace instagramu každých 10 – 15 minut je sice hezká, ale potřebujete ji vůbec mít? Nestačí jednoduše zkontrolovat ráno a večer email ručně?

Pokud nepotřebujete informace poskytované synchronizací aplikací, určitě si je jednotlivě (nebo rovnou všechny) povypínejte. Baterka vám za to poděkuje.

12. Vypnite si notifikácie na telefóne

Podobně jako synchronizace i notifikace mohou být pro vás kamenem úrazu.

Přestože synchronizace sama o sobě dokáže povypínat mnoho upozornění a notifikací v aplikacích, některá se vám budou zobrazovat i tak.

Pokud tedy nepotřebujete vidět hned a okamžitě, jaký nový obsah nabízí youtube, nebo jaké nové příběhy jsou na instagramu, či dokonce jaká nová zpráva vám právě přišla – vypněte si je.

13. Aktualizujte si aplikácie na mobile

Přestože si to mnoho lidí neuvědomuje, ale aktualizované aplikace a samotný software na mobilu vám může také ušetřit na vaší spotřebě.

Ačkoli to nemusí být vždy pravda, aktualizace s sebou přinášejí, kromě různých nových funkcionalit, lepší bezpečnost či vzhled, často také zlepšený výkon a optimalizaci, které se někdy mohou odrazit i na spotřebě baterie.

Aktualizovaná aplikace na poslední verzi vám může fungovat tak, aby efektivněji využívala baterku, a neužírala z ní tolik energie, resp. jen do potřebné míry.

Proto si určitě zkontrolujte, zda máte všechny potřebné aplikace, které používáte, aktualizované na nejnovější verzi.

14. Vypnite zbytočné aplikácie

Když už se bavíme o aplikacích – využíváte všechny, které jste si na mobil nainstalovali? Potřebujete mít nainstalovány všechny ty hry, měřič vašeho tepu, krokoměr (který stejně nevyužíváte)?

Samozřejmě není třeba si nyní za každou cenu smazat vše co tam máte, ale určitě si pro dobro baterky vypínejte aplikace, které vám běží na pozadí a které nepotřebujete, případně si je jednoduše odinstalujte.

Rovněž byste si měli vytvořit zvyk vypínání aplikací po skončení jejich používání (a ne je jen minimalizovat). Takový zvyk vám výrazně pomůže šetřit baterii v mobilu.

mobilní aplikace a baterie

15. Používajte Lite – aplikácie

Pokud používáte nějaké aplikace, které vám žerou z baterky hodně, často, zkuste přejít na jejich lite verzi.

Lite aplikace jsou v podstatě oříznuté a zmenšené aplikace, které jsou obraty o určitě funkce (případně jsou velmi zjednodušené) ale zároveň si plní svůj úkol a nespotřebovávají mnoho energie v baterii.

Lze je nainstalovat jako samostatná aplikace, případně je můžete použít jako webovou aplikaci v prohlížeči.

Lite aplikace se nejvíce vyplatí u telefonů s menším výkonem, jelikož ho tak neobírají o všechny jeho zdroje.

16. Stiahnite si aplikáciu na šetrenie batérie

šetrný režim na mobilu a baterieTento tip se vám nemusí vždy osvědčit, ale za pokus nic nedáte.

Většina aplikací, které poskytují šetření baterie jsou buď velmi neefektivní, případně požadují až příliš mnoho povolení k různým částem osobních údajů ve vašem telefonu.

To se nemusí každému zamlouvat. Občas však můžete najít opravdu skvělou appku, která vám dokáže výrazně snížit spotřebu na telefonu – stačí si jen projít dostupné aplikace a jejich recenze.

17. Zapnite si letový režim

Letový režim se může zdát v tomto bodě jako nesmysl – máte přece povypínaná data, nikdo vám nevolá, všechny přenosy jste si zrušili – tak na co?

Zapnutý letový režim vám zajišťuje to, že k žádnému přenosu signálu definitivně nedojde, čímž ušetříte na baterii.

Platí to hlavně při chytání signálu z mobilních operátorů – i to vám totiž dokáže sžírat energii (zejména pokud se začnete pohybovat na větší vzdálenosti a váš smartphone začne měnit jednu mobilní síť za druhou).

Přestože se vám kvůli letovému režimu nikdo nedovolá, jde o skvělý způsob jak prodloužit výdrž baterie.

18. Zapnite si šetrný režim

Pravděpodobně by vás tento bod napadl při šetření baterie jako první, že? Víte ale jestli máte jen jeden režim šetření nebo jich máte víc?

Některé telefony nabízejí klasický režim šetření (takový, který máte i na liště nahoře) ale i ultra-šetřící režimy (jako například Samsung smartphony).

Klasický šetřící režim vám jen zpomalí výkon procesoru, jas, omezí některé funkcionality a připojení. To vám samozřejmě na baterii ušetří nemalé miliampéry, ovšem při extrémně šetrných režimech dojde k absolutnímu odříznutí signálu, výkonu a telefon vám tak přežije velmi, velmi dlouho (i když jen s pár funkcemi).

Zkontrolujte si, jaké máte režimy pro šetření baterie, případně si stáhněte aplikaci, která vám šetření režimu zefektivní.

19. Uchovávajte mobil v správnej teplote

Spotřeba baterie je výrazně ovlivněna teplotou okolí, v jaké se váš telefon nachází.

Pokud se váš telefon příliš přehřeje, ať už důsledkem jeho používání (jako například hraním her) nebo jej necháte vystavený na slunci, výkon baterie začne dramaticky klesat (nemluvě o tom, že horký telefon je tak trochu nebezpečná věc).

Naopak pokud vystavujete váš telefon extrémním mrazům, energie v baterii vám zmizí stejně rychle. Proto si neponechávejte zbytečně mobil v autě vystavený na slunci, ani jej nenechávejte během zimy venku. Snažte se nosit a používat telefon při klasické pokojové teplotě.

jak na šetření baterie

20. Vypnite si mobil

Přestože výše uvedené tipy vám dokážou zaručeně šetřit baterii v mobilu a prodloužit tak jeho funkčnost o celé hodiny (ne-li dny), v některých případech je již pozdě, zůstávají vám poslední procenta a telefon se vám může každou chvíli vybít.

V takovém případě bude nejlepší, pokud ho jednoduše vypnete a použijete až v nouzovém případě.

Tento bod má samozřejmě pár háčků (například samotné vypínání a zapínání telefonu vám spotřebovává docela hodně energie), ale v některých kritických situacích vám může pomoci.

Proto pokud potřebujete v určitém čase zkontrolovat email, zkontrolovat, zda zkrátka očekáváte v nějaké době důležitou zprávu nebo hovor – a to je všechno – tak si ho do té doby vypněte a použijte ho jen v případě potřeby.

Přečtěte si také tyto články:

Tipy jak šetřit vodou v domácnosti Tipy a jednoduché způsoby, jak ušetřit peníze
Jak vyčistit a vydezinfikovat mobil
 

Samozřejmě existují i různé jiné pokročilejší tipy a triky, jak můžete šetřit baterii v mobilním telefonu. Těchto 20 tipů by vám však měly zaručeně ušetřit na energii až do nejbližšího nabití.

Máte nějaké vlastní tipy a triky, pomocí kterých umíte šetřit baterii v mobilu? Podělte se s námi o ně v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button