Jak vyčistit a vydezinfikovat mobil?
V dnešní době se doporučuje si vyčistit a vydezinfikovat mobil alespoň 1x do dne, protože už během toho 1 dne se vám zaručeně na něm stihli usadit různé bakterie, prach a špína. Čištění telefonu je tak trochu nepopulární záležitostí, avšak jde skutečně o velmi jednoduchý a rychlý proces, který vám může takříkajíc „zachránit zdraví“, protože čištění slouží jako prevence proti bakteriím a virům. Pojďme si tedy projít pár jednoduchých způsob, jak si můžete svůj smartphone vyčistit svépomocí.
Jak vyčistit smartphone
Čištění a dezinfekce mobilu je poměrně jednoduchá a rychlá záležitost, kterou můžete bez problémů provádět denně. V minulosti se používaly k dezinfekci různé technické benzíny, ředidla či líh.
V dnešní době však existuje na trhu velké množství dezinfekčních čisticích prostředků na mobily, které stojí doslova jen pár eur.
Mimo dezinfekčních prostředků se dají využít i jiné způsoby čištění (například UV čištění). Zkrátka – možností a prostředků je nepočítaně.
Čištění mobilu isopropylem
V současnosti je možné si vydezinfikovat mobil pomocí těkavé látky, která se nazývá isopropyl, jinými slovy izopropyalkohol – isopropanol – ve zkratce IPA). Jde o poměrně zapáchající látku, která se využívá v lékařství jako dezinfekční prostředek a obvykle se mísí is jinými látkami.
Nejčastějšího ho můžete vidět v podobě gelu či spreje. Isopropyl můžete najít běžně na internetu v nabídce čisticích prostředků, stoji jen pár eur.
Isopropyl si smíchejte v malé misce převařenou, případně destilovanou vodou v poměru 3:1 (1000 ml isopropyl na cca 300 – 350 ml vody). Následně si vezměte velmi jemný hadřík, kterou jen z části namočíte do roztoku a pomocí ní vyčistíte nejviditelnější špínu na mobilu.
Pro nedostupné místa na smartphone použijte tyčinku s vatou, kterou stejně namočíte do roztoku a přejdete pomocí ní nepřístupná místa (netlačte zbytečně na telefon s hadříkem či tyčinkou nakolik byste si mohli váš smartphone poškodit).
Na závěr profoukněte všechny otvory na telefonu tak, abyste z nich dostali uvolněnou špínu. Mobil můžete pro jistotu vytřít dosucha pomocí jemného a suchého hadříku. V případě obalů a pouzder na telefon můžete použít obyčejnou čistou vodu s mýdlem (dejte si však pozor při kožených pouzdrech a řiďte se podle pokynů výrobce).
UV čištění mobilního telefonu
V případě, že nemáte čas na čištění a dezinfekci mobilu (nebo se vám zkrátka jen nechce, popř. Se bojíte poškození), můžete vyzkoušet čištění telefonu pomocí UV světla, které nabízejí různé autorizované servisy (jako je například Huawei).
UV čištění mobilu je velmi jednoduchý proces, který netrvá více než 10 – 15 minut (v podstatě si můžete vyčistit mobil na počkání). Čištění a dezinfekci telefonu pomocí UV světla si prohlédněte v nabídce autorizovaných servisů na smartphony ve vašem okolí.
Jak dezinfikovat iPhone
Apple vydal zásady čištění svých produktů, podle kterých by se majitelé iPhonů řídit. Kromě produktů od Applu je však možné tyto metody aplikovat i na smartphony jiných značek.
Přestože se produkty od Applu skládají z různých materiálů se svými osobními požadavky, úvodní Apple tipy se vztahují na všechny jejich produkty:
- K čištění iPhone byste měli používat hadřík nebo utěrku, která po sobě nezanechává žádné vlákna.
- Vyvarujte se jakýmkoli drsnými utěrkám, kapesníky, ruční a pod.
- Nepoužívejte při čištění příliš mnoho síly, protože silné mnutí by mohlo iPhone poškodit.
- Při čištění byste měli mít odpojené ze zařízení všechny zdroje napájení, kabely apod.
- Při čištění držte iPhone dostatečně daleko od jakýchkoli tekutin (pokud to u produktu není uvedeno jinak).
- Nepouštějte do žádného z otvorů na smartphone vlhkost.
- Za žádných okolností nepoužívejte při čištění bělidla, prostředky s abrazivními vlastnostmi či aerosolové spreje.
Pro čištění tvrdých povrchů bez pórů na iPhone se doporučují ubrousky, které obsahují 70% isopropylalkoholu. Během čištění nedovolte, aby se do otvorů na iPhone dostala vlhkost a za žádných okolností nepotápějte iPhone přímo do čistícího prostředku.
Pokud si nejste jisti, jak při čištění iPhonu postupovat, vyhledejte autorizovaný servis pro Apple produkty.
Proč je dezinfekce telefonu důležitá
Dezinfekce a čištění telefonu je nesmírně důležitá z pohledu hygieny a zdraví člověka. Různé studie už poukázali na fakt, že na smartphone se může nacházet až 18 krát více bakterií a bacilů jako na veřejných toaletách.
Člověk se v průměru dotýká telefonu cca 2600 krát a vlastní tváře až 550 krát. Vidíte už tu souvislost?
Smartphone prakticky uchovává na sobě všechny bacily a bakterie, které jste během dne stihli nasbírat díky placení a vydávání mincí u pokladny, stlačování klik či držení se madla ve veřejné dopravě.
Kromě toho, díky běžnému uskladňování vašeho smartphonu (jako jsou například vaše kapsy v kalhotách, kabelka či dokonce místo hned vedle počítače) se zvyšuje riziko rozmnožování bakterií velkou rychlostí (nemluvě o tom, že samotné teplo z mobilu přispívá k rozmnožování bakterií).
V určitých případech může velmi znečištěný mobil způsobit akné či infekci. Kromě toho přílišná vrstva bakterií a mikrobů může vytvořit na mobilu povlak, díky čemuž může dojít k nesprávnému fungování telefonu.
Přečtěte si i tyto články a návody:
Pár tipů jak dezinfikovat mobil
- Při čištění a dezinfekci telefonu se doporučuje před a po samotném procesu si důkladně umýt ruce.
- Nedávejte do ruky svůj telefon nikomu, při kom byste měli podezření, že by mohl být vážně nemocný, nakažený apod.
- Nevytahujte a nepoužívejte svůj mobil na místech jako jsou veřejná doprava, veřejné toalety či během oběda/večeře, protože na takových místech se mohou bakterie velmi snadno dostat na váš mobil, případně z mobilu přímo na vás.
- Doporučuje se si vyčistit a vydezinfikovat mobil 1x denně (případně alespoň jednou za pár dní).
Čištění a dezinfekce mobilního zařízení není žádný složitý proces. Samotné čištění vám zabere prakticky jen pár minut, díky němuž snížíte riziko zdravotních problémů u vás. Také se můžeme dívat na čištění mobilu jako k prevenci vůči sobě ale i vůči ostatním.
Ne každý má náladu a chuť si sednout ke svému telefonu a vyčistit ho, avšak určitě by se vám držel lépe, pokud byste věděli, že na něm nemáte žádné bakterie ani viry.
Jak často si čistíte telefon vy? Máte nějaké vlastní finty na čištění mobilu? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem!