Návody

Z jakých materiálů se vyrábějí pyžama?

Existuje několik materiálů, ze kterých se vyrábějí moderní oděvy a oblečení, ale je jen pár druhů materiálů, ze kterých se vyrábějí pyžama. Materiál pro pyžamo by měl disponovat několika základními vlastnostmi jako jsou pohodlí – nakolik v něm člověk spí, prodyšnost – je vhodné aby se člověk během spánku příliš nepotil a zároveň určitá odolnost – kdy by měl materiál vydržet různá natahování a polohy člověka během spánku. Nejčastější materiály, které můžete na pyžamu najít jsou převážně bavlna nebo flanel, nicméně existují i jiné druhy materiálů jako jsou hedvábí, kašmír či vlna. V následujících řádcích si proto projdeme několik druhů materiálů, z nichž se vyrábějí pyžama, a které si můžete vybrat a zakoupit.

Z jakých materiálů se vyrábějí pyžama

Druhy materiálů pro pyžamo

Flanelové pyžamo

Flanel už není jen materiálem pro dělníky či dřevorubce. Je pár důvodů, proč se vyplatí nosit flanelové pyžamo jako jsou například: obvykle je flanel složen z bavlny avšak může se vyrobit iz vlny což udělá z pyžama nesmírně pohodlné oblečení. Navíc je flanel relativně hrubý a izolovaný, čili dokáže během zimy velmi dobře zahřát. Také je dobře prodyšný díky čemuž zabraňuje přehřátí lidského těla.

Kromě těchto důvodů je flanel vhodný ik praní nakolik je velmi silný, pevný a hlavně trvanlivý. Přečtěte si také článek jak správně prát pyžamo.

Bavlněné pyžamo

Bavlna jako materiál je nejklasičtějším a nejpraktičtějším denním-denním materiálem, který můžete vidět mimo pyžama prakticky na jakémkoli štítku jakéhokoli oblečení.

Výhodami bavlněného pyžama jsou v první řadě měkkost a pohodlnost (vždyť jsou to i důvody, proč je bavlněné pyžamo tak oblíbené). Kromě toho dokáže absorbovat lidský pot relativně snadno a rychle.

Kromě toho disponuje bavlna jako materiál určitými odolnými vlastnostmi, čili se v nepohodlné posteli během spánku jen tak nepoškodí. A jeho nejlepší vlastností je – dá se bez problémů vyprat lehce v pračce.

pyžama a jejich materiály

Hedvábné pyžamo

Jedná se o něco luxusnější materiál než je flanel. Jeho přední vlastností je v první řadě extrémní měkkost a jemnost. Prakticky se jedná také o jednu z nejsilnějších látek, jaké můžete běžně ve světě sehnat.

Kromě toho dokáže hedvábí jako materiál absorbovat jasnější barvy, což v praxi vypadá, jako kdyby zářil, resp. svítil. Kromě toho je o něco prodyšnější oproti flanelu. Hedvábné pyžamo má však i svá negativa.

Při pocení se v hedvábném pyžamu zvykne hedvábí ztrácet svou pevnost, kromě toho může jeho barva vyblednout během žehlení. Obvykle se doporučuje prát hedvábné pyžamo v pračce při studené vodě, ovšem určitě se nedoporučuje jej sušit v sušičce. Přečtěte si také článek Jak vyčistit žehličku.

Kašmírové pyžamo

Kromě jeho elegantně znějícího jména jde také o fantastický druh materiálu, který můžete v pyžamu mít.

Kašmír je nesmírně měkký až doslova hedvábný a disponuje skvělými izolačními vlastnostmi. Kromě toho se dá v případě potřeby docela dobře roztáhnout a zároveň jde o velmi voděodolný materiál, tedy nezáleží na tom, jak moc se v něm člověk potí.

Snad jeho jedinými nevýhodami jsou jeho čištění, jelikož se doporučuje prát, resp. čistit kašmír za sucha a nejlépe jen rukama.

Méně běžné typy pyžam

Lněné pyžamo

Len jako materiál pro pyžamo je vhodnou volbou pro lehké a zároveň odolné pyžamo. Len je přibližně 2 až 3 krát silnější oproti bavlně a je optimální volbou pro pyžamo i díky své skvěle prodyšnosti.

Říká se, že ve lněném pyžamu se člověk potí 15 krát méně než v pyžamu z hedvábí či bavlny. V takovém případě jde o ideální volbu pro materiál pro pyžamo zejména během horkých letních období, kdy je nutné se zchladit jak jen to jde!

pyžama a materiál a látky

Flísové/runové pyžamo

Tento typ materiálu je vhodný hlavně na zimu, protože má velmi hřejivé vlastnosti. Kromě toho jde o měkký, pohodlný a teplý materiál, ve kterém usne prakticky kdokoliv.

Runové pyžamo z vlny ovcí lze nalézt i běžně v obchodech a je určeno zejména pro chladná období či prostředí, při kterém člověk potřebuje teplé a hřejivé pyžamko.

Bambusové pyžamo

Přestože to je poměrně pro mnohé lidi překvapení, bambus jako materiál lze využít i jako tkanina pro různé druhy oblečení, v tomto případě i pro pyžamo. Jedná se o hedvábný a jemný, přírodní materiál, který vás může udržet v teple a zároveň má odolné vlastnosti vůči vlhkosti. Jeho dominantní vlastností je však to, že je hypoalergenní, díky čemuž je perfektní volbou pro alergiky a navíc má určité antibakteriální vlastnosti.

Kromě toho jako bonus jde o 100 procentně recyklovatelný materiál, čili je skvělou volbou pro ekologické zastánce výběru oblečení a materiálu pro oblečení.

Plátěné pyžamo

Plátěný textil je o něco těžší, tkaná látka, která je oproti bavlně podstatně pevnější a zároveň méně měkká oproti flanelu. Tento materiál lze nalézt nejčastěji u pyžamových sad, které pokrývají prakticky celé tělo.

Plátěné pyžamo se s postupem času, resp. s jeho postupným nošením, stává měkčím a měkčím nakolik se samotná látka postupně opotřebovává a přizpůsobuje. Plátěná pyžama jsou proto skvělou volbou pro pohodlí a příjemný pocit na dotek.

Výběr toho správného materiálu pro pyžamo

Při výběru z výše zmíněných materiálů je vhodné brát v úvahu jak cenu, jelikož pyžamo se dokáže cenově vyšplhat do nesmírných hodnot, tak i jeho praktičnost.

Pokud jde o pyžamo do postele, snažte se vybírat takový materiál, který dobře dýchá a je pohodlný a naopak při výběru materiálu pro pyžamo, které chcete nosit jako outfit, musíte vzít v úvahu i jiné věci jako jsou elegantnost, odolnost apod. Přečtěte si také článek Jak si vybrat pyžamo.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button