DomácnostNávody

11 tipů jak šetřit vodou

Poradíme vám jak na vodě v domácnosti ušetřit nemalé peníze!

Máte ve vaší domácnosti až příliš vysokou spotřebu vody? Voda jako taková se vnímá v naší době jako samozřejmost. Máme ji prakticky všude, naoko moc nestojí, tak proč ji zkrátka nevyužívat jak chceme? Jednoduše proto, že z dlouhodobého hlediska nás stojí nemalé peníze. Jak lze tedy šetřit vodou v domácnosti?

jak šetřit vodou

Jak snížit spotřebu vody?

Spotřeba vody je v některých domácnostech až extrémně vysoká, podle některých výzkumů hovoříme až o několika tisících vody denně.

Přestože možná většina lidí nejeví zájem o to, aby šetřili vodou kvůli ekologii země, určitě je může zajímat to, kolik by ušetřili peněz, kdyby se naučili šetřit vodou.

 Efektivní snížení spotřeby vody v domácnosti vám může totiž ušetřit tisice korun ročně, které lze využít i jinak. Jak tedy lze šetřit vodou?

1. Zkontrolujte všechny kohoutky

Divili byste se, ale špatné utažené kohoutky či kapající voda v pračce mohou způsobit to, že stovky někdy až tisíce litrů vody jen tak odtečou do kanálu.

Chcete-li začít šetřit vodou, kontrola těsnění je nejlepším místo, kde můžete začít. Jednoduše začněte prohlížet všechna místa, kde může odkapávat nebo téct voda – kohoutky, pračka, myčka, trubky či dokonce radiátory.

Pokud máte v domácnosti takové úniky vody, jejich oprava vám zaručeně ušetří nemalé peníze. Nepodceňujte těsnění vody.

2. Sprchujte se šetrně

Šetření vodou pomocí sprchy snad není nutné příliš rozebírat. Krátké sprchy vám dokážou ušetřit ohromné množství peněz.

Pokud jste tedy fanouškem hodinových sprch v horké vodě, zkuste zvážit do jaké míry jsou tyto sprchy opravdu nutné. Není to přece jen až příliš velký luxus?

Případně se zkuste podívat na to z jiného pohledu: pokud se dokážete sprchovat místo hodiny jen 5 – 10 minut, na konci roku ušetříte tolik peněz, jako byste dostali třináctý plat!

Stejně to ovšem platí i při koupání ve vaně. Krátká sprcha je rozhodně ekonomičtější (jelikož jde jen o pár desítek litrů vody) na rozdíl od napouštění vany (kde můžete spotřebovat minimálně 150 litrů vody).

šetření vodou během sprchování

3. Šetřete s perlátorem

Nevíte co je to perlátor? Je to malá část kohoutku ve vodovodu, díky které můžete odfiltrovat a provzdušnit tekoucí vodu.

To je sice hezké, ale jak to pomůže ušetřit vodu? Díky perlátoru se vytváří jednak nižší průtok (tj. protéká méně vody), ale zároveň se vytváří silnější proud.

Díky tomu si dokážete umýt ruce, vyčistit zuby či umýt nádobí stejně efektivně a zároveň na vodě ušetříte.

4. Nainstalujte si pákové vodovodní hlavice

Pokud máte v domácnosti staré klasické baterie na 2 kohoutky, je vhodné je změnit a investovat do moderních pákových hlavic, které jsou podstatně úspornější.

Pákové baterie vám dokáží jednak zjednodušit nastavování teploty vody (zkrátka si jen posunete směr páky) a jednak vám ušetří na vodě někdy až 80 procent vody!

To už zní jako investice, která se vyplatí, no ne? Pákové vodovodní hlavice nestojí mnoho a v kombinaci s výše zmíněným perlátorem zaručeně ušetříte spoustu peněz na vodě.

5. Zabezpečte si 2 stupňové splachování

Další investicí, která se rozhodně při šetření vody vyplatí, je investice do dvoustupňového splachovacího zařízení.

Tradiční WC mísy mají jen jeden splachovací systém, při kterém se spotřebuje 7 – 12 litrů vody. Při duálním máte mě výběr na menší spláchnutí (malá toaleta – cca 3 litry) a velké spláchnutí (velká toaleta – cca 6 litrů).

Jedná se o levnou investicí, která vám z dlouhodobého hlediska (stejně jako pákové hlavice) dokáže ušetřit stovky korun. Přečtěte si také Jak vyčistit WC a močový kámen.

6. Přestaňte odpouštět vodu

odpouštění vodyPřiznejme si to, kdo vždy počká během mytí rukou, zubů nebo dokonce při mytí nádobí, dokud nezačne téct voda?

Nebo horší varianta: Nahoru ruku kdo nechává při mytí a hygieně téci proud vody neustále? Odpouštění vody je jeden z kritických žroutů, které se eventuálně projeví v ceně za vodu. Přitom lze takový problém vyřešit velmi jednoduše.

Pokud si myjete zuby, nalijte si vodu do skleničky, se kterou si po umytí vypláchnete ústa. A naopak pokud potřebujete studenou vodu, ale teče vám ze začátku teplá, odlijte si ji do láhve a odložte do chladničky, případně na chladné místo, později se vám určitě sejde.

7. Myjte nádobí v myčce

Ve většině případů je myčka vždy ekonomičtější způsob, jak využít vodu na nádobí ve srovnání s ručním mytím.

Pokud chcete posunout šetření vodou na vyšší level, umývejte nádobí výlučně v myčce. Samozřejmě to neznamená, že kvůli dvěma talířům a jedné vidličce budete zapínat myčku. Přečtěte si také článek jak vyčistit myčku nádobí.

Počkejte si, dokud se myčka nenaplní a poté ji zapněte. V opačném případě (resp. pokud nemíváte mnoho nádobí na umytí v domácnosti) se vám vyplatí pravděpodobně více ruční mytí.

Při ručním mytí se z ekonomického hlediska vyplatí naplnit dřez vodou, ve které nádobí umyjete (ne pod tekoucí vodou).

8. Perte s plnou pračkou

Tak jako u myčky, i praní oblečení vám dokáže „odsát“ nemalé množství vody. Šetření při praní lze provést stejně jednoduchým způsobem: jednoduše spusťte pračku tehdy, když budete mít dostatečně mnoho oblečení na vyprání.

Rozdělte si druhy oblečení na černé, bílé a barevné a když se vám jeden druh špinavého oblečení naplní, tak spustíte pračku.

Rovněž se při praní vyplatí investovat do pračky, která má šetrné režimy praní. Tyto programy mohou zabrat více času, ale díky nim ušetříte na vodě. Přečtěte si také článek jak vyčistit pračku.

Jak recyklovat vodu v domácnosti?

Kromě šetření vody se však můžeme na vodu dívat iz ekonomického hlediska – resp. jak se dá nejen ušetřit, ale také získat na vodě.

Voda se totiž dá recyklovat různými způsoby, jak můžete využít použitou vodu se dozvíte v následujících tipech.

zachytávání dešťové vody

9. Využijte odstátou vodu

Máte ve vaší konvici, umyvadle či v nějaké nádobě odstátou vodu, kterou už nepotřebujete? V takovém případě se jí ještě nezbavujte! Přečtěte si také článek jak vyčistit konvici.

Existuje x možností, jak můžete takovou odstátou vodu využít. Ať už ji nalijete do pračky, do myčky nádobí případně s ní polijete rostliny, je už jen na vás.

Přestože jde o malé množství vody, s postupným šetřením se toto malé množství může nasbírat na desítky až stovky litrů vody, které lze využít. Stačí se jen na chvíli zamyslet a zvážit, kde můžete takovou odstátou vodu použít.

10. Zachytávejte dešťovou vodu

jak na šetření vodyK čemu využívat vaši vodu z domácnosti k zalévání květin či zahrádky, když můžete využít obyčejnou dešťovou vodu, která na vás doslova padá zdarma?

Zachytávání dešťové vody je jednou z top možností, jak můžete ušetřit na vodě. Dešťovou vodu můžete zachytit ať už sudem pod okap, kbelíky v zahradě, případně můžete investovat do nádrže a zachytávat vodu z deště ve velkém.

Při efektivním zachytávání dešťové vody získáte stovky litrů, které můžete bezplatně a efektivně využít k zalévání.

11. Využijte vodu ze studny

Pokud bydlíte na domě, případně máte k dispozici pozemek/zahrádku, tak může být studna pro vás zlatým prasátkem, na kterém ušetříte tisíce korun!

Počáteční investice může být na vykopání a zařízení studny poměrně vysoká, avšak využívání studny se vám po letech zaručeně vyplatí.

Voda ze studny se dá využít nejen k zalévání květin, zahrady či trávníku, dá se rovněž využít i jako užitková voda ve vaše domácnosti – konkrétně pro splachování ve WC.

Studna v kombinaci s domácím darlingem vedená až do vašeho domu vám dokáže ušetřit ohromné množství vody.

Existují i různé jiné možnosti, jak lze ušetřit na vodě (jako např. šetření vody při vaření, topení, spotřebičích apod.), výše uvedené tipy jsou však ty nejzákladnější, od kterých se můžete odrazit.

To, jak se dále rozhodnete šetřit vodou, je už jen na vás. Máte vlastní finty, tipy a triky, díky kterým jste dokázali ušetřit na vodě? Podělte se s námi a napište nám o nich v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button