DomácnostJak vyčistit

Jak prát ručníky?

Pravidelné praní ručníků je důležitá součást každodenní hygieny člověka. Při nepravidelném praní se usazují na ručníku zbytky kůže, bakterií a nečistot, které způsobují nepříjemný zápach a navíc poškozují strukturu vláken na ručníku. Jak tedy správně prát ručníky aby byly měkké a pěkně voněly? V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili poměrně jednoduchý návod, jak byste měli správně prát ručníky, které využíváte běžně v koupelně.

návod jak prát ručníky

Příprava ručníků na praní

Před samotným praním se v určitých případech doporučuje ručník namočit na noc (případně na 24 hodin) do studené vody.

Pokud jde o nový ručník, který se chystáte poprvé vyprat, je důležité, abyste ho nechali vymočit ve studené vody a až poté ho vhodili do pračky. Rovněž se tato metoda namáčení doporučuje při ručnících, které jsou již tvrdé a nepříjemné.

Pro přípravu vám postačí obyčejné vědro, případně vana. Pro lepší efekt je vhodné abyste do vody s ručníkem přidali pár lžic octa a kyseliny citronové a nechali roztok na ručník působit. Díky tomu pustí nový ručník přebytečnou barvu a škodlivé chemikálie, kterým je obvykle napuštěn.

Při tvrdých ručnících dopomůže takový roztok k tomu, aby byl po vyprání měkčí.

Nemusíte se obávat zápachu z octa, jelikož tento zápach po vyprání a důkladném vysušení vyprší.

správné praní ručníků postup

Praní ručníků

Vyprat ručníky je tak trochu odlišný proces ve srovnání s jinými druhy prádla, které obvykle perete. Standardně se nedoporučuje prát ručníky spolu s jinými druhy oblečení (resp. Byste je měli prát samostatně) a stejně by se neměly prát v přeplněné pračce.

Při výběru prášku na praní je důležité, abyste nepoužívali prášek na bílé prádlo při barevných ručnících a naopak.

Stejně nepoužívejte příliš pracího prášku, nakolik byste tím mohli ručník jen znehodnotit. Příliš mnoho pracího prášku způsobuje onu nepříjemnou tvrdost ručníku.

Za žádných okolností se nedoporučuje ručníky bělit jakoukoli formou či postupem. Bělení jednak poškozuje vlákna na ručnících, ručník bělením ztrácí na jemnosti a stejně přichází o své absorpční schopnosti. Vyvarujte se proto bělení.

Rovněž se nedoporučuje do praní přidávat jakýkoliv aviváž (hlavně při bílých ručnících), díky němuž dochází k zošediveniu ručníku.

Ručník byste se měli snažit prát při nízké teplotě, nejlépe okolo 30 – 40 stupňů Celsia.

Tip: před zapnutím pračky můžete přidat k ručníkem 1 – 3 tenisové míčky, které s otáčením bubnu způsobují nadzvednutí vláken na ručníku.

Pokud váš ručník nepříjemně zapáchá před praním důsledkem usazených bakterií a zbytků kůže na ručníku, nezbývá vám nic jiného, než zvýšit teplotu praní (cca na 60 – 90 °C), případně použít antibakteriální prášek na praní.

Po správném vyprání ručníku je nutné, abyste ho hned vybrali a pořádně s ním zatřásli. Díky tomu dojde k oddělení vláken na ručníku, čímž po vysušení ručník o něco zjemní a samotné sušení je efektivnější.

jak vyprat ručníky

Sušení ručníků

Po vyprání je sušení ručníků další velmi důležitá fáze, která ovlivní jak budou ručníky čisté a hlavně měkké. Ručníky hned po vyprání vyberte, v opačném případě vám zatuchne a mohou začít znovu zapáchat.

V případě sušení ručníků v sušičce je důležité, abyste nastavili sušičku na program s nízkou teplotou a kdy ručníky takříkajíc načechrat v sušičce.

V opačném případě se doporučuje sušit ručníky tradiční cestou a to prověšením na šňůře. Při sušení je důležité, aby se ručníky sušily při pokojové teplotě a ve velmi dobře větrané místnosti. To platí zejména při hrubších ručnících, protože při špatném prověšení se vám mohou začít usazovat bakterie na slepených stranách mokrého ručníku.

V případě barevných ručníků se vyvarujte přímému slunečnímu světlu, protože může způsobit vyblednutí ručníku. Za žádných okolností neprevesujte ručníky na radiátor, nakolik vlivem horkého vzduchu může dojít k poškození vláken na ručníku, které se projeví v jeho tvrdosti.

Po vysušení by měly být vaše ručníky připraveny k opětovnému použití. Ručníky se obvykle nedoporučuje žehlit, protože tím můžete způsobit poškození vláken, které se projeví ve špatném absorbování vody.

Přečtěte si také články a návody jak vyčistit:

Pár tipů k ručníkum

  • To, jak často by se měl měnit ručník se liší v závislosti na jeho používání (ať už jde o ručník po sprše nebo jen na utírání rukou). Ručník byste měli měnit minimálně alespoň jednou za týden, nejlépe po 1 – 3 použitích, případně jakmile si všimnete jeho znečištění.
  • Měkkost ručníku můžete dosáhnout i časem, protože pravidelně praní ručníku zvyšuje jeho měkkost.

postup na vyprání ručníku

Pravidelné a důkladné praní ručníku je nutnost jak z pohledu zdraví a hygieny, tak i z pohledu komfortu a pohodlí.

Přestože se nemusíte řídit do písmene zásadami správného praní ručníku, určitě vám výše zmíněné tipy a metody dozajista pomohou.

Každý už má vytvořeny své vlastní zvyky a metody, pomocí kterých peří ručníky u sebe doma. Jaké jsou ty vaše? Máte nějaké své tajné procedury, pomocí kterých zvyknete prát ručníky?

Napište nám a podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button