Jak vyčistit

Jak vyčistit nerez?

návod na čištění nerezu

V tomto článku si vysvětlíme, jak vyčistit nerez. Nerez je dnes považován za nedílnou součást každodenního života v mnoha domácnostech. Nerezové předměty můžeme najít zejména v kuchyni a koupelně. Je sice odolný proti rzi při častém kontaktu s vodou, ale je snadné na něm zanechat stopy od vody nebo otisky prstů. Aby nerezové věci vypadaly dobře, většina lidí jejich zvykne čistit velmi často. Mnoho lidí ale neví, že při čištění můžeme tento materiál poškodit, zejména při použití agresivních čistidel nebo kovových předmětů. V tomto článku si ukážeme pár způsobů jak vyčistit nerez bez poškození, aby vypadal jako nový.

Předtím než začnete s čištěním nerezu

Pokud máte manuál, přečtěte si ho. Někdy se vodovodní kohoutky, držáky, nebo jiné nerezové předměty prodávají spolu s manuálem na čištění. V tom případě se doporučuje postupovat přesně podle popsaných kroků v manuálu, zejména pokud je čištěn produkt ještě v záruční době.

Vždy je jednodušší a efektivnější čistit nerez podélně směru jeho „kresby“. Směr zjistíte tak, že se při dobrém světle blíže podíváte na materiál.

Nic nezkazíte pokud budete materiál čistit proti kresbě, ale tímto způsobem strávíte čištěním více času.

Rychlé vyčištění skvrn na nerezu

Ve většině případů vám postačí namáčet utěrku v teplé vodě, případně přidejte trochu čistícího přípravku na nádobí.

Pokud se po intenzivním čištění tímto způsobem skvrny nezbavíte, použijte jeden z následujících, složitějších triků.

nerez čištění

Jak vyčistit nerez s pomocí bílého octa a olivového oleje?

Naneste ocet přímo na nerezový předmět, nebo na mikrovláknovou utěrku. Nechte ocet chvilku působit a poté jej otřete.

Použijte ocet tolikrát kolik potřebujete, dokud na nerezu nezůstanou žádné nečistoty. Bílý ocet by měl vyčistit všechny typy skvrn.

Potom namočte suchou utěrku do olivového oleje, a vyleštěte nerezový předmět tak, aby tam žádný olej nezůstal. Olivový olej vám zaručí skvělý lesk, a nerez bude vypadat jako nový.

Vyčistěte nerez s použitím WD-40

Jak čistit nerez

WD-40 byste neměli používat na čištění kuchyně. Před použitím WD-40 Vás chceme upozornit, že nezpůsobí žádné škody nerezu, avšak může poškodit okolní materiály.

Proto byste měli s tímto přípravkem pracovat opatrně a nanést ho pouze na předměty, které potřebujete vyčistit.

V případě že doma nemáte bílý ocet, možná se ve vaší dílně najde WD-40. Pro jistotu naneste tento přípravek na utěrku, se kterou pak jednoduše vyčistíte i těžko zvládnutelné skvrny na nerezu.

Tímto způsobem by měla většina nečistot zmizet jednoduše a rychle.

Profesionální možnost čištění nerezu

V případě že nevěříte „babským trikem“ a chcete si být sto procentně jistý dokonalým výsledkem, existují originální čističe na předměty z nerezového materiálu. Stačí tyto produkty vyhledat na internetu, případně v obchodě s domácími potřebami.

Tyto produkty vám zaručí naprostou spolehlivost, skvělý výsledek a také jasný manuál jak je správně použít.

Co se týče originálních čističů na nerez, mají také jednu nevýhodu. Jsou totiž mnohem dražší než obyčejné použití věcí, které běžně najdete doma, a mají široké použití.

Přečtěte si také články jak rychle a účinně vyčistit:

Jak vyčistit nerezový sporák?

Prvním krokem při čištění sporáku je složení kovové konstrukce, aby nám při čištění překáželi. Stejně složte i hlavičky plynových vývodů, které během čištění můžete nechat namočené v mýdlové vodě.

V případě že se na sporáku nacházejí větší nečistoty které můžete odstranit jednoduše, učiňte tak.

Na mytí nerezového povrchu vám většinou postačí voda s přípravkem na nádobí. Pokud tento jednoduchý způsob nepomůže, použijte jeden z výše popsaných způsobů kromě WD-40. Na nečistoty v těžko přístupných oblastech použijte například starý zubní kartáček.

Po důkladném vyčištění nerezové plochy ji vysušte a vyleštěte suchým hadříkem. Poté důkladně vyčistěte kovovou konstrukci s kovovými hlavičkami a dejte všechno zpátky na své místo.

Jak vyčistit nerezový digestoř?

Stejně jako u sporáku, zkuste před jinými způsoby nejdříve použít vodu s přípravkem na nádobí. Začněte vyčištěním vnějšku digestoře, na kterém by mělo být málo skvrn, případně pouze prach.

Pokračujte vnitřkem, které se již bude čistit mnohem obtížnější. Také si můžete troufnout na vyjmutí a vyčištění filtru digestoře.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button