Jak vyčistitZahrada

Jak vyčistit dlažbu?

návod jak vyčistit dlažbuPotřebujete vyčistit dlažbu ale nejste si jistý jak na to? Dlažba doma se dá vyčistit několika čistícími prostředky jako jsou například ocet či soda bikarbona. K čištění vnější dlažby jako je například zámková dlažba či podlaha na terase bude třeba použít jiné čistící prostředky.

V následujících řádcích si proto projdeme pár klasických domácích čisticích prostředků, se kterými si můžete vyčistit podlahu poměrně rychle a jednoduše, jakož i pár tipů na čištění různých typů dlažeb.

Čím vyčistit dlažbu

Čištění dlažby je odlišné v závislosti na typu podlahy (ať už jde o kuchyňskou dlažbu, mramorovou nebo zámkovou podlahu) jakož i na povaze znečištění (mastnoty, oleje či cement).

K čištění podlahy se proto mohou doporučit odlišné metody a postupy.

Čištění dlažby octem

Pokud potřebujete vyčistit dlažbu v kuchyni od zbytků, mastnoty případně usazenin, můžete vyzkoušet ocet spolu s horkou vodou. Smíchejte si půl sklenice octa a kbelík vody, pomocí kterých přetřete důkladně celou podlahu.

Následně použijte saponát, případně jen čistou horkou vodu na to, abyste se zbavili zbytků octa a nepříjemného zápachu po octu.

Výsledkem by měla být čistá podlaha, zbavená mastnoty a usazenin (ocet se však nedoporučuje při čištění mramorové podlahy).

Čištění dlažby amoniakem

V případě čištění podlahy v koupelně (zejména pokud se vám v ní usadila plíseň) může pomoci na podlahu amoniak. V první řadě nechte koupelnu dobře vyvětrat. K čištění podlahy pomocí amoniaku si určitě nezapomeňte obléci gumové rukavice.

Smíchejte si amoniak spolu s vodou do malé nádobky (použijte stejné množství vody a amoniaku) a následně aplikujte roztok na místa s plísní nebo s jinou špínou.

Místo pak důkladně vydrhněte pomocí kartáče a nakonec opláchněte čistou vodou.

Čištění dlažby sodou

Soda bikarbóna vám může pomoci při čištění mezer na podlaze, případně dokáže odstranit nepříjemné zápachy, které může podlaha způsobovat.

K čištění podlahy budete potřebovat pastu, která se skládá ze sody a čisté vody. Pastu aplikujte pomocí malé kartáče nebo zubního kartáčku do mezer na podlaze a nechte ji alespoň 30 minut působit.

Následně vyčistěte mezery čistou vodou tak, aby v nich nezůstaly žádné zbytky pasty.

čištění dlažby

Vyčištění dlažby na terase

Podlaha na terase se poměrně často dokáže zašpinit, ať už díky přírodním faktorům jako jsou deště, pyl a prach, případně lidmi během grilování, kdy se mohou na dlažbu dostat různé oleje, mastnoty či fleky.

K čištění dlažby na terase se doporučuje nejprve podlahu dobře vystříkat vysokotlakým čističem (vapka) tak, abyste odstranili ty nejhrubší nečistoty. Podlahu nechte vyschnout a můžete se pustit do intenzivnějšího čištění.

Na čištění od mastnot vám může pomoci některá z výše uvedených metod, případně si můžete zakoupit čistič na terasové desky. V takovém případě se stačí řídit podle návodu na produktu.

V případě podlahy, na kterou se vylily chemikálie jako jsou aceton či ředidlo je vhodné, abyste desky nejprve důkladně vybrousili papírem a až pak se pustili do čištění. Nakonec nezapomeňte celou terasovou podlahu ještě jednou důkladně vystříkat.

Vyčištění zámkové dlažby

Zámková dlažba je během své existence vystavena různým přírodním a povětrnostním podmínkám v podobě dešťů, prachu, trávy, plevele a pod.

V případě čištění zámkové dlažby je důležité, abyste nejprve ručně odstranili všechny rostliny, které z ní vyrůstají a důkladně celou plochu dlažby pozametali.

Následně si můžete připravit roztok složený z teplé vody a tekutého bělidla, který aplikujete ne celou plochu zámkové dlažby. Roztok dobře rozptylte pomocí kartáče tak, aby se dostal i do spár v zámkové dlažbě. Nechte roztok chvíli působit.

Nakonec stačí celou dlažbu propláchnout čistou vodou, zkontrolovat výsledek, případně doplnit do mezer v dlažbě písek.

čištění dlažby návody

Jak vyčistit dlažbu od lepidla

Čištění dlažby od lepidla může být o něco složitější úlohou. Lepidlo se ne vždy dá snadno vyčistit. Často záleží na tom, o jaký druh lepidla jde a na jakém povrchu se lepidlo usadilo. Nejprostší způsob čištění je seškrábání lepidla pomocí žiletky. Je to poměrně náročný proces ale ve většině případů funguje.

Pokud by žiletka nezabrala, můžete vyzkoušet kombinaci CIF-u, drátěnky, nožíku a houbičky. Jednoduše nastříkejte CIF na lepidlo, nechte ho chvíli působit a následně začněte lepidlo pomocí nožíku a drátěnky seškrabávat.

Pokud se vám to podaří, použijte nakonec houbičku na dočištění plochy. V případě, že máte zašpiněnou větší plochu, můžete zvážit koupi univerzálního průmyslového čističe, případně čističe na podlahu, který se používá k čištění podlahy po obložení od malty.

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Jak vyčistit dlažbu od cementu

Při čištění dlažby od cementu je důležité dávat pozor na to, o jaký druh dlažby jde nakolik některé dlažby (např. betonová) zvládají čištění lehčí než například zámková dlažba.

V mnoha případech může pomoci klasický odstraňovač na zbytky cementu, který se dá běžně zakoupit v drogerií nebo v prodejnách s barvami.

Odstraňovač jednoduše smíchejte podle návodu s vodou, následně ho aplikujte na podlahu, chvíli ho nechte působit, místo ještě jednou dobře vydrhněte a nakonec důkladně opláchněte čistou vodou.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button