Jak vyčistit

Jak umýt žaluzie?

Koho už jen baví mýt žaluzie? Mytí žaluzií je opravdu otravná činnost, kterou je však nutné čas od času provádět. Proto jsme si pro vás připravili článek s pár tipy, jak můžete umýt žaluzie relativně rychle a efektivně. Jak se dají tedy žaluzie vyčistit?

návod jak umýt žaluzie

Jak správně umýt žaluzie

Principy mytí a čištění žaluzií je v zásadě u každého typu stejný (kromě textilních žaluzií). Na výběr máte několik způsobů jak můžete umýt žaluzie.

Najzaužívanejším způsobem je mytí žaluzií přímo na místě, kdy procházíte každou žaluzii od hora až dolů jednu po druhé.

Co budete na mytí žaluzií potřebovat:

  • jemny kartáček
  • prachovka
  • suchá utěrka
  • voda s čisticím prostředkem (např. Jar)
  • vysavač

mytí žaluzií a rolet

Postup mytí žaluzií

Vždy je dobré, pokud před samotným mytím přejdete žaluzie prachovkou nebo je jednoduše vysajete. Zbavíte se tak přebytečného prachu a v některých případech (pokud nejsou žaluzie příliš znečištěné) je nebudete muset ani mýt.

Pokud máte čas a náladu se pustit do toho najprácnejšieho (ale zároveň najpoctivejšieho způsobu), jakým můžete umýt žaluzie, začněte smícháním vody a čistícího prostředku v kýblu.

Pomocí velmi jemné utěrky (případně houbičky) přecházejte každou žaluzii od středu do konce a naopak.

Stejně můžete postupovat i při vertikálních žaluzií jen s tím rozdílem, že procházíte každou roletu od hora dolů. Přestože jde o najzdĺhavejší postup, výsledek však bude hovořit za vše.

Jak rychle umýt žaluzie

Mnohem rychleji však umyjete žaluzie, pokud jejich srolujete celé dolů a nakloníte lícem směrem k vám tak, aby byly téměř naplocho s oknem.

Tehdy můžete procházet pomocí utěrky i několik žaluzií najednou (dejte si však pozor na to, abyste příliš na žaluzie netlačily, mohli byste je poškodit).

Poslední relativně rychlou metodou mytí žaluzií je, když je jednoduše složíte z okna a umyjete v koupelně ve vaně.

Ať už si napustíte vanu nebo si je tam jen rozložíte je čistě jen na vás. V takovém případě by mělo být mytí žaluzií už hračka.

Je nutné však podotknout, že žaluzie se poměrně těžko dávají zpět tak, aby pevně držely a zároveň se zvyšuje riziko, že jejich během mytí, skládání či vykládání poškodíte.

Mytí dřevěných žaluzií

U dřevěných žaluzií je vhodné (pokud ne přímo nezbytné), abyste je nejprve důkladně povysávali, následně dobře umyli a nakonec velmi dobře vyutierali dosucha.

Dřevěným žaluziím nemusí příliš mnoho vlhkosti prospívat což by se mohlo projevit tvorbou ošklivých skvrn či poškozením žaluzií.

Také je po umytí dřevěných žaluzií vhodné, abyste na ně nanesli malé množství přípravku na leštění dřevěného nábytku (dejte si však pozor, abyste to s přípravkem nepřehnali).

Čištění látkových rolet

Rolety z jakékoliv látky se velmi nedoporučuje mýt namokro. Vždy je lepší (a hlavně jednodušší) je důkladně vysát s nástavcem.

V některých případech se však ani při látkových žaluziích mytí nevyhnete. V takovém případě postupujte velmi opatrně. Na mytí si připravte vodu s jemným mýdlem, žaluzie dobře rozetřete a nejprve začněte s mytím jen na velmi malém a nenápadném kousku žaluzií.

Pozorujte zda aplikace mýdlové vody neznehodnocuje žaluzie. Pokud se zdá vše v pořádku, opatrně postupujte k další a další ploše žaluzií.

Nikdy však nemyjte textilní žaluzie přímo mokrým hadříkem či houbou – vždy si před nanášením vody houbičku důkladně odšroubujte tak, abyste na žaluzie nanášely jen minimu vody.

Po umytí byste měli nechat žaluzie rozostřené alespoň na 2 dny, aby dobře proschly.

Umytí hliníkových žaluzií

Kovové žaluzie se myjí snad „nejjednodušší“, protože si kromě vysavače a kbelíku s jarovou vodou, nevyžadují žádnou speciální péči.

Žaluzie můžete mýt ručně kousek po kousku nebo je můžete jednoduše sundat a ponořit do čisticího roztoku. Nezapomeňte po umytí žaluzie ještě dobře propláchnout a přetřít suchým hadříkem.

Nakonec je už jen zavěste na původní místo a nechte důkladně proschnout. Čas od času je můžete vysát nebo projít prachovkou.

žaluzie a jejich čištění postup

Přečtěte si i další články a návody:

Pár tipů jak na mytí žaluzií

  • Pokud máte příliš znečištěné žaluzie (ať už vlivem vnějšího okolí, prachu, cigaretového kouře, trusu apod.), Budete muset sáhnout buď po silnějších chemických čističi nebo si vytvoříte domácí přírodní roztok ze sody a citronové šťávy. V takovém případě jednoduše nasypte do menší nádobky pár lžic sody, přilijte citrónovou šťávu a vše zalijte horkou vodou. Výsledný roztok pak aplikujte na žaluzie, nechte ho chvíli působit a nakonec ho důkladně setřete z každé žaluzie jarovou (nebo čistou) vodou.
  • Pokud si musíte během mytí žaluzií někam odběhnout, použijte kolíček na označení žaluzie, kde jste přestali.
  • Pokud opravdu nenávidíte mytí žaluzií, může vás spasit ultrazvuková čistička, která dokáže opravdu rychle a efektivně vyčistit jakékoliv žaluzie.
  • V určitých případech a typech žaluzií je lepší, pokud přenecháte mytí žaluzií na odbornících. Proto v případě, že se obáváte poškození žaluzií si raději vyhledejte specializovanou firmu, která se čištěním žaluzií zabývá.

Umýt žaluzie není žádná zábava. Taková činnost vyžaduje určitou dávku trpělivosti, pracnosti a trochu šikovnosti. Pokud si však dáte na čištění záležet, uběhne vám to relativně rychle. Jaké máte finty vy?

Znáte nějaký rychlý způsob jak se dají umýt žaluzie? Napište nám o něm v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button