Jak vyčistit

Jak prát záclony?

Praní záclon je otravná činnost, kterou je však nutné alespoň pár krát do roka pravidelně provádět. Co však dělat v případě, pokud máte záclony, se kterými si obyčejné vyprání prostě neporadí? V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili poměrně jednoduchý postup jak prát záclony aby byly bílé. Jak tedy na praní záclon?

návod jak prát záclony

Příprava záclon na praní

Ačkoli ne každý připravuje záclony na praní, doporučuje se záclony nejprve dobře namočit dříve než jejich jednoduše vhodíte do pračky.

Namáčení záclon je osvědčená metoda, která vám při praní dozajista pomůže.

Namáčení záclony v sodě

Často se vám může stát, že se chystáte vyprat záclony, které prostě nebudete schopna vyprat doběla v důsledku usazeného prachu, špíny či cigaretového kouře. Při takových znečištěných záclonách je důležité, abyste je nejprve před připravili na praní v lázni ze sody.

Než se tedy pustíte do praní, připravte si ve vaně roztok z teplé vody a sypké sody (budete potřebovat přibližně půl kila sypké sody).

Ujistěte se, že se veškerá soda dokonale ve vaně rozpustila. Znečištěné záclony jednoduše do vany ponořte a nechte sodu působit přibližně 1 až 2 hodiny. Po vymočení záclony vyjměte a vypusťte vodu z vany (po vymočení bude totiž voda opravdu špinavá).

Nakonec záclony ještě jednou dobře propláchněte v čisté vodě a můžete se pustit do praní.

postup jako na vyprání záclon

Namočení záclony v soli

Občas se můžete setkat při praní záclon s extrémními případy, kdy jsou záclony doslova zažloutlé. V takových případech budete muset kromě sody použít kuchyňskou sůl (také půl kila).

Stejně jako dříve se ujistěte, že se vám sůl se sodou v teplé vodě dokonale rozpustily, následně záclony do vody ponořte a nechte roztok na záclony působit alespoň 3 – 5 hodin.

Pokud jde o velmi znečištěné záclony, budete muset proces ještě jednou zopakovat (nakolik se voda v roztoku může extrémně znečistit, díky čemuž ji budete muset vyměnit za novou).

Nezapomeňte po vymočení záclony dokonale propláchnout v čisté vodě.

Jak prát záclony v pračce

Záclony můžete prát jako v pračce, tak i ručně. Pro konvenčnost se však budeme držet praní záclon v pračce. Záclony byste měli prát výhradně při teplotě, která není vyšší než 30 ° C.

Jelikož jsou záclony obvykle vyrobeny z velmi jemných materiálů, je nutné, abyste je prali v programu na praní jemného prádla (nejlépe v programu bez odstřeďování).

Počet otáček by neměl být vyšší než 300. Záclony před praním dobře poskládejte, případně použijte síťku na praní záclony.

Na praní záclon byste měli použít co nejkvalitnější prací prášek. V případě barevných záclon je vhodné, abyste použili gel na praní barevného prádla. Mimo pracích prostředků nezapomeňte ani na aviváž, kterou můžete v případě potřeby použít.

Pokud chcete dosáhnout co nejlepší efekt praní, můžete ke pracímu prostředku přidat také klasický kuchyňský ocet, který jednoduše přidáte do praní (postačí jedna šálek).

V takovém případě se však nedoporučuje kombinovat ocet s aviváží. Stejně nepřidávejte ocet k barevným záclonám (může vám jejich poškodit). Po vyprání záclon je hned vyjměte z pračky.

Kromě octa můžete pro lepší efekt také použít tekutý škrob, který přidáte do nádoby na aviváž.

praní záclon jak nato

Jak na zavěšení záclon

Okamžité zavěšení záclon hned po jejich vyprání je důležitým krokem, který prostě musíte udělat. Jakmile máte záclony vyprané, vyjměte je z pračky a jednoduše je zavěste na okna (i když jsou ještě mokré/vlhké).

Za žádných okolností záclony neprevesujte na uschnutí (ani na přímé slunce) a už vůbec jejich nežehlete.

Vlákna záclony se díky správnému zavěšení narovnají do požadovaných tvarů, tak jak by měly vypadat na okně. Je proto důležité, abyste je pověsili přesně podle vašich představ a nechali jejich dokonale vyschnout.

Pokud jste provedli tento krok správně, záclony by měly být pěkně vyrovnané a vytvarované. Někdy se vám to však nemusí podařit a budete je muset po zavěšení a vyschnutí i tak vyžehlit. V takovém případě žehlete záclony opravdu velmi opatrně a při nejnižší možné teplotě (v opačném případě riskujete poškození záclon).

Hned po vyžehlení jejich zavěste zpět. Tímto krokem byste měli mít vaše záclony vypráno a dokonale čisté.

Pár tipů jak na praní záclon

  • Během praní se velmi nedoporučuje používat změkčovadla, díky kterým by mohly vaše záclony zežloutnout.
  • Jedním z triků, které by vám mohly pomoci s praním záclon je využití vaječných skořápek. Jde o osvědčený babské recept, který zaručeně může přinést skvělé výsledky. Jednoduše si připravte kapsa z velmi pevného materiálu, do kterého nasypete skořápky z vajec, přidáte pár plátků citronu a vložíte celé sáček přímo do pračky spolu se záclonami.
  • Dalším netradičním trikem na praní záclon je použití inkoustu. Před samotným praním, v rámci namáčení, přidejte do vany s teplou vodou lahvičku inkoustu, kterou jednoduše do ní celou vylijete a vodu dobře promícháte. Následně do ní ponořte záclony a nechte inkoust několik hodin působit na záclony. Záclony nakonec vyjměte a dobře opláchněte.

čištění záclony

Přestože praní záclon je tak trochu otravná (a občas i náročná) činnost, je nutné ji provádět alespoň 3 až 4 krát do roka (v závislosti na tom, jak rychle se záclony znečistí).

Mimo tohoto postupu, pomocí kterého se dají prát záclony, má však každá domácnost i své vlastní metody a triky, pomocí kterých bojuje proti špíně na záclonách. Jaké jsou ty vaše? Máte nějaké osvědčené tipy a triky, které při praní záclon pravidelně využíváte?

Napište nám svůj názor a zkušenosti v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button