Jak vyčistit

Jak vyčistit pračku?

návod jak vyčistit pračkuČištění pračky je poměrně otravnou, avšak velmi důležitou záležitostí, protože vám dobrá údržba a čištění pomůže značně prodloužit životnost pračky a tak ušetřit vaše finance. Pračku jako takovou lze vyčistit více čisticími prostředky, které se mohou nacházet běžně v domácnosti, případně si můžete zakoupit speciální čističe na pračku. Kromě čističů je také nutné věnovat zvýšenou pozornost jednotlivým částem pračky, jako jsou buben pračky, těsnění, či filtr. V následujících řádcích si proto projdeme jednotlivé způsoby jak můžete vyčistit pračku a zároveň jak správně čistit jednotlivé části pračky.

Postup jak vyčistit jednotlivé části pračky

V první řadě byste se měli postarat o dokonalé vyčištění gumového těsnění kolem dveří pračky, protože nejvíce nánosů (ať už špíny nebo pracího prášku) se usazuje právě na těchto místech.

Těsnění na pračce můžete vyčistit s použitím kartáče či hadříku, dejte si však pozor na to, abyste ho nepoškodili.

čištění pračky

Dalším důležitým místem, o které byste se v případě pračky měli starat je filtr pračky. Filtr, jak již ze samotného názvu vyplývá, zachycuje různé objekty, ať už špínu, chlupy, částice apod.

Obvykle se nachází ve spodní části pračky, kvůli tomu se doporučuje, abyste před otevřením filtru položili pod něj nějakou hadr (nakolik vám může vytéct po otevření voda).

Větší špínu můžete jednoduše vybrat rukou a následně můžete filtry dobře opláchnout pod horkou vodou.

V dávkovači na čisticí prášek se velmi rychle dokáží usazovat zbytky z aviváže a prášku či dokonce může tomto místě usadit plíseň. Dávkovač jednoduše vyjměte z pračky a umyjte jej pod tekoucí vodou, případně s použitím speciálních čisticích prostředků. V případě silné nečistoty můžete použít kartáč nebo hadřík.

Buben pračky je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších míst, které si vyžadují čištění. V případě čištění této části budete potřebovat naturální nebo syntetické čističe, které dokáží dokonale umýt a vydezinfikovat buben a zároveň z něj odstranit všechen vodní kámen.

Čím můžete vyčistit pračku:

K čištění pračky můžete použít několik látek jako jsou například:

  • ocet
  • soda
  • kyselina citronová
  • peroxid vodíku
  • chlorové bělidlo
  • čistící tablety

Jak vyčistit pračku octem

Ocet je díky svým vlastnostem velmi účinná látka, která dokáže pohltit nepříjemné pachy, které se po dobu užívání pračky dokážou v pračce nahromadit a zároveň je schopen rozpustit vodní kámen. Kromě toho disponuje desinfekčními účinky.

Čištění pračky s použitím octa je velmi jednoduchá záležitost: do bubnu pračky nalijte cca 2 sklenice octa a nastavte si nejdelší program na praní s nejvyšší možnou teplotou.

Program spusťte a nechte ho běžet až do konce. Po skončení by měla být vaše pračka dokonale očištěna.

ocet na čištění pračky

Jak vyčistit pračku sodou

Soda, podobně jako ocet, umí skvěle odstranit všechny nečistoty či zápachy v pračce.

Nasypte cca 2 sklenice sody do bubnu, nastavte nejdelší program s maximální teplotou (podobně jako při octě) a program nechte běžet až do konce. Soda by měla odstranit nečistoty jako v bubnu, tak i v hadici pračky.

Jak vyčistit pračku kyselinou citrónovou

Kyselina citronová je 3. nejlepší variantou čištění pračky. Jelikož jde o podstatně silnější látku ve srovnání s octem či sodou, doporučuje se používat na ty nejhorší a nejsilnější nečistoty.

Kyselinu citrónovou (v podobě bílého krystalového prášku) nasypte do zásobníku na prací prášek a tak jako při předešlých látka spusťte program na pračce na nejvyšší možnou teplotu a nejdelší dobu.

Čištění pračky tabletami

Čistící tablety mají podobné účinky jako klasické komerční čisticí prostředky. Čistící tablety vložte do zcela prázdného bubnu v pračce a spusťte dlouhý program na praní při teplotě cca 60 stupňů Celsia.

Díky svým vlastnostem pomohou zbavit pračku zápachu, špíny, usazenin ale hlavně odstraní vodní kámen, čímž se prodlouží životnost pračky.

Čištění pračky peroxidem

Mezi silnější chemické látky, které by vám mohly pomoci s čištěním pračky, je určitě i peroxid vodíku. Peroxid vodíku mě skutečně silné dezinfekční vlastnosti a spolu s ním je schopen odstranit i vodní kámen. Při použití peroxidu vodíku dbejte i na bezpečnost.

Do pračky nalijte asi 1 litr této chemické látky a nastavte pračku na dlouhý prací program. Někdy je nutné, abyste tímto způsobem čistili pračku déle (cca 3 hodiny), případně postup zopakovali 2x. Výsledek se však určitě dostaví.

čištění pračky

Čištění pračky chlorovým bělidlem

Chlorové bělidlo je poslední a poměrně extrémním variantou čištění pračky, nakolik tato chemická látka mě velmi silné toxické vlastnosti. Jeho hlavní silnou stránkou je efektivní odstranění zápachu, avšak není tak účinným čisticím prostředkem v případě vodního kamene či bakterií.

Chlorové bělidlo používejte pouze u vody, která má teplotu maximálně 40 stupňů Celsia.

Přečtěte si i další články a návody:

Pravidelně čištění pračky je důležité

Jelikož se vám v pračce během celé její životnosti vytváří vlhkost, usazují nečistoty, objekty a bakterie, je velmi důležité už jen z hygienického pohledu se o pračku pečovat. Čištění pračky jako takové není příliš náročným úkolem a nezabírá mnoho času.

Pokud se o pračku nebudete starat, hrozí vám extrémně silný zápach i po vyprání oděvu, vznik plísně a bakterií ale hlavně se může zvýšit riziko poškození pračky samotné. Proto si dejte záležet na její čištění a pravidelně se o pračku starejte.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button