Jak vyčistit

Jak vyčistit brýle?

Každý kdo nosí brýle zná ten pocit, kdy si všimne šmouhu na skle brýlí, drobné částečky prachu či kousky špíny. Ne každý však ví jak vyčistit brýle správně, aniž riskoval jejich poškození. Čištění brýlí od potu či prachu by se mělo provádět pravidelně a hlavně s pomocí vhodných čisticích prostředků a utěrek. V následujících řádcích si proto projdeme způsob, jak byste měli vyčistit brýle správně.

návod jak vyčistit brýle

Proč čistit brýle

Čištění brýlí je poměrně jednoduchá a zároveň precizní záležitost, kterou by měl každý vlastník brýlí provádět pravidelně a hlavně důsledně.

V případě, že se o své brýle dobře nestaráte, snižujete jejich životnost, nemluvě o tom, že vaše oči musí bojovat s prachem, šmouhami či škrábanci na skle.

Proto je vhodné, abyste se o své brýle starali svědomitě – koneckonců jde takříkajíc o vaše „druhé oči„.

Příprava na čištění brýlí

Než začnete čistit své brýle, se ujistěte, že máte čisté ruce bez jakékoliv špíny. Špinavé ruce by vám při čištění brýlí jen zkomplikovaly (případně zhoršily) proces čištění.

Na čištění brýlí budete potřebovat v podstatě jen jemný saponát (případně speciální chemický roztok na čištění brýlí) a velmi jemný hadřík (hadřík z mikrovlákna, případně hadřík určenou speciálně na čištění brýlí).

Rozhodně se vyhněte jakýmkoli krémem, kapesníky, špinavým či zaprášeným hadříkem a drsným utěrkám. Při používanou nesprávných prostředků na čištění brýlí riskujete jejich poškrábání nebo celkové zničení.

čištění brýlí

Mytí a čištění brýlí

Brýle v první řadě důkladně opláchněte pod proudem jemně tekoucí vody (dejte si však pozor na to, aby voda nebyla příliš horká, protože by mohla brýle poškodit).

Vaše brýle důkladně propláchněte z obou stran tak, abyste odstranili jemnou špínu, prach a pot. Následně si připravte váš čisticí prostředek.

K čištění můžete použít několik prostředků jako je například běžný saponát, který používáte na mytí nádobí, jemné mýdla či dokonce speciální chemické přípravky určené na brýle v podobě spreje.

Existuje několik čisticích prostředků, které vám víceméně zajistí stejný výsledek. Při aplikování čistícího prostředku postupujte jemně, tj netlačte v případě saponátu příliš na sklo, ani se nesnažte prsty odstranit šmouhy od potu či jiné špíny, jelikož tak jen riskujete poškození brýlí.

Snažte se bříšky prstů rozetřít přípravek jemnými krouživými pohyby po celé ploše skla po obou stranách. Totéž může platit i v případě rámu, protože rám jako takový, se dokáže poměrně rychle zašpinit od zapocení rukou, make-upu či jiné nečistoty.

Během aplikování čistícího prostředku si dejte záležet na tom, abyste nevynechali žádné místa, kde se obvykle hromadí špína, maz či prach (může jít o okraje rámu, skla, spojnic mezi rámem a sklem apod.).

Po aplikací můžete (ale nemusíte) prostředek nechat působit cca na 5 minut a následně brýle velmi důkladně opláchnout pod proudem vlažné vody.

Dejte si záležet na tom, aby nezůstaly na brýlí žádné zbytky čisticího prostředku (to by mohlo výsledek jen zhoršit, případně by se vám na něj mohlo usadit větší množství prachu a špíny).

Utírání a vysušení brýlí

Po důkladném vyčištění brýlí musíte ještě brýle době otřít a vysušit. Kvůli zbývajícím kapkám, které by mohly na brýlích zachytit částečky prachu budete potřebovat mikrovláknovou utěrku, pomocí které jemně setřete zbytky vody.

Při utírání nevyvíjejte zbytečně velký tlak na brýle, resp. na sklo.

Zkontrolujte výsledek a pokud se vám vše podařilo, můžete nechat vaše brýle vyschnout. Pokud vám na brýlích zůstaly nějaké šmouhy, budete muset zopakovat mytí a utření brýlí nanovo.

Nepoužívejte zbytečně brýle dokud nejsou kompletně suché.

čištění brýlí od potu

Čištění brýlí ultrazvukem

Čištění pomocí ultrazvuku je jedna z možností, pomocí které si můžete velmi rychle a účinné vyčistit brýle. Čištění brýlí ultrazvukem je možné ve většině očních optik. Kouzlo této metody spočívá v její rychlosti, jednoduchosti a efektivitě.

K čištění ultrazvukem je nutná ultrazvuková nádoba (vanička) a speciální roztok.

Do vaničky se jednoduše brýle vloží, na ultrazvukovém zařízení se nastaví časovač a teplota a čištění může začít. Ultrazvukové čištění brýlí je poměrně běžnou metodou a přestože si za ni musíte zaplatit, nejde o nic strašné a navíc to může ušetřit váš čas. Z toho důvodu je ultrazvuk jedna z metod čištění brýlí, kterou můžete zvážit.

Pár tipů jak pečovat o brýle

  • Ačkoliv to málokdo dělává, doporučuje se alespoň jednou za 3 – 4 měsíce navštívit oční optiku, ve které vám mohou udělat kompletní údržbu a profesionální vyčištění brýlí.
    Při čištění brýlí se nedoporučuje používat vlhčené utěrky, protože můžete s nimi poměrně snadno poškrábat povrch brýlí.
  • Na čištění brýlí nepoužívejte příliš silné saponáty, které by mohly poškodit jak rám, tak i samotné sklo. Totéž platí pro jakékoli agresivní čisticí prostředky.
  • Za žádných okolností neotírejte brýle kapesníčky, tričkem, toaletním papírem či kuchyňskou hadrem.
  • Vaše brýle skladujte ve vyztuženém pouzdře, které je na brýle určené (brýle vkládejte do pouzdra tak, aby byl rám směrem na čalouněnou část v pouzdře). Doporučuje se brýle nejprve zavinout do hadříku z mikrovlákna a až poté je vložit do pouzdra. Brýle si spolu s pouzdrem odkládejte na bezpečné místo.
  • Nevystavujte vaše brýle extrémně nízkým či vysokým teplotám, protože by mohlo dojít k jejich poškození.
  • Brýle nenoste v kapse, v tašce či jinde mimo vašich očí a pouzdra. Za žádných okolností nenoste brýle na hlavě – jde o zlozvyk se kterým riskujete deformaci rámu.

Brýle jsou poměrně citlivá věc, která vyžaduje určitou dávku pozornosti a péče. Avšak pokud se o své brýle dobře staráte a dokážete je pravidelně vyčistit, určitě vám vydrží dlouho.

Jak často a jakým způsobem čistíte brýle vy? Staráte se o své „druhé oči“ dobře? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button