Jak vyčistit bazén?
Máte doma bazén a potřebujete ho vyčistit? Čištění bazénu začíná na začátku sezóny, kdy je nutné dát váš bazén do pořádku a následně se o něj během celé sezóny starat. Na čištění bazénu se vám nabízí velké množství postupů, z nichž některé budete potřebovat a jiné jsou zase jen optimální možnosti čištění, které se nevyžadují.
V následujících řádcích si proto projdeme pár tipů co dělat na začátku sezóny spolu s možnostmi čištění bazénu pomocí chemických ale i ne-chemických čisticích prostředků, jakož i pár tipů na konci článku, které vám pomohou se vyhnout zbytečným problémům s čištěním bazénu. Jak tedy správně vyčistit bazén?
Jak vyčistit bazén po zimě
Začátkem sezóny je v první řadě nutné dát váš bazén do správného a čistého stavu. To znamená odkrytí bazénu, zkontrolování jeho potenciálních závad a jeho důkladně vyčištění.
Čištění bazénu po zimě můžete začít síťkou a bazénovým vysavačem, díky kterým odstraníte hrubší nečistoty v bazénu.
V případě, že máte velmi znečištěný bazén, budete muset vypustit vodu a ručně odstranit veškerou špínu a nečistoty, které se na stěnách a dně bazénu usadili. K čištění také patří chemické a ne-chcemické čištění bazénu pomocí různých čisticích prostředků a přípravků.
Čím vyčistit bazén?
Na čištění bazénu můžete použít široké spektrum čisticích prostředků a metod, z nichž všechny mají svá pozitiva a negativa. Faktem je, že nemůžete použít pouze některé metody, protože údržba a správné čištění vyžaduje kombinaci těchto metod a prostředků. Na čištění bazénu je nutné jednoznačně používat chlor jako prevenci ale i jako čistící prostředek proti bakteriím.
Kromě chloru budete potřebovat také síťku a bazénový vysavač na hrubší částice, řasy a pod. V případě, že máte příliš zakalenou, znečištěnou či až zelenou vodu, budete muset sáhnout po větších rážích.
Kromě toho nelze zapomínat na čištění bez chemie a chlóru, které díky svým pozitivním a nezávadným účinkem pro lidské tělo stojí za úvahu.
Jak tedy a čím vším se dá vyčistit bazén u vás doma?
Čištění bazénu chlórem
Chlór je jedním z nejtypičtějších čisticích prostředcích na vodu v bazénu. Díky chlóru můžete velmi efektivně vyčistit bazén pomocí chlorových tablet, které se do vody vpouštějí postupně (resp. V korektním množství).
Tablety můžete přímo vložit do vody, případně můžete použít k aplikování zásobník, kde si nastavíte rychlost rozpouštění.
Čištění bazénu salinátorem
Salinizace je druh elektrolýzy, díky které se vytváří přírodní chlor ze slané vody. Tento druh chloru má výhodu v tom, že je velmi nezávadný v případě citlivé pokožky, nedráždí oči a má léčivé účinky pro lidský organismus. Spolu s těmito výhodami dokáže salinátor velmi dobře odstranit a vyčistit bazén od bakterií ale také od řas.
Čištění bazénu ionizátorem
Proces ionizace je druhým velmi účinným způsobem čištění vody v bazénu. Ionizace v podobě dávkování iontů stříbra a mědi dokáže účinně a efektivně vyčistit a vydezinfikovat vodu v bazénu, čímž dosáhnete jednak čistý bazén a jednak nebudete cítit ve vodě žádný chlor.
Výsledkem zařízení, které ionizaci uskutečňuje je dokonale čistá voda bez bakterií, usazenin, řas či jiných mikroorganismů.
Jak vyčistit bazén od zelené vody
V první řadě si musíte změřit pH vody, která je v bazénu (její hodnota by neměla být nižší než 6,8 a vyšší než 7,4 pH). Podle toho, jaký máte velký bazén, budete potřebovat určité množství algicidního přípravku (množství algicidu, který bude nutné použít naleznete na balení přípravku).
Algicid aplikujete do bazénu a necháte ho působit alespoň 24 hodin. Po daném čase by voda měla ztratit zelenou barvu.
Zůstávají vám však ještě řasy, které se v bazénu nacházejí. Ty můžete odstranit vločkovač přípravkem.
Jak vyčistit bazén od řas
Vločkovací přípravek, podobně jako algicid, se aplikujte podle objemu bazénu. Nechte vločkovač působit celou noc, během níž se řasy v bazénu usadí na dno bazénu.
Na druhý den použijete vysavač, se kterým důkladně vysajete vločky, které spolu s vodou vypustíte pryč, za žádných okolností nevracejte vodu s vločkami zpět do bazénu, protože vám vysavač vločky nemusíte odfiltrovat (budete muset po vyčištění bazénu od řas trochu dopustit vodu, kterou jste odsáli).
Čištění bazénu bez chemie
Pokud nejste fanouškem chemických čističů, můžete sáhnout po UV lampě, případně vyčistit bazén ručně za použití síťky a vysavače.
Ze zdravotních důvodů jako jsou alergie či citlivá pokožka jsou ne-chemické metody doporučené jako vhodná alternativa oproti chloru a pod.
Vyčištění bazénu UV lampou
Pokud se chcete vyhnout chemickým čističem, určitě se nabízí jako první možnost čištění bazénu pomocí UV lampy.
Čištění bazénu vysavačem
V případě velkých, fyzických hmotných nečistot vám chlor nepomůže, budete muset bazén vyčistit pomocí bazénového vysavače.
Čištění bazénu pomocí vysavače se doporučuje minimálně jednou za týden. Kromě vysávání byste určitě měli čistit bazén ručně pomocí kartáče a síťky, se kterými odstraníte větší nečistoty.
Pokud se chcete vyhnout pravidelnému čištění bazénu vysavačem, budete muset si zakoupit automatické filtry, které to udělají za vás.
Přečtěte si i další články a návody:
Jak si udržet čistou vodu v bazénu
Na údržbu vody v bazénu byste měli dodržovat pár zásadních pravidel, díky kterým se vyhnete zbytečné práci navíc v podobě náročného čištění:
- Pravidelně si v bazénu kontrolujte tvrdost vody, která by neměla být vyšší než 18 °N.
- Snažte se o to, aby stěny a dno bazénu byly neustále čisté bez jakýchkoli usazenin.
- Pokud si všimnete hrubší nečistoty, které se v bazénu usazují, okamžitě je vysajte bazénovým vysavačem.
- V boji proti řasám se vyplatí investovat do přípravků na řasy.
- V případě pískové filtrace na bazén byste se měli snažit o udržování čisté náplně, kterou se doporučuje alespoň jednou za 1 – 2 roky vyměňovat.
- Pravidelně si sledujte pH vody.
- Po skončení sezóny nezapomeňte bazénovou vodu správně „zazimovat“ (čistá vody se správným pH).
Máte nějaké osvědčené tipy, triky a návody jak vyčistit bazén? Poraďte i ostantným v komentářích pod článkem.