Jak vyčistit podlahu?
Z času na čas je nutné vyčistit podlahu ať už v obývacím pokoji, ložnici nebo kdekoliv u vás doma od všechny usazenin, prachu nebo prostě od špíny. Dobré vyčištění dřevěné podlahy vyžaduje několik prostředků a metod, díky kterým dosáhnete čistou podlahu. Ačkoliv se může zdát, že mytí plovoucí podlahy je triviální záležitost, v mnoha případech se myje podlaha dosti špatným způsobem, resp. dochází k postupnému poškozování podlahy, nemluvě o její ochraně.
V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili poměrně jednoduchý návod na to, jak správně vyčistit podlahu, co všechno k tomu budete potřebovat, jako byste měli umýt podlahu a zároveň jak se o vaši dřevěnou podlahu starat. Jak tedy vyčistit dřevěnou plovoucí podlahu?
Jak vyčistit plovoucí podlahu
Důkladně vyčistit podlahu zahrnuje dobrou přípravu před čištěním, důkladně čištění jakož i preventivní údržbu a ochranu plovoucí podlahy.
Co budete potřebovat na čištění podlahy:
- Koště a vysavač s jemným nástavcem na podlahu
- Kýbl s horkou vodou
- Jar, jemné mýdlo, ocet (případně jiný čistící prostředek na podlahu)
- Jemnou hadr, utěrku nebo mop
- Ochranný prostředek na podlahu (vosk, lak, olej apod.)
- Gumové rukavice
Jak vyčistit podlahu na sucho
V první řadě je důležité, abyste odstranili z podlahy hrubé nečistoty, prach a usazeniny. Proto se doporučuje vždy před mytím podlahy nejprve vyčistit podlahu „na sucho“ pomocí košťata a vysavače.
Následně ještě dobře podlahu vysajte (při vysávání použijte speciální nástavce na vysávání podlahy, v opačném případě riskujete poškození nebo poškrábání podlahy).
S vysavačem přejděte celou podlahu i kouty. V tomto bodě by měla být vaše plovoucí dřevěná podlaha připravena na mytí.
Mytí dřevěné podlahy
Na mytí dřevěné podlahy si připravte v kýblu teplou vodu spolu s jemným mýdlem (případně můžete použít kapku jara, avšak jaře jako taková se velmi na čištění dřevěných podlah nedoporučuje nakolik dokáže postupně odstranit ochranný lak na podlaze).
Případně jej můžete použít pouze na konkrétní postižená místa, které vyčistíte dříve, než začnete se samotným mytím celé podlahy. Na samotné čištění můžete použít jemnou velkou hadr/utěrku nebo mop na podlahy.
Během utírání podlahy vždy hadr dobře namočte a důkladně vyždímejte tak, aby se vám během mytí nehromadila voda na podlaze.
Rozložte si podlahu na malé sekce a začněte s mytím.
Na závěr nechte plovoucí podlahu důkladně oschnout (můžete otevřít okna, případně nechat otevřené dveře aby se místnost vyvìtrala). Po vyschnutí se můžete přesunout k další fázi, kterou je ošetření podlahy.
Ošetření plovoucí podlahy
Po vyčištění a vyschnutí podlahy můžete začít s ošetřením plovoucí dřevěné podlahy. Podlahu můžete ošetřit buď metodou voskování nebo metodou lakování, případně pomocí oleje na podlahy.
Lakování podlahy je jednou z nejběžnějších metod, které se používají v rámci její ošetření. Olejování podlahy vám zas pěkně vyplní a ochrání póry v podlaze a zanechá po sobě příjemnou vůni.
Produkty na ošetření podlahy naleznete běžně v obchodě, případně si je můžete objednat z nějakého e-shopu.
Ošetření podlahy se doporučuje provádět cca 1 – 4 krát do roka, v závislosti na tom, jak rychle se podlaha v průběhu roku opotřebí.
Pár tipů jak na čištění dřevěné podlahy
- Při čištění podlahy se vyhýbejte látkám, které by mohly narušit lesk podlahy (např. Vosk, bělidlo, leštící prostředky a silné rozpouštědla).
- Vždy si dejte záležet na tom, abyste čistili podlahu jen s trochu mokrou utěrkou, resp. se vyhnuli velkému množství vody na podlaze.
- Namísto kbelíku s vodou můžete použít rozprašovač s náplní, do které jednoduše nalijete vodu s čisticím prostředkem a během mytí podlahy jednoduchou nastříkáte postupně vodu na požadovaná místa.
- Za žádných okolností nepoužívejte na mytí podlahy saponát, k odstranění šmouh a dezinfekci podlahy použijte raději ocet smíchaný s horkou vodou.
- Nekráčejte po dřevěné plovoucí podlaze v botách, které nosíte po venku nakolik částice jakou jsou štěrk, kamínky či písek mohou podlahu poškodit.
- Snažte se udržet v místnosti, kde je plovoucí podlaha optimální vlhkost a teplotu (tj přibližně 55% vlhkost a teplotu cca 22 °C).
- Po umytí podlahy nenechávejte podlahu příliš dlouho mokrou, raději ji důkladně setřete suchým měkkým hadříkem a nechte dobře vyvětrat.
Pokud jste všechny kroky provedli správně a důkladně, výsledkem by měla být perfektně vyčištěna podlaha, která vám takto poslouží ještě pěkných pár desítek let.