Jak vyčistit

Jak vyčistit kůži?

návod jak vyčistit kůžiUšpinili jste si koženou kabelku, gauč či koženkovou bundu a nemáte tušení jak ji vyčistit? Čištění kůže vyžaduje určitou dávku trpělivosti a znalostí, protože každý typ kůže vyžaduje trochu odlišnou péči a metodu čištění. Totéž platí i při materiálech jako jsou koženka nebo eko kůže. U některých kožených kouscích stačí použít klasické čistící prostředky, u jiných budete muset sáhnout po speciálních přípravcích. V následujících řádcích vám nabídneme pár tipů jak můžete vyčistit kůži, koženkové sedačky či dokonce materiály jako jsou eko-kůže.

Návod a postup jak vyčistit kůži

Kůže jako materiál na oblečení a v rámci módních doplňků, se může dělit na různé typy a podkategorie.

V zásadě mají různé typy kůže určité společné vlastnosti, avšak v některých případech je nutné čistit různé typy kůže různými čisticími prostředky, případně metodami.

Podle povrchu kůže byste si měli také vybírat vhodné přípravky na ošetření (ať už by šlo o hovězí, vepřovou či koňskou kůži, broušenou kůži či dokonce umělou kůži nebo koženku).

Úprava povrchu kůže se může dělit na:

  • Kůži s broušeným povrchem
  • Kůži s broušeným spodkem
  • Lakovaná kůže apod.

čištění kožené kabelky

Jak vyčistit koženou kabelku

Čištění kožené kabelky můžete začít s použitím čisté, mokré utěrky, se kterou začnete znečištěné místo utírat. Důležitou roli hraje čas, proto začněte s čištěním jakmile si flek všimnete.

Pokud jde o větší špínu nebo znečištění, budete muset sáhnout po speciálních čističi ve formě pěny, které vám pomohou opatrně a šetrně odstranit znečištění na kožené kabelce.

V rámci údržby kožené kabelky je důležité, abyste po vyčištění špinavého místa kabelku ještě důkladně pretreli suchým hadříkem.

Nikdy nevystavujte koženou kabelku vysokým teplotám, přímému slunci a nenechávejte ji sušit na radiátoru. Za žádných okolností nečistěte kabelku krémem na boty, v takovém případě byste si koženou kabelku prakticky znehodnotily.

Jak vyčistit koženou bundu

Kožené bundy jsou bohužel poměrně náchylné na znečištění. V případě, že si všimnete na kožené bundě flek nebo nějakou nečistotu, začněte s čištěním bundy co nejdříve. Čistěte jen zašpiněné místo, nemusíte čistit celou bundu.

K čištění kožené bundy budete potřebovat obyčejnou čistou vodu s čisticím přípravkem (jemné mýdlo) a jemnou bavlněnou utěrku.

Špinavé místo přejíždějte krouživým pohybem, dokud skvrnu neodstraníte. Po vyčištění kožené bundy nechte místo důkladně vyschnout (ne však při vysokých teplotách nebo na přímém slunci).

Koženou bundu pravidelně impregnujte speciálními prostředky na kůži a uchovávejte na suchém místě.

Jak vyčistit koženku

Koženka má hlavně tu výhodou, že je o něco jednodušší na údržbu a hlavně na čištění. Pokud jste se rozhodli vyčistit si např. bílou koženku, můžete ji prakticky vyprat iv pračce, moderní materiál koženky dokáže bez problémů zvládnout i čisticí prostředky v pračce.

Při starších, případně vzácnějších kusech koženky však postupujte s čištěním opatrně.

Vždy se ujistěte, o jaký typ koženky přesně jde. Pokud jde o větší objekty jako jsou koženkové sedačky, křesla či gauče, můžete použít mýdlovou vodu spolu s hadříkem.

Špinavé miesto jednoducho opatrne utierajte a nechajte nakoniec dobre vysušiť.

jak vyčistit koženou sedačku

Jak vyčistit koženou sedačku

Při čištění kožených sedaček používejte vždy jen speciální přípravky, které jsou určeny na kůži. Vyhněte se jakýmkoli jiným chemickým čističem, protože by vám mohly kůži na sedačce poškodit.

Po vyčištění kožené sedačky je důležité, abyste kůži naimpregnovali speciálním prostředkem, popřípadě ochranným mlékem, které vám zvýší životnost kůže. V případě nouze se řiďte pokyny prodejce, případně manuálem, který byl ke kožené sedačce přibalen.

V nejhorším případě budete muset kontaktovat odborníka na čištění kůže a přenechat to v jeho rukou.

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Jak vyčistit eko-kůži

Čištění a údržba eko kůže je podstatně jednodušší v porovnání s kůží či dokonce s koženkou. K čištění budete potřebovat pouze teplou vodu a jemnou utěrku, se kterou ekokůží vyčistíte.

Vyhněte se jakýmkoli chemických čističum a přípravkum, nakolik s nimi ekokůží více poničit než vyčistíte. V případě nouze můžete použít jemné mýdlo nebo saponát. Nikdy však eko kůži nenamáčejte přímo. Po vyčištění ekokůže nechte povrch důkladně vyschnout.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button