Jak vybělit prádlo?
Dívá se na vás ze zásuvky ošklivé zažloutlé oblečení či na vás z okna vykukují zašedlé záclony? V takovém případě přišel čas na bělení oblečení! Ne každý má zkušenosti s tím, jak se dá vybělit prádlo, oblečení či dokonce záclony. Na bělení lze využít několik bělicích prostředků, které můžete mít dokonce i teď přímo u vás doma! V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili několik jednoduchých postupů a metod, pomocí kterých můžete efektivně vybělit jakékoliv bílé (resp. zažloutlé) prádlo spolu s pár užitečnými tipy, které vám při bělení a výběru toho správného bělícího prostředku pomohou. Jak tedy na bělení prádla?
Čím lze vybělit prádlo
Obecně se dá většina bílého prádla vybělit hned několika prostředky, jako například:
- citronová šťáva
- sůl
- ocet
- soda bikarbóna
- prášek do pečiva
- prášek na praní
- saponáty
- peroxid vodíku
- inkoust
Jak se dá vybělit bílé prádlo
Při bělení prádla je důležité si uvědomit, že některé prostředky mohou zaručeně pomoci, ovšem při jiných může dojít k poškození oblečení.
Proto se obecně doporučuje začít s bělením za pomoci soli, octa či jedlé sody, které jsou obvykle neškodné při textilu a až potom přistoupit k jiným bělícím prostředkem jako je například peroxid vodíku či různé druhy saponátů.
Bělení prádla pomocí soli
Bělení oblečení, podprsenek či dokonce záclon pomocí soli je jednou z nejstarších a nejtradičnějších způsobů bělení, které používaly už i naše prababičky.
Bělení zažloutlého oblečení za pomoci soli je opravdu velmi jednoduché. Na bělení budete (očividně) potřebovat obyčejnou kuchyňskou sůl a větší nádobu (v závislosti na množství a velikosti oblečení, které chcete využít – můžete na to použít lavor nebo i vanu).
Do nádoby nalijte větší množství čisté teplé (avšak ne vařící ani příliš horké) vody.
Následně do ní nasypte několik hrstí/lžic soli (standardně se doporučuje na 3 litry vody vsypat 1 – 2 lžíce kuchyňské soli). Díky těmto dvěma látkám si vytvoříte bělící solný roztok.
Obě látky dobře promíchejte a následně do nádoby ponořte oblečení, které chcete vybělit (je důležité, abyste měli připravenou tak velkou s nádobu s takovým množstvím bělícího roztoku, abyste byli schopni do něj ponořit kompletně celý kus oděvu).
Po ponoření nechte roztok působit na oblečení několik hodin (standardně se doporučuje nechat roztok působit cca 3 – 5 hodin, případně můžete nechat oblečení ponořené i celou noc). Vliv roztoku způsobí bělost prádla.
Po namočení stačí už jen vyprat vaše bílé oblečení v pračce tak, jak to zvyknete dělat. Výsledkem by mělo být krásné bílé oblečení.
Bělení prádla za pomoci octa
Ocet může být nejen skvělým přírodním čisticím prostředkem na odstraňování skvrn, dokáže i poměrně účinně vybělit zažloutlé či zašedlé oblečení a prádlo.
Bělení prádla pomocí octa se dá uskutečnit několika způsoby.
Jedním z nich je prostě ponoření bílého oblečení do nádoby, kde si rozmícháte ocet s čistou vodou a necháte ocet působit na oblečení cca půl hodinu.
Následně stačí už jen oblečení klasicky vyprat v pračce. V tomto případě může dojít k vybělení prádla, avšak výsledek nemusí být zaručen. V takovém případě můžete vyzkoušet druhou metodu a tím je praní oblečení spolu s octem.
Ocet přidejte jednoduše před praním do pračky (cca půl sklenice bílého octa), případně jej můžete kompletně vyměnit za aviváž. Kromě samotného bělení vám ocet pomůže odstranit i zažloutlé fleky na oblečení či dokonce vydezinfikovat prádlo.
Většina lidí se při bělení pomocí octa obává nepříjemného zápachu, který se s octem často spojuje. V tomto případě se však nemusíte ničeho obávat nakolik ocet spolu s jeho zápachem během sušení z oblečení vyprchává. Tím pádem po kompletním vyschnutí oblečení dosáhnete vybělené prádlo bez jakéhokoliv zápachu.
Na zažloutlé prádlo a bělení pomůže soda
Sněhobílé prádlo lze dosáhnout is použitím obyčejné sody (můžete použít sodu jako v krystalické, tak i v jedlé podobě).
Bělení pomocí sody se však nedoporučuje při velmi zašedlé oblečení, protože nemusíte pomocí ní dosáhnout požadovaný efekt. K bělení můžete (podobně jako i při octě) přistupovat 2 způsoby.
Jedním z nich je namáčení bílého prádla v roztoku z vody a jedlé sody. Na bělení si připravte větší nádobu (tak abyste byli schopni do ní ponořit celé oblečení), do které nalijete čistou vodu smíchanou se sodou (standardně se doporučuje na 4 litry vody použít cca 1 až 2 sklenice sody).
Po důkladném promíchání ponořte do roztoku oblečení, které chcete vybělit a nechte ho v něm ponořené delší dobu (od 30 minut až do 4 – 5 hodin). Vliv sody způsobí bělící efekt na prádle. Po vyjmutí prádla už jen stačí oblečení vyprat v pračce.
Následně spusťte režim praní tak jako zvyknete. Kombinace sody spolu s pracím práškem by měla perfektně vybělit jakékoliv prádlo (nemluvě o tom, že vliv sody změkčí samotnou vodu v pračce a pomůže vám odstranit potenciální vodní kámen v pračce).
Nakonec už jen prádlo dobře vysušte.
Na bělení prádla pomůže i kyselina citronová
Obvykle se nejvíce doporučuje při zažloutlém prádle. Při bělení můžete také zkombinovat spolu s citronovou šťávou i ocet, sůl, jedlou sodu a prací prášek.
Stejně jako při předchozích metodách si připravte větší nádobu (nejlépe vanu) do které přidáte několik sklenic kyseliny citronové (na 4 litry cca 1 až 2 sklenice), ocet (cca 1 sklenice na 4 litry vody), kuchyňskou sůl (1 lžíce na 2 litry vody), jedlou sodu (2 sklenice na 4 litry vody) a prášek na praní bílého prádla (několik lžic).
Všechny ingredience zalijte čistou teplou vodou a důkladně promíchejte, až se vám vytvoří bělící roztok na prádlo.
Následně do něj ponořte prádlo, které chcete vybělit a nechte roztok působit delší dobu (je nutné si však pozor na to, že některé typy látek nereagují dobře na tyto ingredience, resp. Mohli by je poškodit – proto nebieľte velmi jemné prádlo či jemné látky v takovémto roztoku).
Po cca 2 – 4 hodinách prádlo vyjměte a vhoďte do pračky. Prádlo už jen stačí klasicky vyprat a výsledek by měl stát za to.
Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:
Pár tipů jak jednoduše vybělit prádlo
Pokud se vám předešlé metody bělení zamlouvalo, máme pro vás připraveno ještě několik bonusových prostředků na bělení, které můžete vyzkoušet:
- Prášek do pečiva může stejně jako na jídlo posloužit i na bělení prádla: jednoduše si do nádoby nasypte několik kapes prášku, které zalijete vodou (cca 1 prášek do pečiva na 1 litr vody), oblečení do něj ponoříte a necháte roztok působit (nezapomeňte oblečení po namočení vyprat).
- Acylpyrin je velmi nestandardní, avšak účinný bělící prostředek na zažloutlé záclony či podprsenky. Kromě toho vás prakticky nic nestojí a jeho aplikace je velmi jednoduchá: ponořte do nádoby s vodou několik tablet aspirinu (cca 3 – 5 tablet), nechte je ve vodě rozpustit a nakonec ponořte prádlo do roztoku na bělení. Nechte tablety působit na oblečení cca 3 – 5 hodin a následně oblečení vyperte v pračce.
- Peroxid vodíku se dá použít jako extrémně silné bělidlo na prádlo. Kromě bělení dokáže také velmi efektivně vyčistit prádlo od mastných či zaschlých skvrn. Při peroxide je však nutné si uvědomit, že není vhodný pro příliš jemné oblečení, protože by ho mohl poškodit. Postup je jednoduchý: smíchejte si 1 – 2 lžíce peroxidu vodíku na 2 až 3 litry vody. Následně do roztoku ponořte kompletně celé prádlo na cca 20 – 30 minut. Během této doby nezapomeňte občas prádlo „promíchat tak, aby se rovnoměrně vybělili. Nakonec už jen prádlo opláchněte v čisté vodě a vyperte.
- Posledním tipem je bělení za pomoci obyčejného Sava. Savo jako takové má neskutečně účinné bělící prostředky, které však zároveň dokáží kompletně zdevastovat jakékoliv oblečení. Proto používejte Savo pouze jako poslední možnost, případně pokud vám nezáleží na tom, zda vaše oblečení vydrží déle po bělení.
Čím a jak tedy bělit prádlo?
Jak můžete sami vidět, na bělení existuje poměrně mnoho účinných (a hlavně levných) prostředků, které můžete mít i právě teď běžně ve vaší domácnosti.
Ačkoli jsou některé bělící prostředky účinné více a jiné méně, obecně dokáží všechny dosáhnout požadovaný efekt bělení.
Pokud se vám podařilo vybělit prádlo za pomoci jednoho z výše zmíněných bělicích prostředků, napište nám o tom v komentářích pod článkem spolu s vaším zkušenostmi, názory a dojmy.
Každý má své zvláštní zážitky z toho, jak zvykne bělit prádlo, proto neváhejte a podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem!