Jak vyčistit

Jak vyčistit inkoust?

Stala se vám nehoda s perem a nyní musíte čelit hrůznému inkoustovému fleku na vašem oblíbeném kusu oblečení? Nezoufejte! Existuje několik způsobů, jak se dá odstranit inkoust ať už z pera, propisky či dokonce z tiskárny. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik užitečných metod a postupů, pomocí kterých můžete odstranit čerstvý ale i zaschlý inkoust na textilu. Jak tedy vyčistit inkoust?

návod jak vyčistit inkoust

Jak a čím vyčistit inkoust

Čištění inkoustu je možné několika způsoby od přírodních (jako jsou např. čištění mlékem nebo octem) až po ty chemickejšie (líh či amoniak). Každá metoda má své výhody, nemusíte se tedy bát toho, že nebudete vědět, kterou si vybrat.

Důležité je, abyste reagovali pohotově a s čištěním začali jakmile to je možné (jelikož čištění zaschlého inkoustu je podstatně složitější, ne-li přímo nemožné).

Podívejme se tedy na to, čím vším se dá vyčistit inkoust od pera či tiskárny.

Čištění inkoustu mlékem

Mléko je jedním z tradičních osvědčených způsobů, pomocí kterého můžete vyčistit inkoust z oblečení. Ačkoli tato metoda nemusí být vždy účinná, za vyzkoušení nic nedáte.

Naneste si trochu čerstvého mléka na kus hadříku nebo houbičky na nádobí a začněte postižené místo s inkoustem potírat, dokud nezačne flek blednout.

Pokud jde o opravdu tmavou skvrnu, kdy přetírání nepomáhá, nalijte do větší nádoby mléko a přidejte k němu prací prášek, který v mléce rozmícháte. Následně ponořte oblečení s inkoustovým flekům do nádoby a nechte roztok působit na inkoust cca 24 hodin (případně alespoň na celou noc).

Vliv mléka a pracího prášku by měl inkoust během noc důkladně rozpustit. Nakonec oblečení z nádoby vyjměte a vyperte ho v pračce. Výsledkem by mělo být dokonalé čisté oblečení.

Ocet na inkoust

Ocet je unikátní přírodní čistič, který si poradí s různými druhy nečistot, v tomto případě může pomoci i při inkoustu. V případě čištění inkoustu pomocí octa budete potřebovat větší nádobu, do které nalijete bílý ocet a následně na několik hodin (cca 2 – 3 hodiny) necháte skvrnu ponořenou octem.

Vliv octa by měl inkoust postupně rozpustit. Nakonec oblečení vyberte, výsledek zkontrolujte a nechte oblečení vyprat v pračce.

Kyselina citronová

Kyselina citronová v kombinaci se solí a jedlou sodou vám může pomoci při čištění inkoustových skvrn na oblečení.

Nejprve odstraňte přebytečné zbytky inkoustu pomocí savého papíru. Následně si připravte v malé nádobce roztok z citronové šťávy (můžete použít klasickou kyselinu citrónovou nebo si odšťavnit v nádobce 1 – 2 citrony), 1 – 2 lžiček soli a 1 lžičku jedlé sody.

Roztok dobře promíchejte a naneste přímo na inkoustovou skvrnu. Nechte tento roztok působit na několik hodin, dokud se skvrna neodstraní.

V případě potřeby postup opakujte, protože nemusí na první pokus zabrat. Po čištění výsledek zkontrolujte a pokud se zdá vše v pořádku, nezapomeňte oblečení ještě vyprat v pračce.

čištění inkoustu

Lak na vlasy proti inkoustu

Čištění inkoustu pomocí laku na vlasy je o něco pracnější metoda, avšak výsledek může stát opravdu za to.

Než začnete s čištěním fleku, tak si podložte pod flek noviny, papír či kapesníky nebo hadr. Je důležité, aby se na lak na vlasy nevpije dál, na další vrstvy oblečení. Následně můžete začít s čištěním:

Nastříkejte na inkoustový flek trochu laku na vlasy, nechte ho minutu působit a setřete jej pomocí kapesníky nebo čisté hadříku.

Proces opakujte několikrát, dokud flek neodstraníte. Po vyčištění inkoustu musíte oblečení vyprat v pračce.

Zmizikovanie inkoustu

Pamatujete si tento kouzelný nástroj ze školních dob? Zmizík může být tou nejjednodušší a nejrychlejší záchranou pro vás. Pokud ho máte ještě v ruce, určitě vyzkoušejte pomocí něho vyčistit inkoust z oblečení (nebo z jiného materiálu).

V první řadě odsajte všechen povrchový inkoust, který se dá ještě odstát pomocí savého papíru. Následně začněte jednoduše zmizíkovat inkoust z povrchu, dokud ho neodstraníte. Pokud se vám to podařilo, stačí už jen oblečení normálně vyprat v pračce.

Čištění inkoustu pomocí lihu

Pokud si už nevíte dát rady a nedaří se vám vyčistit inkoust z textilu pomocí žádné z výše uvedených metod, můžete sáhnout i po lihu.

Čištění lihem je však tak trochu nebezpečná záležitost, protože si jím můžete kompletně znehodnotit oblečení. Proto ho použijte jen pokud je to nezbytné.

Naneste si na kus čisté látky, vatového tamponu nebo i na houbičku trochu lihu a začněte jím potírat postižené místo s inkoustem. Inkoust by se pod vlivem alkoholu měl postupně rozpouštět.

Pokud se vám to podařilo a látka zůstala v pořádku, nezapomeňte oblečení vyprat v pračce.

čištění inkoustu

Jak vyčistit zaschlý inkoust

Zaschlý inkoust na oblečení je někdy už konečná zastávka, avšak netřeba ztrácet hned naději. Než začnete s čištěním zaschlé inkoustové skvrny na oblečení, ponořte oblečení do mýdlové vodou na několik minut tak, aby se inkoust znovu navlhčil a dal se následně do určité míry odsát savým papírem.

Po odsátí začněte skvrnu čistit pomocí pracího prášku, dokud nezůstane ze skvrny jen otisk. Nyní přichází na řadu kyselina citronová spolu s octem a solí. Aplikujte roztok z citronu, octa a soli přímo na skvrnu, nechte ho cca na 5 – 10 minut působit a místo vyčistěte pomocí houbičky nebo čisté hadříky.

Následně znovu flek vyčistěte pracím práškem. Nyní zkontrolujte výsledek: pokud vidíte, že proces zabral, stačí vám oblečení už jen vyprat. Pokud se zdá, že zabírá ale ne dostatečně, opakujte celý proces ještě několik krát. Pokud se však flek ani trochu nevyčistil, budete muset sáhnout po alkoholu.

Aplikujte líh na postižené místo, nechte ho působit a nakonec ještě jednou flek vyčistěte pracím práškem. Nakonec už jen oblečení vyperte tak jako obvykle a nechte ho vysušit.

Někdy je možné odstranit inkoust z oblečení až po několika dnech, resp. čištěních a praních a následných vysušením. Proto nezoufejte a bojujte s inkoustem do poslední chvíle!

jak vyčistit inkoustový flek

Přečtěte si i další články a návody jak vyčistit:

Pár tipů jak odstranit a vyčistit inkoust

  • Pokud některé z výše uvedených způsob zabraly při odstraňování inkoustu, jen ne do takové míry, aby byl flek zcela vyčištěn, můžete vyzkoušet bělidlo. Čištění pomocí bělidla vám pomůže dosáhnout konečný výsledek.
  • V určitých krajních případech můžete sáhnout i po amoniaku jako po efektivním čističi proti inkoustu. Na samotné čištění si smíchejte líh spolu s amoniakem (v poměru 2 dílů lihu a 1 dílu amoniaku). Pomocí této smíšeniny začněte potírat inkoustový flek až do jeho úplného vyčištění. Po vyčištění aplikujte hned na dané místo kombinaci vody a octa pro neutralizaci amoniaku. Jde o poměrně nebezpečný způsob čištění, proto nezapomeňte i na ochranné pomůcky.

Ačkoliv se může zdát inkoustový flek jako konečná zastávka pro váš oblíbený kus oblečení, nemusíte ještě zoufat. Pomocí výše uvedených metod se stále dá inkoust odstranit. V nejhorším případě si alespoň můžete za snahu dopřát nový a čistý kus oblečení, který vám udělá radost.

Podařilo se už vám vyčistit inkoust z oblečení nebo jiného povrchu? Jaké metody jste použili/používáte vy? Napište nám o svých zkušenostech a názorech v komentářích pod článkem!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button