Jak vyčistit digestoř?
V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit digestoř. Ve většině domácností se digestoř čistí buď nesprávně nebo neúplně. Jak tedy vyčistit digestoř od mastnoty a jiných nečistot? Vysvětlíme vám přesný postup, abyste to věděli zvládnout co nejlépe a nejjednodušeji. Hlavní důvody pro pravidelnější čištění digestoře jsou zejména efektivita odvětrávání a prodloužení životnosti digestoře. Zcela nejdůležitějším důvodem k čištění digestoře je prevence proti požárům. I když je nečistota digestoře jen vzácným důvodem požáru, je dobré mít jistotu že se to nestane.
Předtím než začnete čistit digestoř
Vždy se ujistěte že používáte přípravek vhodný na materiál, ze kterého je digestoř vyhotoven.
Například na plastový nebo nerezový digestoř použijte přípravek na nádobí, ale na měděný digestoř použijte čistič na měď. Také se doporučuje nepoužívat moc agresivní nebo hořlavé čisticí přípravky.
Postup na vyčištění filtru digestoře
Některé filtry se dají vyčistit v myčce, ale nedoporučujeme to v případě velké nečistoty a mastnoty filtru. Nejlepší je vyčistit filtr v umyvadle.
Vyjmutí filtru je na každém digestoři jiné, ale ve všech případech je to velmi jednoduché a intuitivní.
V případě že si nevíte rady, vyhledejte značku a přesný typ filtru na google nebo youtube, kde najdete potřebné instrukce na rozebrání digestoře, který doma máte.
Naplňte umyvadlo teplou až horkou vodou, přidejte do ní přibližně jednu polévkovou lžíci přípravku na nádobí a tři lžíce sody. Nechte v ní filtr 15 – 20 minut odstát. To vám výrazně usnadní samotný proces čištění.
Mezi tím se můžete pustit například do čištění jiných částí digestoře. Přesné postupy pro vyčištění těchto částí naleznete níže v tomto článku.
Na samotné čištění digestoře je nejlepší použít kartáček. Dejte si pozor aby kartáček nebyla moc tvrdá a agresivní, abyste filtr nepoškodili. V případě potřeby při čištění přidejte více přípravku na nádobí.
Jak vyčistit digestoř zevnitř?
Po vyjmutí filtru se vám odkryje vnitřek digestoře, kterí je také dobré vyčistit. Na vyčištění vnitřku digestoře by vám měl postačit přípravek na nádobí. Pokud si chcete být zcela jisti, můžete použít i účinnější přípravky proti mastnotě.
Při čištění zevnitř znovu můžete použít kartáček, případně hadřík. Po čištění nezapomeňte vnitřek vysušit, případně naleštit aby se na materiál nečistoty nezachytávaly tak snadno.
Jak vyčistit digestoř zvenčí?
Nejjednodušší část je vyčištění digestoře zvenčí. Znovu můžeme použít pouze čistič na nádobí, samozřejmě podle materiálu a stupně znečištění.
Jako nástroj na čištění bude dobry kartáček, hadřík nebo papírové utěrky. Stejně vnějšek vysušte a vyleštěte jako prevenci vůči nečistotě.
Jak složit digestoř zpět dohromady?
Po vyčištění a vysušení všech částí můžeme digestoř složit dohromady. Dejte si záležet, abyste digestoř složili správně a také zajistili potřebné upevňovací mechanismy. Je to důležité z důvodu, aby některé části digestoře nespadly na vařič.
Přečtěte si také články a návody:
Jak často je třeba vyčistit digestoř?
Při klasickém vaření v domácnosti se doporučuje vyčistit digestoř jednou za rok, ale to samozřejmě záleží na tom jak často a jaké typy jídla vaříte.
Pro jistotu určitě neublíží alespoň zkontrolovat mastnotu a stav digestoře každého půl roku.
Co se týče restaurací a podniků kde se vaří každodenně, je doporučeno digestoř čistit každý měsíc hlavně z důvodu prevence proti požáru.
Jak čistíte digestoř vy? Poraďte ostatním a sdílejte vaše triky a tipy v komentářích pod článkem.