Jak vyčistit sud na zelí?
Čištění sudu je poměrně tradiční záležitostí, která se provádí obvykle před sezónou. Čistý soudek je základem pro to, abyste měli dobrou a lahodnou zelí i po jejím naložení. Co však dělat, když se v sudu začne tvořit plíseň? Jak a čím se dá takový sud vyčistit? A co jiné formy znečištění? V následujících řádcích jsme si proto pro vás připravili komplexní návod, podle kterého můžete vyčistit sud na zelí.
Kdy a jak je vhodné vyčistit sud
Čištění sudu se v podstatě doporučuje vždy před tím, než ho začnete používat na zelí (může to být obvykle i několik dní/týden před nakládáním zelí).
Kromě toho je nutné zvážit čištění nejen těsně před nakládáním zelí, ale i mimo sezonu, nakolik se vám při nesprávném uskladnění může v sudu začít tvořit plíseň.
Mimo toho se můžete setkat s problémem znečištěného sudu i již během samotného nakládání či po naložení sudu (kdy byste omylem naložili sud zkaženou zeleninou nebo špatnými přísadami).
Čištění sudu se odráží od toho, jak a od čeho je sud znečištěný, resp. jak velké je znečištění (jde o usazenou a tvořící se plíseň? Ať mastnotu? Prach? nebo jiné usazeniny?).
Na základě toho se v tomto článku dozvíte, jak a jakými způsoby lze sud na zelí vyčistit.
Co budete potřebovat na čištění:
- bílý ocet
- citrónovou šťávu
- jedlou sodu
- gumové rukavice
- houbičku a kartáč
- savo a jar
- sůl
- vodu
Jak a čím vyčistit sud
Jelikož se odrážíme od nejhoršího možného scénáře, jaký můžete při sudu na zelí nastat (tj vytvořila se vám před nebo po naložením zelí v sudu plíseň, usazeniny, špína, případně jde o velmi špinavý a mastny sud), připravili jsme si pro vás komplexnější ( ale poměrně jednoduchý) návod, se kterým byste měli při čištění sudu uspět.
Na vyčištění sudu nemusíte následovat každý krok v návodu, někdy vám postačí i jeden ze způsobů čištění, jaký je uveden zde.
Čištění sudu octem
Podle velikosti sudu si připravte ocet. Standardně by vám měla postačit i 1 láhev bílého kuchyňského octa.
Pokud jste ze stěn sudu odstranili všechny dostupné plísně a špínu, dolijte zbytek octa do sudu a zalijte ocet horkou vodou.
Octovou vodu nechte působit cca 1 – 2 hodiny, během toho by se v sudu měla začít uvolňovat plíseň, kterou jste nemohli vydrhnout ručně.
Čištění sudu s pomocí sava a jara
Dalším krokem je čištění pomocí jara a sava. Pokud nejste fanouškem chemických čističů, klidně tento krok přeskočte. Savo v kombinaci s jarem vám však mohou velmi výrazně pomoci při čištění sudu, nemluvě o odstraňování zápachu, který po sobě ocet zanechal.
Vylijte ze sudu octovou vodu a důkladně sud propláchněte čistou vodou. Následně naneste na vnitřek sudu savo (pomocí kartáče, houbičky nebo prostě z lahve) a důkladně kartáčem začněte sud drhnout.
Po nanesení sava a vydrhnutím sudu nechte savo na sud působit alespoň 1 hodinu. Nakonec sud znovu důkladně propláchněte čistou vodou.
Stejně postupujte i při jara. Jaro si můžete nanést na houbičku, se kterou si projdete znovu celý vnitřek sudu. Po aplikací jara celý sud ještě jednou velmi důkladně opláchněte čistou vodou tak, abyste z něj dostali všechny chemikálie ven.
V tomto stadiu byste měli mít odstraněnou veškerou plíseň, mastnoty, usazeniny apod. Avšak pro definitivní zakončení čištění jsme si pro vás připravili poslední krok.
Čištění sudu pomocí citronu, sody a soli
Citron v kombinaci se sodou a solí jsou perfektním přírodním čisticím prostředkem, který dokáže skvěle vyčistit a vydezinfikovat sud jednak od zbytkových bakterií či usazenin ale také vám pomůže se zbavit chemického zápachu ze sava a jara. Podle velikosti sudu si budete muset připravit i určité množství daných čističů.
Po přidání všech třech ingrediencí zalijte sud horkou vodou a nechte sloučeninu alespoň několik hodin na sud působit.
Na závěr stačí roztok v sudu vylít a velmi důkladně celý sud propláchnout. Nakonec sud odložte alespoň na noc na suché a teplé místo dnem vzhůru tak, aby dobře okapat a hlavně důkladně proschnul. Výsledkem by měl být dokonale vyčištěn sud, který je připraven na zelí.
Přečtěte si také články:
Pár tipů na závěr
- Před nakládáním zelí vždy sud zkontrolujte. Sud by neměl mít žádnou prasklinu ani jiné vnější poškození.
- V případě dřevěných (ale i kamenných) sudů se ujistěte, že je dobře vyčištěn a připraven na zelí.
- Sud se zelím se doporučuje odkládat na místo s teplotou přibližně 15 až 20 stupňů Celsia.
Jaké máte zkušenosti s kyselým zelím vy? Stala se vám někdy při čištění sudu nehoda? Máte vlastní domácí triky, pomocí kterých čistíte sud?
Napište nám a podělte se s námi o váš názor a zkušenosti v komentářích pod článkem!