Jak vyčistit

Jak vyčistit broušenou kůži?

návod jak vyčistit broušenou kůžiMáte doma oblečení nebo boty z broušené kůže, které je nutné vyčistit? Čištění broušené kůže je tak trochu citlivá záležitost, protože kůže tohoto typu je velmi náchylná na jakékoliv mokré čištění, nemluvě o tom, jak snadno a jednoduše se dá broušená kůže znečistit. V následujících řádcích se proto zběžně podíváme na typy broušené kůže, ochranu a prevenci takové kůže i na její čištění. Vyčistit broušenou kůži může být o něco komplikovanější než se na první pohled zdá.

Broušená kůže a její typy

Broušená kůže pochází z klasické kůže, která byla určitými procesy upravená do podoby, v jaké ji můžete vidět na botách, bundách a jiných kusech oděvu z broušené kůže.

Broušená kůže se může rozdělovat na kůži, která byla broušená „z vnitřní strany“ – v takovém případě ji často můžete vidět pod názvem „semiš. Její hlavní výhodou je to, že není tak citlivá na poškození.

Broušená kůže však může být obroušena také z vnější, lícní strany. V takovém případě jde o druh materiálu, který je o něco citlivější, snadno se může znečistit a je nutné se více o takovou broušenou kůži starat. Výhodou je však její skvělý vzhled, jemnost a o něco vyšší odolnost.

broušená kůže a její čištění

Čištění broušené kůže postup

Jelikož dokáže broušená kůže (naneštěstí) velmi snadno pohltit jakoukoliv mastnotu, prach či tekutiny, je velmi jednoduché ji znehodnotit. Proto je před čištěním důležitá v první řadě prevence, která vám zajistí delší životnost broušené kůže.

V rámci prevence je nutné broušenou kůži naimpregnovat speciálními přípravky, které můžete najít v obchodech s obuvnictví či oblečením.

Pokud jste broušenou kůži znečistily, je nutné ji vyčistit jen suchými čistícími prostředky. Na to budete potřebovat buď gumu na broušení nebo kartáčku na čištění broušené kůže.

Nikdy nečistěte broušenou kůži s použitím vody nebo celkově vlhkosti (případně jen v krajních případech), nakolik byste si tak mohli na kůži způsobit další skvrny. Při mokrých čistících prostředcích požívejte výhradně speciální šampony na kůži, které nezanechávají po sobě skvrny nebo mapy.

Jak vyčistit broušenou kůži od nečistot

Pokud jste si zašpinili broušenou kůži jen od hlíny, bláta nebo od jiných přírodních látek, může vám pomoci obyčejná jemná kartáček. Broušenou kůži jemně přejíždějte kartáčkem tak, abyste z ní setřeli všechny nečistoty, bláto a pod.

čištění broušené kůže

V případě, že je broušená kůže znečištěná jinými látkami, budete muset sáhnout po čistícím šamponu nebo jiné emulzí na čištění broušené kůže. Čistící prostředky na broušenou kůži naleznete běžně v obchodech nebo na internetu.

Nejprve odstraňte z kůže pevné nečistoty a následně naneste na skvrny čistící prostředek, který necháte chvíli působit a hlavně vyschnout. Následně můžete jemným kartáčkem na broušenou kůži opatrně drhnout a čistit povrch.

Čištění kůže nezabírá mnoho času (prakticky jen pár minout). Po vyčištění použijte impregnační látku na zachování čistoty a životnosti broušené kůže.

Par tipů jak na broušenou kůži

  • Vždy si dejte pozor na to, čemu broušenou kůži vystavujete, chraňte ji před nepříznivým prostředím jako je déšť, bláto apod.
  • Snažte se zvýšit životnost broušené kůže tím, že použijete v rámci prevence speciální impregnaci na ochranu povrchu
  • V případě vybledlé broušené kůže můžete použít speciální Renovator barvy, které se na trhu nejčastěji vyskytují ve formě spreje.
  • Vyčistit broušenou kůži můžete u vás doma, případně můžete čištění přenechat odborníkům, kteří mají s čištěním citlivých materiálů zkušenosti.

Poradili vám tyto návody a rady na čištění broušené kůže? Napište nám o tom v komentářích pod článkem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back to top button